03.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).
Mnoho ľudí rado pije čaj po jedle. Ale čo ak sa po jedle cítime ťažko? Potom je lepšie namiesto siahania po náhodných bylinkách zvoliť ibištekový čaj, ktorý má nielen osviežujúcu chuť, ale má aj zdravotné vlastnosti, ktoré ocenia najmä ľudia bojujúci s plynatosťou.
Ibištek – poklad prírody s bohatým zložením
Ibištek, presnejšie jeho sušené kvety, je už po stáročia cenený pre svoje početné zdravotné vlastnosti. Táto rastlina obsahuje mnoho cenných zlúčenín, ktoré majú pozitívny vplyv na naše zdravie, ako sú antioxidanty (vrátane vitamínu C), organické kyseliny, polyfenoly a malé množstvo vlákniny. Vďaka tomu má ibištek protizápalové vlastnosti a pôsobí proti oxidačnému stresu, ktorý je spojený s predčasným starnutím organizmu a mnohými chronickými ochoreniami.
Prítomnosť antioxidantov znamená, že ibištekový čaj podporuje náš imunitný systém, pomáha odstraňovať toxíny a pôsobí močopudne, podporuje zdravie obličiek. Najdôležitejšie je, že nálev z ibišteka má vlastnosti, ktoré môžu priaznivo ovplyvniť tráviace procesy, zmierniť plynatosť a pocit plnosti po jedle.
Prečo čaj z ibišteka pomáha pri plynatosti?
Nadúvanie a pocit ťažoby po jedle sú bežné problémy, najmä ak strava obsahuje ťažko stráviteľné zložky, ako sú mastné jedlá alebo výrobky s vysokým obsahom vlákniny. Ibištekový čaj môže byť nápomocný prostredníctvom niekoľkých mechanizmov účinku.
Ibištek má prirodzené protikŕčové vlastnosti, ktoré pomáhajú uvoľniť hladké svaly tráviaceho traktu. Vďaka tomu uvoľňuje napätie, čo môže viesť k zníženiu nepohodlia spojeného s hromadením plynov v črevách. Ibištek navyše podporuje proces trávenia zlepšením črevných peristaltických pohybov, čo pomáha znižovať plynatosť a uľahčuje pohyb obsahu potravy.
Výskum tiež naznačuje, že extrakt z ibišteka dokáže podporovať rovnováhu črevnej mikroflóry, ktorá je rozhodujúca pre zdravie tráviaceho traktu a minimalizuje riziko nadúvania a iných tráviacich problémov.
Ako a kedy piť ibištekový čaj?
Aby ste z ibištekového čaju získali čo najväčší úžitok, oplatí sa ho piť pravidelne.
- Nálev z ibišteka je možné pripraviť za tepla aj za studena, vďaka čomu je vynikajúcou voľbou v každom ročnom období.
- Čaj sa môže piť pred jedlom alebo po jedle – ak je cieľom zmierniť nepohodlie po jedle, stojí za to vypiť šálku asi 15-30 minút po jedle. Vďaka tomu účinné látky z ibišteka začnú pôsobiť vtedy, keď dokážu najefektívnejšie zmierniť prípadnú plynatosť.
- Denná dávka ibištekového čaju by však nemala presiahnuť dve až tri šálky, pretože v prebytku môže znižovať krvný tlak, čo môže byť nepriaznivé pre ľudí s nízkym tlakom. Odporúča sa tiež, aby sa tehotné ženy a ľudia užívajúci lieky na vysoký krvný tlak pred pravidelnou konzumáciou ibišteka poradili so svojím lekárom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Toto občerstvenie znižuje riziko demencie. Stačí hrsť denne
Varíte si čaj týmto spôsobom? Touto chybou mu uberáte na chuti a zdravotných vlastnostiach.
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.