30.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Maritxu).
Peperomia prostrata je mimoriadne okrasná črepníková rastlina, ktorá sa vyznačuje visiacimi stonkami pokrytými malými okrúhlymi mäsitými listami pripomínajúcimi pancier korytnačky. Pochádza z tropických oblastí, ale bez problémov sa vyrovná aj s domácimi podmienkami. Zistite viac o pestovaní a starostlivosti o peperomiu a stane sa zaujímavým doplnkom vašej domácej výzdoby.
Peperomia prostrata – pancier korytnačky
Peperomia prostrata, známa aj ako Peperomia string of turtles, je jedinečná rastlina, ktorá pochádza z tropických lesov Južnej Ameriky. Vo voľnej prírode je to epifyt rastúci na kmeňoch stromov. Dosahuje malú veľkosť, keď dorastá do výšky 30-35 cm. Má dlhé, červenohnedé stonky, ktoré krásne visia z kvetináčov. Sú pokryté malými okrúhlymi mäsitými listami s priemerom 1-2 cm. Listy peperomie majú tmavozelenú farbu s výrazným striebristozeleným znakom, ktorý pripomína korytnačí pancier (z tohto dôvodu sa rastlina niekedy nazýva reťazec korytnačiek, „String of Turtles“). Na jar a v lete rastlina vytvára malé a nenápadné kvety, ktoré sú zhromaždené v charakteristických kvetenstvách. Pripomínajú štíhle cípy a sú bez vône (nemajú dekoratívnu hodnotu, a preto sa môžu strihať).
Ako pestovať peperomiu prostrata?
Hoci má peperomia prostrata tropický pôvod, darí sa jej aj v našich domácnostiach. Stačí jej poskytnúť správne podmienky a poteší oko svojím jedinečným vzhľadom. Ako pestovať peperomiu prostrata?
Poloha
Rastlina potrebuje dostatok svetla, ale malo by byť rozptýlené (neznáša priame slnečné svetlo, ktoré môže spôsobiť popáleniny na listoch). Ak je svetla príliš málo, stonky peperomie sa predlžujú a listy sú malé a slabo sfarbené. Jeho nedostatok rastliny najviac pociťujú v zime, keď sú dni krátke a zamračené (vtedy môže byť potrebné umelé osvetlenie). Peperomia prostrata vyžaduje pomerne vysoké teploty počas celého roka a neprechádza typickým obdobím pokoja. Optimálna teplota by mala byť 20 – 24 °C v lete a 16 – 17 °C v zime. Rastlina nemá rada miesta, ktoré sú vystavené prievanu alebo v blízkosti zdrojov tepla. Niekedy sa stáva, že peperomia začne počas leta strácať listy. Okrem toho zblednú a stratia svoje atraktívne sfarbenie. Býva to spôsobené vysokou úrovňou slnečného žiarenia a príliš vysokou teplotou v miestnosti. V takejto situácii musíte rastlinu premiestniť do tieňa a zabezpečiť jej nižšiu teplotu.
Pôda
Peperomia prostrata očakáva úrodný a priepustný substrát. Najlepšie sa hodí zmes univerzálnej zeminy s rašelinou a pieskom (alebo perlitom). Môžete si tiež vybrať špeciálny substrát pre kaktusy a sukulenty. Je to tolerantná rastlina vo vzťahu k pôdnej reakcii, ale uprednostňuje mierne kyslú pôdu.
Zalievanie a hnojenie
Pri pestovaní peperomie je dôležité pravidelné zalievanie, pretože jej koreňový systém nie je veľmi dobre vyvinutý. Dávajte pozor na nadmerné zavlažovanie, ktoré spôsobuje hnilobu koreňov a základne výhonkov. Rastlinu zalievajte, až keď vrchná vrstva substrátu vyschne. Na zalievanie používajte mäkkú vodu (odstatú izbovej teploty). Vzhľadom na svoj pôvod vyžaduje peperomia prostrata vysokú vlhkosť. Pri tejto rastline nie je najlepším nápadom kropenie listov, pretože to môže prispieť k rozvoju hubových ochorení. Okolo rastliny môžete umiestniť zvlhčovač vzduchu alebo umiestniť kvetináč na tanierik naplnený mokrými kameňmi.
Peperomia prostrata potrebuje počas jari a leta prihnojovanie. Raz za dva týždne sa odporúča použiť kombinované hnojivo určené pre rastliny s okrasnými listami. V zime je najlepšie hnojenie úplne prerušiť.
Presádzanie
Peperomia sa presádza každé 2-3 roky. Presádza sa na jar, pričom sa dbá na to, aby sa nepoškodil jemný koreňový systém. Pri presádzaní rastliny nezabudnite na dno kvetináča položiť drenážnu vrstvu (napr. štrk alebo keramzit), ktorá umožní odtok vody a zabráni hnilobe koreňov. Potom peperomiu umiestnite a zasypte ju čerstvou zeminou. Nakoniec sa substrát zľahka zhutní a zaleje.
Rozmnožovanie
Peperomia sa môže rozmnožovať viacerými spôsobmi. Najlepšie sa to robí na jar odoberaním stonkových odrezkov (mali by byť dlhé asi 3-5 cm). Potom sa po niekoľkých umiestnia do kvetináčov naplnených substrátom a zakrytých fóliou. Nádoby s rastlinami sa umiestnia na teplé miesto s teplotou približne 18 °C a približne po 3 týždňoch by sa mali objaviť korene. Ďalším spôsobom rozmnožovania peperomie je delenie. Vyberte rastlinu z kvetináča a rozdeľte ju na 2-3 časti, ktoré potom zasaďte do samostatných kvetináčov s drenážnou vrstvou na dne. Odporúča sa to robiť každých niekoľko rokov, aby sa rastlina omladila.
Choroby a škodcovia
Peperomia je pomerne odolná voči napadnutiu chorobami, ale nadmerná vlhkosť môže viesť k hnilobe výhonkov a odumieraniu koreňov. Niekedy ju môžu napadnúť roztočce, najmä ak sa pestuje v interiéri s príliš suchým vzduchom.
Peperomia prostrata – použitie
Peperomia prostrata sa stane výraznou ozdobou každej miestnosti. Rastie rýchlo a vytvára pôsobivé kaskády, takže najlepšie vyzerá v závesných kvetináčoch alebo košoch. Je ideálna na umiestnenie na vysoké police alebo knižnice, aby jej stonky mohli krásne visieť. Okrem toho možno rastlinu použiť na vytvorenie tropického pralesa v nádobe. Okrem dekoratívnych vlastností je peperomia aj veľmi nenáročná na starostlivosť, čo znamená, že ju zvládnu aj neskúsení milovníci rastlín.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Strelícia kráľovská poteší svojimi rajskými kvetmi. Čo je to za rastlinu?
Exotická konkurencia pre chryzantémy. Nebojí sa mrazov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.