03.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Irene Fox).
Kyslička štvorlistá sa často nazýva ďatelina šťastia, a to vďaka charakteristickému tvaru jej listov. Ako sa starať o túto krásnu rastlinu?
Kyslička štvorlistá má listy podobné štvorlístku, intenzívne zelenej farby. Listy sú zdobené fialovými škvrnami. Táto pôvabná rastlina pochádza z Mexika. Nie je náročná na starostlivosť, čo znamená, že ju možno nájsť v mnohých domácnostiach – aj u nás. Zaujímavé je, že farebné listy kysličky nie sú jediným estetickým znakom tejto rastliny. Kyslička môže v lete vytvárať aj červené alebo ružové kvety. Aké podmienky podporujú rýchly rast kysličky?
Kyslička štvorlistá – pravidlá starostlivosti
Kyslička štvorlistá má rada prístup k jasnému svetlu. Aby sa však zabránilo spáleniu listov, svetlo musí byť rozptýlené. Najlepšie miesto pre kysličku je na parapete pri východnom alebo západnom okne. Dobre sa jej bude dariť aj na okne orientovanom na juh, ale vtedy je lepšie odcloniť ju od okna závesom. V zime sa oplatí umiestniť ďatelinu pre šťastie bližšie k oknu. Listy tak zostanú intenzívne zelené.
Ako zalievať kysličku štvorlistú?
Kyslička štvorlistá nemá rada prebytok vody. V lete by sa mala zalievať približne každých 10 dní, v zime obmedzte zalievanie na minimum. Najlepšou metódou je zalievať kysličku zospodu – vodu dajte do taniera a nechajte ju pol hodiny, aby sa rastlina napila. Po uplynutí tejto doby zvyšnú tekutinu vylejte.
Stojí za to pamätať aj na správnu vlhkosť vzduchu – hoci kyslička nie je v tomto smere náročná, listy vyzerajú lepšie, keď je vzduch vlhký.
Starostlivosť o kysličku štvorlistú – substrát a hnojenie
Kyslička štvorlistá uprednostňuje mierne teploty – najlepšie sa cíti, ak je teplota v byte medzi 15 a 20 stupňami Celzia. Na to treba pamätať najmä v období vykurovania. Ako väčšina rastlín, ani kyslička nemá rada prievan – radšej ju umiestnite ďalej od dverí. V zime kyslička často stráca časť listov – je to prirodzený proces a netreba sa mu čudovať.
Táto rastlina nepotrebuje časté hnojenie – ak chcete aplikovať hnojivá, môžete tak urobiť na jar a v lete, t. j. počas obdobia rastu. Treba sa držať malých dávok.
Najčastejšie problémy pri pestovaní kysličky
Hoci kyslička nie je veľmi náročná, pri jej pestovaní sa niekedy vyskytujú problémy. Niekedy listy žltnú a opadávajú. Môže to byť dôsledok nadmerného zavlažovania a hniloby koreňov alebo nedostatočného prístupu svetla. Na nedostatok svetla poukazujú aj slabé, predĺžené stonky. Keď vám kyslička nekvitne, znamená to nevhodné podmienky počas obdobia vegetačného pokoja – v zime musíte znížiť zálievku a teploty, aby sa rastlina v lete tešila z kvetov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Najjedovatejšia rastlina roku 2024 – tu sú výsledky. Ak ju máte vo svojej záhrade, nezabudnite konať
Málokto vie, že táto rastlina kvitne. Potrebuje špecifické podmienky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.