04.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Dyba Images).
Cezmína ostrolistá sa spája s Vianocami. Na druhej strane je to predovšetkým výnimočná záhradná ozdoba. Jej ozdobné listy a jasne červené plody dodávajú farbu a život aj v zime, keď väčšina rastlín spí pod vrstvou snehu. Ako pestovať a udržiavať cezmínu ostrolistú, aby vyzerala úchvatne? Na ktoré odrody sa oplatí staviť.
Cezmína ostrolistá – ozdoba do zimnej záhrady
Cezmína ostrolistá (Ilex aquifolium) – studenozelený, mrazuvzdorný ker, ktorý sa okrem iného spája s Vianocami, pretože sa často používa na výrobu vianočných dekorácií a girlánd. Je vynikajúcou ozdobou vianočného stola a súčasťou vianočných dekorácií. Je známa aj ako magická rastlina Keltov s rôznymi liečivými vlastnosťami.
Cezmína ostrolistá môže v závislosti od odrody dorásť až do výšky 10 metrov. Dosahuje tiež šírku 2 až 3 metre. Má tmavozelené, vrúbkované, pomerne tuhé listy. Kvitne od apríla do júna, ale jej kvety sú nenápadné. Zato vydávajú pomerne intenzívnu vôňu a lákajú včely, ktoré ich opeľujú. Približne v septembri začína cezmína ostrolistá rodiť plody, hoci treba poznamenať, že je to dvojdomá rastlina a plody sa objavujú len na samičích rastlinách. Sú malé, okrúhle a intenzívne červené. Pôsobia veľmi atraktívne a dobre kontrastujú s tmavozelenými listami. Musíte si však uvedomiť, že sú pre človeka jedovaté. Preto výsadba cezmíny na mieste, kam majú prístup malé deti, nemusí byť najlepším nápadom. Vtáky ich však môžu úspešne konzumovať a s radosťou tak robia, pričom z cezmíny čerpajú výživu.
Cezmína ostrolistá – najkrajšie odrody
Vo voľnej prírode sa vyskytuje približne 400 druhov cezmíny a ich nespočetné množstvo odrôd. Aj cezmína ostrolistá sa vyskytuje v rôznych odrodách. Medzi najobľúbenejšie patria:
- Argentea Marginata – s tmavozelenými listami s krémovým okrajom a veľmi vysokou odolnosťou voči mrazu;
- Alaska – s tmavými a veľmi úzkymi listami, z ktorých každý má na každom okraji 5-7 cípov;
- Silver Queen – mladé listy tejto odrody sú lososovo sfarbené a dospelé listy majú strieborný okraj; rastie ako strom s kužeľovitým habitusom dosahujúcim výšku 5 m;
- Golden Milkboy – pre túto samčiu odrodu je charakteristická veľká žltá škvrna v strede každého plochého veľkého listu;
- Madame Briot – vyznačuje sa listami so zlatými okrajmi, škvrnami a početnými tŕňmi; mladé výhonky tejto odrody sú fialové, plody tmavočervené;
- Pyramidalis – táto odroda má kužeľovitý habitus s lesklými, tmavozelenými listami; je samoopelivá a bohato plodí;
Výber odrôd je obrovský a zaujímavý efekt možno dosiahnuť napríklad kombináciou viacerých z nich. Všetky majú podobné nároky, výborne sa cítia v tieni a vydržia aj pomerne silné mrazy.
Ako pestovať cezmínu ostrolistú?
Cezmína ostrolistá patrí medzi rastliny, ktoré sa ľahko pestujú. Dokáže prežiť aj kruté zimy – odoláva teplotám až do -25 °C. Jedinou hrozbou pre jej správny vývoj a krásny vzhľad býva studený a suchý vietor. Preto sa oplatí zabezpečiť, aby bol ker chránený pred nárazovými vetrami. Ak je zasadený v kvetináči, mal by byť na zimu zakrytý polystyrénom alebo inou izoláciou. Odporúča sa prikryť rastlinu vlnou. Čo ešte potrebujete vedieť o pestovaní cezmíny? Tu sú najdôležitejšie rady.
Poloha
Cezmína ostrolistá je jednou z mála rastlín s takými výraznými dekoratívnymi vlastnosťami, ktorá nepotrebuje veľa svetla. V skutočnosti uprednostňuje tienisté, prípadne polotienisté stanovište. To uľahčuje obhospodarovanie častí záhrady, ktoré sú pre väčšinu druhov rastlín nevhodné (napríklad pod korunami veľkých stromov).
