29.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe ( Foto: shutterstock/Maren Winter).
Tučnolist vajcovitý, všeobecne známy ako strom šťastia, je hosťom takmer v každej domácnosti. Je cenený najmä pre svoju mrazuvzdornosť, dekoratívnosť a jednoduchosť pestovania. Sú však obdobia, keď aj najmenej náročné rastliny začnú strácať listy. Našťastie si nemusíte lámať hlavu. Stačí, ak zjete banán a zo šupky si vyrobíte spásonosnú výživu pre tučnolist. Zistite, čo presne máte robiť.
Tučnolist (Crassula) je populárny sukulent, ktorý sa často objavuje na domácich parapetoch. Je obľúbený pre nenáročnosť na pestovanie, ako aj pre to, že je stromom šťastia, o ktorom sa hovorí, že prináša radosť, peniaze a úspech. Aby však lahodil oku aj srdcu, treba sa oň správne starať. Na tento účel musíte poznať základné pravidlá starostlivosti o tučnolist, ako aj domáce prostriedky pre bujný a zdravý rast.
Tučnolist – obľúbená črepníková rastlina. Ako sa oň správne starať?
Tučnolist je rastlina z Afriky, prirodzene rastúca v suchom a púštnom podnebí. Najobľúbenejším druhom, ktorý možno bežne vidieť na parapetoch, je tučnolist vajcovitý (Crassula ovata), ktorý sa vyznačuje mäsitými listami. Ich hlavnou úlohou je skladovať vodu.
Ako sukulent je tučnolist prispôsobený na prežitie aj vo veľmi náročných podmienkach. Toto je jedna z tých črepníkových rastlín, ktoré dobre poslúžia začiatočníkom aj zábudlivcom. Aby ste si však mohli vychutnať exotický vzhľad tejto izbovej rastliny, treba jej poskytnúť vhodné podmienky.
V prvom rade strom šťastia uprednostňuje svetlé a slnečné miesta, najlepšie na východnom alebo južnom parapete. Musíte zabezpečiť dobrú priepustnosť pôdy, aby voda nezostávala v pôde a nespôsobovala hnilobu koreňov. Okrem toho by ste mali zabezpečiť správnu zálievku, teda zálievku, ktorá nevedie k pretečeniu.
Tučnolist stráca listy? Dôvodov môže byť viacero
Dodržiavanie základných pravidiel pestovania tučnolistu je kľúčom k úspechu a k rastline, ktorá bude rásť zdravo po mnoho rokov. Žiaľ, môže sa stať, že stromu šťastia začnú opadávať listy. Možnou príčinou je často nesprávna starostlivosť, ako je nadmerná zálievka, nedostatok svetla alebo chudobná pôda.
Keď viete, aké potreby má tento sukulent, môžete tieto jednoduché chyby pri pestovaní tučnolistu ľahko odstrániť. Okrem toho sa oplatí použiť živinu, ktorá rastlinu dodatočne posilní a poskytne jej vhodné mikroelementy. Najmä preto, že tučnolist nepotrebuje zložité hnojenie. Musíte však zabezpečiť, aby bola rastlina mierne vyživovaná, aby mohla zdravo rásť.
Čím vyživovať strom šťastia? Hitom je banánová šupka
Strom šťastia, ktorý stráca listy, môže naznačovať, že slabne. V takýchto chvíľach sa oplatí siahnuť po prírodnej výžive z banánovej šupky. Ide o jednoduchý roztok, ktorý obsahuje draslík a fosfor, teda minerály, ktoré posilnia a zlepšia kondíciu tučnolistu. Domáca výživa z banánovej šupky je jemnou podporou pre rastlinu, ktorá môže priniesť uspokojivé výsledky.
K tomu stačí banánovú šupku nakrájať na malé kúsky a zaliať litrom vody. Najlepšie je celé nechať na tmavom mieste asi 24 hodín. Po tejto dobe je bio výživa z banánovej šupky pripravená. Po precedení ňou polievajte tučnolist každé 3-4 týždne. Toto riešenie posilní rastlinu a prestane strácať listy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Takto som zachránil stromček šťastia. Listy už nie sú žlté a mäkké. Babičkin trik pomohol
Stráca váš tučnolist listy? Obnovte jeho pôvodný vzhľad pomocou tejto výživy z odpadu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.