3.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/rchat).
Chladné obdobie na Slovensku je v plnom prúde. Niektorí ľudia sa počas čakania na lekára snažia vyliečiť domácimi prostriedkami. Jedným z nich je zmes medu a ovocného octu. Na čo pomáha oxymel?
Chladné obdobie sa začína v septembri a vrcholí v zime, od decembra do februára. Fronty u lekára nás nútia, aby sme sa snažili zlepšiť si náladu vlastnými silami. Siahame po voľnopredajných liekoch proti bolesti, pijeme horúci čaj a podporujeme sa zmesou mlieka, cesnaku a medu. To však nepatrí k najchutnejším. Preto je lepšie vyskúšať oxymel.
Kedy piť oxymel? „Otec medicíny“ miloval tento nápoj
Oxymel je známy aj ako ohnivý jablčný mušt. Je to sladkokyslý bylinný sirup.
- Tradične sa pripravuje z medu a jablčného octu.
Podľa historikov bol obľúbeným nápojom Hippokrata, slávneho gréckeho lekára z piateho storočia pred naším letopočtom. Odporúčal ho pri chorobách hrdla a prechladnutí.
Kombinácia medu a octu môže znížiť mikrobiálnu záťaž počas infekcie, povedal pre naturemed.org Alexander Arrington, zakladateľ spoločnosti Moon Ridge Medicine vo Washingtone. Zmes môžete piť dvakrát denne počas prechladnutia. Zrieďte 1 čajovú lyžičku sirupu v 1/2 pohára vody alebo čaju.
„Oxymel je súčasťou tradičnej bylinnej medicíny. Ocot poskytuje tráviace účinky a med má antibakteriálne a upokojujúce vlastnosti,“
– dodala naturopatická onkologička Lise Alschulerová.
Ako vyrobiť domáci oxymel? Sirup vás hneď postaví na nohy
Sirup je bezpečný pre väčšinu ľudí. Mali by sa mu vyhnúť ľudia, ktorí sú alergickí na med alebo na niektorú z ostatných zložiek.
Základný recept na oxymel je med a jablčný ocot v pomere 2:1 alebo 1:1. K tomu môžete pridať nasledovné:
- cibuľu
- cesnak
- kurkumu
- citrón
- zázvor
- chren
- petržlen
Doktorka Alschulerová odporúča pridať bylinky, aby nápoj pôsobil na telo ešte lepšie.
„Pridaním kvetov bazy čiernej, sušeného alebo čerstvého tymiánu, sušeného alebo čerstvého oregana môžete vytvoriť elixír na infekciu horných dýchacích ciest,“
– vysvetlila.
Samozrejme, nezabudnite, že domáce prostriedky nenahradia návštevu lekára. Ak sa necítite dobre, určite sa objednajte k svojmu všeobecnému lekárovi.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Trápi vás kašeľ? Tento trojzložkový sirup vám rýchlo prinesie úľavu
Na kašeľ pôsobí lepšie ako drahý sirup. Stačí čajová lyžička denne
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.