Pôda
Nároky cezmíny na pôdu sú nízke. Najlepší bude priepustný, piesočnato-hlinitý substrát s mierne kyslou reakciou. Mal by byť mierne vlhký alebo mierne suchý.
Zalievanie
Ker znesie aj dlhšie obdobie sucha, ale radšej ho pravidelne a mierne zalievajte – potom lepšie rastie. Je to dôležité najmä pri pestovaní mladých druhov. Pred zimou radšej cezmínu výdatne zalejte a okolo nej položte vrstvu mulča, aby pôda príliš nevyschla.
Hnojenie
Hoci cezmína ostrolistá nemá vysoké nároky na výživu, oplatí sa jej dodať potrebné živiny. Počas vegetačného obdobia sa môžu používať hnojivá s predĺženým uvoľňovaním. Ideálne sú aj viaczložkové prípravky pre vždyzelené kríky. Dobre fungujú aj prírodné hnojivá, ako napr. kompost alebo biohumus.
Strihanie
Strihanie je dôležitou súčasťou starostlivosti o cezmínu. Slúži na dosiahnutie požadovaného tvaru a veľkosti rastliny. Cezmína veľmi dobre znáša prerezávanie, a to počas celého roka. Preto sa pomerne často používa na vytváranie živých plotov. Najlepší čas na zastrihávanie jej konárov je v apríli. Najmenej vhodný čas na strihanie je, keď kvitne, kvôli včelám, ktoré lietajú na kvety.
Rozmnožovanie
Najlepší spôsob, ako získať nové rastliny, je rozmnožovanie polodrevnatými odrezkami so stigmou. Tie sa odoberajú koncom leta alebo začiatkom jesene. Odrežte odrezky dlhé 15 – 20 cm a odstráňte niekoľko spodných listov. Namočte ich do zakoreňovacieho roztoku a potom odrezky preneste do kvetináčov naplnených zmesou rašeliny a piesku v rovnakom pomere. Cezmínu môžete rozmnožiť aj zo semien, ale to býva časovo veľmi náročné (potrebujú asi 2 roky na vyklíčenie).
Choroby a škodcovia
Táto rastlina je pomerne odolná voči chorobám a takmer všetkým škodcom. Mladé kríky niekedy napádajú vošky, preto ich pozorne sledujte a v prípade potreby vykonajte vhodné preventívne opatrenia. Okrem toho býva cezmína ohrozená skleníkovou plesňou, ktorá kontaminuje listy medovou rosou, čím bráni rastu rastliny. Pozor si treba dávať aj na roztočce, ktorých larvy odhryzávajú dužinu zo stredu listu. Na druhej strane, nadmerná vlhkosť substrátu môže viesť k rozvoju húb, ktoré spôsobujú choroby cezmíny.
Cezmína ostrolistá – použitie v záhrade
Ak uvažujete o vytvorení tienistej časti záhrady, cezmína ostrolistá býva veľmi dobrou voľbou. Táto nápadná a vizuálne veľmi zaujímavá rastlina zaujme svojou sýtozelenou farbou počas celého roka a na jeseň prináša intenzívne sfarbené plody. Jej nároky sú minimálne a starostlivosť o ňu je veľmi jednoduchá, takže je skvelou voľbou aj pre začínajúcich záhradníkov. Výborne sa hodí do záhrad v lesnom štýle, ako aj do záhrad v anglickom štýle. Môže sa použiť aj na živé ploty, pretože veľmi dobre znáša strihanie. Cezmína sa môže vysádzať v skupinách aj jednotlivo.
Jej pestovanie v záhrade však nie je jedinou možnosťou. Čoraz častejšie sa cezmína volí na výzdobu balkónov a terás. Môže úspešne rásť aj v kvetináči, pokiaľ majú korene dostatok priestoru. Jej rast sa dá ľahko regulovať zastrihávaním konárov. Ďalším zaujímavým riešením je stonková štepená cezmína, ktorá nezaberá veľa miesta a môže veľmi dobre vyzerať ako črepníková rastlina na balkón alebo terasu. Bude vyzerať dobre samostatne aj v spoločnosti iných rastlín s intenzívnou farbou listov – napríklad buxusu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vôbec nie tuje. Tieto vždyzelené opadavé kríky sú oveľa krajšie
Vysaďte ju do záhrady a v zime bude kvitnúť. Túto rastlinu vám budú závidieť susedia
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.