04.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/galsand).
Rukola je veľmi zdravý šalát so špecifickou, mierne štipľavou chuťou. Túto zeleninu si môžete kúpiť v obchodoch kedykoľvek počas roka, ale nemusíte. Poradíme vám, ako si rukolu vypestovať doma, aby ste ju mali každý deň po ruke čerstvú. Potrebujete len parapet, kvetináč a trochu pozornosti.
Rukola si u nás získala mnoho priaznivcov. Jej pikantná, mierne orechová chuť sa hodí do šalátov, sendvičov, cestovín alebo na pizzu. Nemusíte pre ňu bežať do obchodu, doma vypestovaná bude chutnejšia a zdravšia.
Rukola je pre vás prospešná
Rukola je chutná a zdravá rastlina z čeľade kapustovitých, ktorá poskytuje mnoho cenných živín. Je bohatá na vitamíny K, C a A, podporuje zdravie kostí, imunitu a dobrý stav pokožky a očí. Obsahuje aj kyselinu listovú, vápnik, horčík a železo, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu. Rukola je zdrojom antioxidantov, ktoré znižujú riziko chronických ochorení.
Vďaka vysokému obsahu vlákniny podporuje trávenie a pomáha udržiavať zdravú hmotnosť. Má tiež protizápalové účinky a draslík, ktorý obsahuje, priaznivo pôsobí na krvný tlak, podporuje srdce a obehový systém. Karotenoidy obsiahnuté v rukole, ako sú luteín a zeaxantín, chránia oči pred škodlivým UV žiarením.
Ako pestovať rukolu doma krok za krokom?
Pestovanie rukoly doma je veľmi jednoduché a nevyžaduje si veľa času ani priestoru. Pripravte si kvetináč alebo nádobu s hĺbkou 10 cm a uistite sa, že má drenážne otvory. Uistite sa tiež, že máte úrodnú, priepustnú pôdu, najlepšie takú, ktorá je určená na bylinky a zeleninu, a semená zo záhradkárstva. Vysvetlíme vám krok za krokom, ako pestovať rukolu doma.
Príprava miesta
Vyberte si miesto s dostatočným prístupom denného svetla – najlepšie na parapete okna orientovaného na juh alebo východ.
Pôda a výsev semien
Nádobu naplňte úrodnou, dobre odvodnenou zeminou. Vyrovnajte povrch pôdy a potom rovnomerne zasejte semená, pričom medzi nimi zachovajte malý odstup (asi 2-3 cm). Semená prikryte tenkou vrstvou pôdy (asi 0,5 cm) a jemne zalejte.
Zalievanie a starostlivosť
Rukola má rada mierne vlhkú pôdu, preto ju pravidelne zalievajte, ale nepremáčajte. Voda by mala voľne odtekať cez drenážne otvory. Udržujte pôdu vlhkú, ale nedovoľte jej nadmerné vysychanie.
Zabezpečenie primeraného osvetlenia
Rukola potrebuje aspoň 4-6 hodín svetla denne. Ak máte obmedzený prístup k dennému svetlu, môžete na osvetlenie rastlín použiť lampu. Taktiež otáčajte kvetináče, aby mali všetky listy stály prístup k svetlu.
Klíčenie a rast
Semená rukoly klíčia rýchlo – zvyčajne do 4-7 dní. Keď rastlinky dosiahnu výšku asi 5 cm, môžete ich jemne preriediť, pričom najsilnejšie sadenice nechajte asi 5 cm od seba.
Zber
Rukola rastie veľmi rýchlo – prvé listy možno zbierať približne 3-4 týždne po výseve. Vonkajšie listy odstrihnite nožnicami a ponechajte stred rastliny, ktorý jej umožní ďalší rast.
Ďalšie výsevy
Ak chcete mať rukolu stále čerstvú, zasievajte po sebe dávky semien každé 2 – 3 týždne.
Pestovanie rukoly doma je skvelý spôsob, ako mať neustály prístup k čerstvým, zdravým listom, ktoré môžete použiť do šalátov, sendvičov alebo ako prílohu k rôznym jedlám.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Výsev kôpru pre skorú úrodu. Pripravte pôdu a vyberte odrody odolné voči mrazu
Čo robiť s pôdou po uhorkách? Vysaďte tieto rastliny na ich miesto. Budú rásť ako huby po daždi
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.