1.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/FotoHelin).
Počas jesenného a zimného obdobia si myši začínajú hľadať úkryt. Vtedy často navštevujú naše domovy, kde okrem teplého kúta nachádzajú aj potravu. Mnohí ľudia sa pýtajú, ako sa môžu zbaviť týchto nepozvaných hostí. Ukazuje sa, že dobrou metódou je použitie humánnej pasce typu „urob si sám“, ktorá ich chytí a vypustí mimo domu.
Myši v podkroví – aké škody môžu spôsobiť?
Častým omylom je, že myši sa vyskytujú najmä v pivniciach. Ukazuje sa však, že hlodavce sa veľmi často vyskytujú aj v podkroví. Okrem iného si tam nachádzajú cestu cez vetracie otvory alebo poškodené strešné sklony. Škodcovia môžu spôsobiť širokú škálu škôd – svojím trusom znečisťujú priestor a poškodzujú potrubia a izoláciu. Nezriedka sa stáva, že ignorovanie tohto problému môže viesť k značným finančným stratám.
Nezabúdajme ani na choroby, ktoré môžu myši prenášať. Ak sa hlodavce dostanú z podkrovia do iných častí domu, môžu potom začať vyberať naše zásoby potravín. Domácim, ktorí sa dostanú do kontaktu s myším trusom, hrozí riziko nákazy chorobami, ako je salmonelóza, leptospiróza alebo toxoplazmóza. Na druhej strane, po uhryznutí myšou hrozí riziko nákazy potkaními horúčkami.
Metóda chytenia a vypustenia – vyrobte si pascu na myši
Pri pohľade na škody, ktoré môžu myši spôsobiť, nie je divu, že mnohí ľudia hľadajú metódy, ako sa ich zbaviť. Jednou z takýchto metód je pasca „Urob si sám“, ktorá pomôže chytiť neposlušné hlodavce a vypustiť ich preč z vášho domova. Tento typ konštrukcie je zároveň humánnym spôsobom riešenia problému.
Ako si vyrobíte pascu na myši „urob si sám“? Budete potrebovať materiály, ako napr:
- 1 veľké vedro;
- 1 drôtený vešiak;
- 1 papierový tanier;
- 2 dosky;
- kúsok syra alebo lyžicu arašidového masla.
Najprv vyvŕtajte dva otvory na koncoch priemeru vedra – tesne pod okrajom. Potom odstrihnite dlhú časť vešiaka a prestrčte ju cez jeden otvor. Kúsok vešiaka prevlečte cez papierovú dosku a potom koniec úseku vložte do druhého otvoru. Celá pasca spočíva v tom, že doska sa bude pod váhou myši otáčať, a tak hlodavec spadne do vedra.
Do stredu taniera umiestnite nejakú návnadu – syr alebo arašidové maslo. Potom vedro preneste do podkrovia, oprite oň 2 dosky (aby myši mohli vyliezť) a chvíľu počkajte. Keď myši spadnú do vedra, odneste ho aspoň 2 km od domu. Dávajte pozor, aby cestou neutiekli.
Domáci odpudzovač myší
Okrem pasce je dobré použiť aj domáci odpudzovač myší. Hlodavce neznášajú niektoré pachy. Preto ak ho nastriekate do podkrovia, je menšie riziko, že sa tam škodcovia usadia.
Na prípravu prípravku budete potrebovať mätový olej (2 polievkové lyžice), prostriedok na umývanie riadu (1 polievková lyžica) a pohár vody. Celú zmes je potrebné dobre premiešať v ručnom rozprašovači. Potom postriekajte miesta v podkroví, kde sa zhromažďujú myši. Pri príprave konkrétneho prípravku je dobré byť opatrný, pretože mätový olej môže ublížiť domácim zvieratám.
Čo možno urobiť, aby si myši v podkroví nevytvárali hniezda?
Ak chcete zabrániť tomu, aby myši žili v podkroví a vytvárali si hniezda, je dobré zabezpečiť miesta, kam sa škodcovia môžu dostať. Oplatí sa dávať pozor na prípadné netesnosti alebo praskliny v strešnej krytine. Niekedy je ťažké nájsť otvor, ktorým sa myši dostávajú do podkrovia. Oplatí sa však skontrolovať každý kút, aby ste sa vyhli neskorším problémom.
Niekedy sa populácia myší v podkroví rozrástla natoľko, že je ťažké ju kontrolovať svojpomocne. V takom prípade môže byť potrebné zavolať špecialistu na deratizáciu. Cena takejto služby zvyčajne závisí od veľkosti povaly, domu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tri príznaky, že vo vašom dome žijú myši. Zápach je neznesiteľný
Vnikajú do vášho domu myši? Namiesto pasce potrebujete len pár listov zo záhrady
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.