4.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/PRO Stock Professional).
Počas tohto obdobia som každý rok bojoval s problémom kondenzácie na oknách a v rohoch okien. Našťastie som našiel spôsob, ako sa v zime zbaviť prebytočnej vlhkosti z domu – už po 2 minútach opakovaných každý deň začali miestnosti sviežo voňať, vzduch sa stal sviežim a nepríjemný efekt „potenia“ na oknách ustal. Zistite, čo spôsobuje vlhkosť vo vašej domácnosti a ako môžete rýchlo upraviť jej úroveň. Je to jednoduché a nepotrebujete na to žiadne špecializované vybavenie.
Prečo sú okná v zime mokré?
Kondenzácia vody v zime na okenných sklách a okenných rámoch je bežným a do istej miery normálnym javom. Odborníci ho označujú ako potenie okien. Prečo sa pri poklese vonkajšej teploty a zvýšení vnútornej teploty okná zahmlievajú a hromadí sa na nich voda?
V miestnostiach dochádza k javu nazývanému kondenzácia, t. j. molekuly vodnej pary z nasýteného vzduchu sa spájajú a vytvárajú kvapky. K tomu dochádza, keď sa teplý, vlhký vzduch dostane do kontaktu so studeným povrchom skla. Najviac vody sa zhromažďuje v spodných častiach okien, čo by nemalo prekvapiť, keď sú radiátory, ktoré v zime zvyčajne pracujú na „vysoké obrátky“, nainštalované tesne pod okennými parapetmi.
Dá sa zabrániť poteniu okien? Existuje jednoduchý spôsob, ako udržať vlhkosť v dome na optimálnej úrovni a zároveň zlepšiť kvalitu vzduchu vo vykurovaných miestnostiach. Rozdiel pocítite už po 2 minútach a po 4 minútach budete dýchať s radosťou. Navyše by mal zmiznúť problém s tvorbou kondenzátu na vašich oknách. Ako je to možné? Odpovedáme.
Ako často mám v zime vetrať svoj byt?
Hromadenie vlhkosti v miestnostiach, v ktorých je cirkulácia vzduchu v zime zriedkavo správna, je problém, ktorého účinky nielen vidíte, ale aj pociťujete.
Tmavý film pri okrajoch okien a na povrchu tesnení sú príznakmi vzniku plesní. Plesne aj spóry húb zvyšujú riziko ochorení dýchacích ciest, vedú k početným alergickým reakciám, môžu mať za následok vysoký krvný tlak, celkové zníženie imunity a výrazné zhoršenie každodennej pohody.
Chcete sa vyhnúť problémom so spotenými oknami a zároveň zlou cirkuláciou vzduchu vo vašej domácnosti? Mám na to jednoduchý spôsob; hneď ako príde zima, začnem intenzívne vetrať. Intenzívne však neznamená dlhodobo – otváranie okien v tomto období by malo prebiehať metodicky.
Ako často v zime vetrám svoj byt? Otvorenie okien už na 2 minúty denne zlepší kvalitu vzduchu v interiéri a pravidelnosť vám umožní systematicky odstraňovať prebytočnú vlhkosť a udržiavať ju na úrovni 40 až 50 %, ktorá je vhodná na pohodlné fungovanie.
Návod ako vetrať
Tu je jednoduchý návod, ako v zime vetrať svoj dom, aby ste sa vyhli strate tepla, ale zabránili kondenzácii na oknách:
- Pred otvorením okna stlmte radiátory v okolí, aby nevyrábali maximálny výkon na udržanie príjemnej teploty pri príleve chladu zvonku;
- namiesto dlhodobého vetrania v režime „mikro“ otvorte okno na plný otvor – ak z rôznych dôvodov nemôžete vetrať miestnosť týmto spôsobom, použite systém uzamykania krídla, ktorý umožňuje zväčšiť rozsah prúdenia vzduchu a vymieňať ho efektívnejšie ako v režime „mikro“, ale blokuje možnosť otvárania a zatvárania krídla, napr. pod vplyvom vetra;
- sledujte čas vetrania – na výmenu vzduchu stačia už 2 – 4 minúty;
- otvárajte okná aj tam, kde nekúrite – v miestnostiach, ktoré sa používajú zriedka, kde je nastavená nižšia teplota, by ste mali vetrať aj preto, aby ste zabránili tvorbe plesní;
- pri vetraní v miestnostiach zatvorte dvere.
V októbri je ešte možné otvoriť okná na dlhšiu dobu. Teplota za oknami je vyššia, stále je dostatok slnečného svetla a otvorenie okien na 30 minút nevedie k drastickému ochladeniu stien alebo podlahy. V decembri alebo januári by však bolo vpustenie takého množstva chladu do miestnosti neekonomické a nepríjemné. Na začiatok skúste každý deň otvoriť okno na 2 minúty a časom tento čas predĺžte na 4 až 6 minút – to je optimálny čas vetrania odporúčaný počas zimných mesiacov.
Čo spôsobuje vlhkosť vo vašej domácnosti?
Zaujíma vás, prečo je vo vašom byte toľko vlhkosti, ak pri kúpaní zatvoríte dvere do kúpeľne a po kúpaní otvoríte okno v miestnosti, aby ste vypustili prebytočnú vodnú paru, ktorá sa v nej zhromažďuje? Čo spôsobuje vlhkosť vo vašom byte? Ukazuje sa, že nielen dlhé sprchovanie alebo kúpanie vedie k hromadeniu kondenzátu. K zvýšenej vlhkosti vedú aj tieto faktory:
- umývanie rúk,
- ručné pranie,
- sušenie bielizne na skladacích sušiakoch,
- žehlenie (s parou aj bez pary),
- pečenie a varenie.
V kuchyni je základom inštalácia odsávača pár (digestora), ktorý umožní účinné odvádzanie prebytočnej vlhkosti počas varenia a iných foriem tepelnej úpravy mnohých potravín. Ak ste sa z rôznych dôvodov rozhodli pre digestor namiesto odsávača pár, pri intenzívnom varení zvýšte výkon spotrebiča. Okrem toho v oboch prípadoch po varení používajte techniku vetrania – keď skončíte s vysmážaním v kuchyni, otvorte na 2 – 3 minúty najbližšie okno, aby mohla uniknúť zachytená para a vzduch sa vymenil a bol opäť čerstvý.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako sa zbaviť vlhkosti z okien? Osvedčená metóda pre suché okná
Máte zarosené okná? Využite kuchynských pomocníkov i vašu mačku
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.