02.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Inna Giliarova).
Hľadáte zaujímavú črepníkovú rastlinu, ktorá kvitne v zime, a chcete, aby vám jej veľkolepú krásu závideli aj susedia? Určite si kúpte krásnu kaméliu japonskú, ktorá sa v Ázii zvyčajne pestuje ako ker, ale u nás ju kvôli intenzívnym mrazom častejšie nájdete na parapete v kvetináči.
Kamélia japonská (Camellia japonica) je exotická vždyzelená rastlina, ktorá nie je u nás veľmi obľúbená a kvitne v zime. Pochádza z čeľade čajovníkovitých a zaujme svojou veľkolepou krásou. Je ťažké odtrhnúť oči od jej tmavozelených lesklých listov a ozdobných farebných kvetov (jednoduchých, plných alebo poloplných).
Môže byť dosť rozmarná, ale jej kúpu určite neoľutujete. Stačí, ak do jej pestovania vložíte trochu odhodlania, a určite sa vám odvďačí. Pozrite sa, ako sa starať o kaméliu japonskú, aby sa stala kráľovnou parapetu.
Hľadáte rastlinu, ktorá kvitne v zime? Kamélia japonská vám ukradne srdce
Kamélia japonská pochádza z horských oblastí Japonska, Kórey a Číny. Vo voľnej prírode sa z nej môže stať nádherný ker vysoký takmer 10 metrov. Na druhej strane, doma zvyčajne dosahuje výšku do 1 metra.
Do Európy ju priviezli v 18. storočí a takmer okamžite si ju obľúbili bohatí ľudia, ktorí ju pestovali v dvorných zimných záhradách, pripínali si ju na šaty alebo nosili v gombíkových dierkach. Obzvlášť obľúbená bola na francúzskych dvoroch.
Dnes si pestovanie kamélie japonskej môže dovoliť takmer každý. Odrezky stoja približne 4 až 6 eur v závislosti od odrody (existuje ich viac ako 2 000), takže si ju môžete bez obáv priniesť domov ako črepníkovú rastlinu, ktorá kvitne v zime.
Ako pestovať kaméliu japonskú? Je to rozmarná rastlina, ale úsilie sa oplatí
Kaméliám sa najlepšie darí v málo vykurovaných miestnostiach (okolo 15 stupňov Celzia) a v zimných záhradách. Niektoré odrody kvitnú koncom decembra, iné v januári a ďalšie vo februári alebo v marci.
Musíte im zabezpečiť svetlé miesto (nie na priamom slnku) a vlhkú, úrodnú, humusovú pôdu s mierne kyslou reakciou. Zalievanie kvetov by malo byť mierne. Nesmiete dopustiť, aby boli korene zaplavené, pretože rastlina by potom mohla zhniť.
V zime sa odporúča z času na čas prihnojiť kaméliu japonskú živinami určenými pre vresovcové (kyslomilné) rastliny, azalky alebo rododendrony. Presádzanie by sa malo uskutočniť každé tri roky koncom jari po odkvitnutí.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pilea na parapete. Ako pestujete túto rastlinu?
Bromélia, exotická kvetina vo vašom dome. Ako sa o ňu starať?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.