2.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/worradirek).
Podľa nedávnej štúdie, v rámci ktorej boli analyzované zdravotné záznamy viac ako 75 000 ľudí, môže pravidelné pitie kávy výrazne zlepšiť zdravie čriev. Podporuje tak normálnu funkciu organizmu. Prostredníctvom nej sa zistilo, že tzv. kávičkári majú osemkrát vyššiu koncentráciu baktérie Lawsonibacter asaccharolyticusm ako ľudia, ktorí sa „malej čiernej“ vyhýbajú.
Káva je priateľom čriev. Prelomové výsledky výskumu?
Vedecký časopis Nature Microbiology uverejnil výsledky štúdie. Pracoval na nej medzinárodný tím odborníkov pod vedením profesora Tima Spectora, experta na mikrobióm.
- Výskumníci starostlivo analyzovali stravu viac ako 22 000 ľudí z USA a Spojeného kráľovstva.
- Preskúmali tiež verejné lekárske databázy, ktoré obsahovali informácie o stravovaní 54 000 ľudí.
- Okrem toho sa v rámci štúdie analyzovalo viac ako 400 vzoriek stolice a viac ako 350 vzoriek krvi ľudí. Tých, ktorí tvrdili, že pijú kávu, a tých, ktorí sa tomuto obľúbenému nápoju vyhýbali.
Vedci chceli odpovedať na otázku, či pravidelné pitie kávy významne ovplyvňuje črevný mikrobióm, inými slovami črevnú bakteriálnu flóru. To je komplex mikroorganizmov, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri správnom fungovaní organizmu vrátane mozgu a tráviaceho a imunitného systému.
Predchádzajúca štúdia ukázala, že káva má spomedzi 150 rôznych potravín najsilnejšiu súvislosť so spomínaným črevným mikrobiómom. Predpokladalo sa, že je to okrem iného spôsobené špecifickým chemickým zložením fermentovaných kávových zŕn. Tými s kofeínom aj bez kofeínu.
- Viaceré polyfenoly v káve majú zdraviu prospešný účinok na črevný mikrobióm.
- Pomáhajú tiež znižovať hladinu cukru v krvi a krvný tlak.
Výskumníci poznamenávajú, že v súčasnosti nie je známe, aký vplyv môže mať vyššia koncentrácia Lawsonibacter asaccharolyticus na zlepšenie zdravia, ale predpokladajú, že baktérie premieňajú zložky kávy na zdraviu prospešné zlúčeniny. Čo je dôležité – baktériám Lawsonibacter asaccharolyticus sa vo väčšej miere darí len vtedy, keď dostanú primeranú dávku kávy, a to hovoríme o konzumácii troch šálok nápoja denne.
Vedci predpokladajú, že aj jediná potravina môže významne a v tomto prípade pozitívne ovplyvniť črevný mikrobióm.
Prečo konzumovať kávu?
V priebehu rokov sa okolo kávy vytvorilo mnoho mýtov, podľa ktorých je nezdravá. Vedci však nepochybujú o tom, že káva má pozitívny vplyv na náš organizmus, a zoznam výhod pitia kávy je veľmi dlhý.
- Za zmienku stojí, že káva obsahuje cenné antioxidanty, ktoré znižujú riziko vzniku rakoviny. Káva zlepšuje krvný obeh, znižuje riziko mŕtvice, demencie, cukrovky II. typu a tiež zlepšuje pamäť a koncentráciu.
Vedci z Harvardu uskutočnili štúdiu, ktorá zistila, že:
- pitie štyroch šálok kávy denne významne prispieva k zníženiu telesného tuku približne o 4 %.
Štúdia prebiehala počas 24 týždňov, počas ktorých bolo podrobne sledovaných 126 ľudí bojujúcich s nadváhou a inzulínovou rezistenciou.
- Účastníci štúdie pravidelne pili niekoľko šálok čiernej kávy bez pridaného mlieka alebo cukru a následne sa sledovala ich hmotnosť.
- Na základe viacerých výpočtov vedci dospeli k záveru, že kofeín dodávaný do tela v dávke 200 až 400 mg denne v závislosti od telesnej hmotnosti je spojencom v boji za zníženie nadváhy.
Odborníci sa domnievajú, že kofeín obsiahnutý v káve urýchľuje metabolizmus prostredníctvom svojho termogénneho účinku. To sa následne predpokladá, že sa priamo premietne do počtu spálených kalórií. Okrem toho podľa odborníkov pitie kávy znižuje chuť do jedla, čo ovplyvňuje príjem potravy.
Uznáva sa tiež, že kyselina chlorogénová v čiernej káve urýchľuje spaľovanie tukov a spomaľuje vstrebávanie sacharidov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pozerajú videá na svojich telefónoch a diagnostikujú poruchy. Odborníci varujú
Test osobnosti: Aká je vaša skutočná povaha? Poznajte svoje silné stránky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.