4.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/margouillat photo).
Povedomie o zdravej výžive sa zvyšuje, a preto mnohí ľudia venujú pozornosť tomu, čo jedia. Žiaľ, napriek ľahkému prístupu k informáciám stále pretrvávajú niektoré mýty o stravovaní. Je načase sa s nimi vysporiadať, najmä preto, že o nich môžete nájsť množstvo komentárov odborníkov na výživu. Ktoré stravovacie mýty sú najčastejšie?
O výžive stále koluje veľké množstvo mýtov alebo poloprávd. V dôsledku toho mnohí ľudia vylučujú zo svojho jedálnička určité produkty, pretože ich považujú za nezdravé alebo tučné. V dnešnej dobe ľahkého prístupu k informáciám sa oplatí overiť si všetky informácie, aby ste sa nestali obeťou neznalosti, zavádzajúceho obsahu alebo marketingových trikov. Na túto tému nájdete množstvo komentárov odborníkov na výživu. Ktoré mýty o výžive sú v spoločnosti stále veľmi populárne?
Chcete schudnúť? Nejedzte zemiaky a odmietnite cestoviny
Väčšina mýtov o výžive sa týka produktov, ktoré by ste mali jesť pri chudnutí, alebo naopak. Bohužiaľ, pomerne veľa ľudí im stále verí, v dôsledku čoho okrem iného vylučujú zo svojho jedálnička aj zemiaky. Všeobecne sa totiž verí, že zemiaky sú kalorické a počas diéty sa im treba vyhýbať. Skutočnosť je však úplne iná.
- Zemiaky sú zdrojom mnohých vitamínov a minerálnych látok, napríklad draslíka a fosforu.
- Najdôležitejšie však je, že samy o sebe nie sú kalorické. To, čo môže zvýšiť ich kalorickú hodnotu, je spôsob ich prípravy. A na to si treba dávať pozor najmä pri diéte. Určite by bolo chybou úplne ich vyradiť z každodenného jedálnička.
Podobne je to aj s cestovinami, ktoré si mnohí spájajú s vysokým obsahom kalórií. Preto sa podobne ako zemiaky počas chudnutia často vyraďujú.
- V skutočnosti sú cestoviny stredne kalorickým výrobkom a môžu byť hodnotnou súčasťou každodennej stravy, najmä celozrnné cestoviny.
- Prírastok hmotnosti však môže byť podmienený spôsobom prípravy cestovín, ako aj omáčkou a prílohami, s ktorými sa podávajú. Veľké množstvo syra alebo omáčky na báze smotany rozhodne zvyšuje kalorický obsah pokrmu.
Káva vyplavuje horčík a trstinový cukor je lepší ako bežný cukor
Prakticky odjakživa sa hovorí, že káva vyplavuje horčík. Bohužiaľ, je to jeden z najrozšírenejších názorov.
V skutočnosti má veľké množstvo kávy močopudný účinok, čo zase znamená, že sa vylučuje viac tekutín, a teda aj minerálov vrátane horčíka. Človek by však musel vypiť zhruba štyri šálky naraz.
- V praxi nás káva o horčík neochudobňuje, práve naopak. Káva sama o sebe telu tento prvok dodáva.
- Konzumácia odporúčaného množstva kávy preto nie je škodlivá, ako sa zistilo v priebehu rokov.
- Takisto sa hovorilo, že hnedý cukor je zdravší ako biely cukor, a preto bol dlhé roky považovaný za „zdravú alternatívu“.
- Našťastie sa tento mýtus pomaly stáva minulosťou, pretože čoraz viac ľudí si uvedomuje, že tieto dva druhy cukru sú takmer identické a hnedý cukor vôbec nie je „zdravší“.
Podobne je to aj s himalájskou soľou, ktorá sa roky považovala za zdravšiu.
- Áno, obsahuje o niečo viac minerálov ako obyčajná kuchynská soľ, ale to nie je žiadny rozdiel.
- Stále je to jednoducho soľ, ktorú by ste mali v strave obmedziť.
Preto sa oplatí byť uvedomelý a nenaletieť na mnohé marketingové triky.
Ktoré ďalšie mýty o potravinách sú stále živé?
Existuje mnoho ďalších mýtov o potravinách a oplatí sa o nich vedieť.
- Jedným z nich je uznávaný „fakt“ o škodlivosti varenia tej istej vody dvakrát. Zistilo sa, že to vedie k tvorbe škodlivých látok. V skutočnosti je dvakrát prevarená voda stále bezpečná.
- Takisto treba akceptovať, že neexistujú žiadne vedecké dôkazy o tom, že konzumácia ovocia vo večerných hodinách je tučná. Tento mýtus koluje na internete už nejaký čas a stále pretrváva. Ovocie má rovnaký počet kalórií ráno aj večer, rovnako ako vitamíny a vláknina, ktoré obsahuje. Treba si však uvedomiť, že ovocie obsahuje fruktózu, čo je jednoduchý cukor.
- Mýty, ako napríklad, že jedenie po ôsmej hodine je tučné, nekombinovanie uhorky s paradajkou alebo citrón ako najlepší zdroj vitamínu C, sú tiež stále zaužívané.
Preto je veľmi dôležité získavať poznatky z overených zdrojov. Vďaka tomu je možné využívať zdravotné výhody bezpečnej a vyváženej stravy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Priberá sa po jedle po 18. hodine? Odborník vyvracia pochybnosti
Môžeme jesť surové vajcia? Zistite, čo sa potom stane s naším telom
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.