30.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Artush).
Prečo sa vtáky vyhýbajú vášmu kŕmidlu veľkým oblúkom? Kľúčom k úspechu je správne nastavenie a výber vhodného krmiva pre jednotlivé druhy. Zistite, aké chyby môžu vtáky odradiť a ako vytvoriť dokonalé miesto, ktoré priláka aj tie najneobvyklejšie jedince. Objavte osvedčené spôsoby, ako povzbudiť vtáky k návšteve!
Prečo vtáky nelietajú ku kŕmidlu?
Vtáky sú veľmi opatrné a plaché tvory, ktorých správanie je podmienené inštinktom. Nie je to prekvapujúce, pretože vo voľnej prírode sa môžu stať obeťou mnohých predátorov. Vtáky sa môžu zdráhať prísť ku kŕmidlu z niekoľkých rôznych dôvodov. Najčastejšie to však súvisí s jeho nevhodnou prípravou alebo umiestnením. Kŕmidlo by malo byť funkčné a poskytovať vtákom pocit bezpečia. Ako sa to dá dosiahnuť?
- V blízkosti kŕmidla by mali byť kríky alebo stromy, kde by sa vtáky mohli v prípade ohrozenia ukryť.
- Dôležitá je farba kŕmidla. Najlepšie je vyhnúť sa jasným farbám, ako je červená, oranžová alebo žltá, pretože priťahujú príliš veľa pozornosti. Namiesto toho je lepšie zvoliť prirodzenejšie a neutrálnejšie farby, napríklad zelenú alebo hnedú. Je tiež dobré zvoliť čo najjednoduchšie kŕmidlo, vyrobené zo surového (nelakovaného) dreva.
- Kŕmidlo nesmie byť príliš blízko pri zemi, pretože tak je prístup dravcov oveľa jednoduchší. Vtáčie kŕmidlo by malo byť min. 1,5 m od zeme. Vyhnite sa jeho umiestneniu v blízkosti sklenených plôch, pretože tak vzniká riziko kolízie vtáka so sklom.
Ak napriek uplatňovaniu vyššie uvedených pravidiel vtáky ku kŕmidlu stále neprilietajú, jediným vysvetlením môže byť nedostatok pre nich atraktívnej potravy.
Ako prilákať vtáky ku kŕmidlu?
Rôzne druhy vtákov majú rôzne stravovacie preferencie, ktoré sa oplatí zohľadniť pri výbere správneho krmiva. Kŕmidlo môže byť zamerané na konkrétne druhy alebo môže poskytovať potravu pre oveľa širšie spektrum z nich použitím univerzálnej vtáčej zmesi. Tu je podrobný sprievodca potravnými preferenciami vybraných druhov:
Čím kŕmiť sýkorky?
Na Slovensku žije až šesť druhov sýkoriek. Sú to sýkorka veľká, sýkorka belasá, sýkorka hôrna, sýkorka uhliarka, sýkorka chochlatá a sýkorka čiernohlavá. Na domácich kŕmidlách sa najčastejšie vyskytujú sýkorka belasá a sýkorka veľká. Ostatné druhy sú plachejšie a na kŕmidlá prilietajú len zriedka. Okrem toho majú počas zimy aj iné potravné preferencie.
Ak chcete prilákať sýkorky ku kŕmidlu, najlepšie je dať im čierne slnečnicové semená (nesolené!), proso, pšenicu, ovos alebo ovsené vločky. Takáto zmes priláka aj iné malé druhy vtákov, ako sú vrabce, brhlíky, zelienky a strnádky. V blízkosti kŕmidla môžete zavesiť plátky nesolenej slaniny. Niekedy ju rady používajú nielen sýkorky, ale aj ďatle.
Čím kŕmiť hýle?
Mnoho ľudí si myslí, že hýle prilietajú k nám len na zimu, čo nie je pravda. V zime je jednoducho ľahšie spozorovať hýle kvôli ich jasne červeným bruškám. Na jar a v lete vedú hýle veľmi skrytý spôsob života, preto je ich vtedy ťažšie pozorovať.
Ak chcete v zime pozvať hýle ku kŕmidlu, je dobré im tam dať slnečnicové semienka, tekvicové semienka, orechy, proso alebo ovsené vločky. Počas zimy môžete do kŕmidla vložiť aj nakrájané jablko, ktoré vtákom pomôže zavodniť sa a dodá im vitamíny.
Ako kŕmiť ďatle?
Na Slovensku žije až 9 druhov ďatľov: najbežnejší ďateľ veľký, žlna zelená, vzácny tesár čierny, vzácna žlna sivá, najmenší zo všetkých ďatľov – ďateľ malý a veľmi vzácne: ďateľ prostredný, ďubník trojprstý, ďateľ hnedkavý a ďateľ bielochrbtý. Tieto vtáky navštevujú kŕmidlá len zriedka, najčastejšie počas silných mrazov. Ďatle sú hmyzožravé druhy, ktoré v zime potrebujú vysokokalorickú stravu bohatú na bielkoviny, preto sú na ich kŕmenie najvhodnejšie živočíšne a rastlinné tuky, olejniny, orechy a mäso.
Na prilákanie týchto druhov sa odporúča pripraviť zmes tuku, mletého mäsa, semien a orechov, ktorú možno votrieť do pórovitej kôry stromov vo výške približne 2 – 3 m, pričom sa treba vyhnúť silne oslneným miestam.
Dobrý nápad je tiež použiť dosky s pripevnenými nádobami, do ktorých sa ukladá stuhnutý tuk zmiešaný s orechmi. Pre kôrovníky a ďatle sú výborné aj tukové gule, ktoré by mali byť zavesené tak, aby spočívali na kmeni.
Čím sa kŕmi glezg?
Základom potravy glezga hrubozobého sú veľké suché semená ihličnatých a listnatých stromov, ako aj semená dužinatých plodov, napríklad kôstok divých čerešní, višní a niekedy aj jabĺk, hrušiek alebo hrachu. Jeho jedinečný, silný zobák mu umožňuje ľahko rozdrviť aj tie najtvrdšie semená. Glezg sa zvyčajne nezaujíma o samotnú drvinu ovocia, ale zameriava sa na cenný zárodok vo vnútri semena. Manipuluje s ním v zobáku, kým nenájde optimálnu polohu, a potom zovrie čeľuste, čo spôsobí hlasné prasknutie vylúpnutej škrupiny.
Do jedálnička glezga patria aj semená buka, hrabu a lúpaných vlašských orechov. V zime sa môžu kŕmiť aj prosom, čiernou slnečnicou, ovsom, makom, repkou, konope, tekvicovými a uhorkovými semenami a nesolenými orechmi. Stačí ich voľne nasypať do kŕmidla.
Upozornenie: Vždy dbajte na kvalitu semien, ktoré vtákom dávate – nemali by byť vlhké, plesnivé alebo zatuchnuté. Vtákom by sa nikdy nemali dávať ani solené semená alebo orechy. Samotné kŕmidlo by sa malo pravidelne čistiť od neskonzumovaných zvyškov potravy a vtáčieho trusu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vyzerajú, akoby pochádzali z trópov ale žijú na Slovensku. Vtáky, ktoré potešia svojimi farbami
Počas teplej zimy spieva v záhrade. Ako prilákam červienku a čím ju môžem kŕmiť?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.