30.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ground Picture).
„Láska, dáš mi pomaranč“ – hovoria ženy svojim partnerom vo videách zo série Orange Peel Theory. A čakajú a zaznamenávajú reakciu svojich blízkych. Trend určený na testovanie sily vzťahu môže byť škodlivý a o samotnom vzťahu povie len málo a môže do neho vniesť veľa zmätku. Pred týmto typom „výziev“ pre páry špecialista varuje.

Foto: shutterstock/Ground Picture
Čo je teória pomarančovej kôry?
Orange Peel Theory, teda teória pomarančovej kôry alebo lúpaného pomaranča, je trend, ktorý si na Tik Tok získal značnú obľubu. Ide o to, že si mladé ženy zapnú nahrávku zameranú na svoju tvár a neinformujú o tom svojho partnera. Požiadajú ho, aby im priniesol pomaranč, ktorý vraj chcú. Ak sa partner ochotne chopí úlohy ošúpať, nakrájať, rozdeliť na kúsky a priniesť svojej priateľke citrusové plody priamo k nosu, možno ho považovať za úspešného. To má naznačovať jeho odhodlanie, starostlivosť a ochranárstvo. Ak však nerodí vôbec alebo vytvára so šupkou pomaranč, je tzv červená vlajka a dôvod dokonca prerušiť vzťah.
Používatelia Tik Tok sa predbiehali nápadmi na tajne nahrané videá a na ich tvárach bolo vidieť víťazoslávne uspokojenie, keď partner splnil ich očakávania.
Keď to však bolo naopak, komentáre používateľov internetu mohli byť nemilosrdné: „Nechaj ho na pokoji!“ „Utekaj od neho!“ „Zlyhal v jednoduchom teste, prečo niekoho takého potrebuješ.“
Môžu nám tieto typy výziev s hashtagmi navrhnutými špeciálne pre ne skutočne poskytnúť spoľahlivé dôvody na hodnotenie partnera? Na túto otázku sa rozhodla odpovedať Julia Childs Heyl, klinická sociálna pracovníčka a odborníčka na psychológiu, ktorá sa zaoberá traumou, zaujímajúc sa o tento trend.

Foto: shutterstock/Hananeko_Studio
Nezbavujte sa ho, ak neošúpal pomaranč
Terapeutka sa netají obavami z „Orange Peel Theory“ aj z podobných, natáčania mužov vo vzťahoch, ako podstupujú „testy“, ktoré si momentálne neuvedomujú. „Ketchup theory“ testovala, či partner uprace kečup rozliaty na pult ich polovičky. Scenár fungoval podobne ako pri pomarančoch.
„Ako terapeutka mám z týchto trendov obavy. Po prvé, objavujú sa dôkazy, že používanie sociálnych médií môže byť škodlivé pre vzťahy. Po druhé, existuje aj výskum, ktorý ukazuje, aké škodlivé môže byť porovnávanie sa s ostatnými na sociálnych sieťach.“
– hovorí terapeutka Julia Childs Heyl.
Julia Childs Heyl varuje pred testovaním svojho partnera, a čo je horšie – vo verejnom priestore, akým je internet. Neuvedomuje si, že je objektom „experimentov“, môže reagovať spôsobom, ktorý jeho partner nemusí očakávať. Nie každý je schopný v danom momente ukončiť prácu alebo inú činnosť, aby upratal rozliaty kečup alebo ošúpal pomaranč. A to nie je absolútne žiadny dôvod posudzovať celý náš vzťah na tento zlomok okamihu.
Terapeutka radí, že aj keď sa rozhodneme pre tento typ výziev, pred zverejnením na sociálnej sieti partnera si spoločne prezrite natočený materiál. Len ak náš blízky bude súhlasiť so zverejnením a spoločne to bude považovať za vtipný vtip, môžeme video zdieľať so svetom. V opačnom prípade vystavíme svojho priateľa/manžela cudziemu úsudku, oslabíme dôveru vo vzťah a možno mu jednoducho spôsobíme veľké trápenie. Nikto nechce byť na posmech alebo byť predmetom odsudzovania.
@montanaandryan Wait this was so cute 🥹 #bloompartner ♬ original sound – Montana & Ryan
Päť jazykov lásky namiesto pomarančovej kôry
Podľa Garyho Chapmana existuje päť jazykov lásky:
- slová,
- dotyk,
- akt služby,
- darčeky,
- spoločne strávený čas.
Orange peel theory sa týka aktu služby, teda toho, čo robíme a čo sme schopní urobiť pre milovaného človeka. Avšak namiesto toho, aby ste sa sústredili iba na jeden z jazykov pocitov, stojí za to komunikovať a nájsť pol cesty k naplneniu inými spôsobmi prejavovania lásky. Aj keď má pár úplne odlišný spôsob prejavovania lásky, stojí za to zamerať sa na komunikáciu: úprimný rozhovor o vašich očakávaniach a spýtanie sa partnera, ako by chcel byť zasypaný náklonnosťou, bude kľúčom k posilneniu a upevneniu vzťahu.
Ak si jeden z vás nie je istý, či je ten druhý plne oddaný vzťahu, namiesto citrusových testov trendových na Tik Tok choďte na párovú terapiu. Silná potreba dokazovať si lásku a dôveru na každom kroku nie je zdravá a vyplýva z komunikačných problémov. Stojí za to pozrieť sa hlbšie na váš vzťah a snažiť sa ho opraviť a posilniť skôr, než bude neskoro.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Aký vekový rozdiel je zárukou úspešného vzťahu? „Starší partner sa podobá na rodiča“
Táto vlastnosť je kľúčom k úspešnému vzťahu. A vôbec tu nejde o lásku
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.