4.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Summit Art Creations).
Podľa najnovšieho prieskumu SANEP pre televíziu TA3 väčšina Slovákov (55,8 %) považuje navrhované zvýšenie platov lekárov o 6,4 % za dostatočné. Naopak, krok Lekárskeho odborového združenia (LOZ) so spustením hromadných výpovedí rozdeľuje verejnosť – viac ako polovica opýtaných (52,7 %) s ním nesúhlasí. Situácia v zdravotníctve pritom ostáva napätá, keďže vyše 3 300 lekárov už podalo výpovede.

Foto: shutterstock/Summit Art Creations
Rast platov lekárov: Verejnosť súhlasí s kompromisom
Prieskum realizovaný medzi 28. novembrom a 2. decembrom na vzorke 1 950 respondentov ukázal, že väčšina Slovákov podporuje zvýšenie platov lekárov o 6,4 %. Až 55,8 % opýtaných označilo tento krok za dostatočný, zatiaľ čo 34,6 % ľudí s ním nesúhlasí. Zvyšných 9,6 % respondentov sa k otázke nedokázalo vyjadriť.
Vláda zároveň schválila ďalšie opatrenia, ktoré reagujú na požiadavky odborárov – od zriadenia komisie na dohľad nad plnením memoranda až po odmietnutie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. Minister zdravotníctva Kamil Šaško avizoval, že v parlamente budú ešte tento rok predložené ďalšie štyri návrhy súvisiace so zlepšením podmienok v zdravotníctve.
Hromadné výpovede: Väčšina Slovákov je proti
Otázka hromadných výpovedí lekárov však Slovákov polarizuje. Viac než polovica respondentov (52,7 %) vyjadrila nesúhlas s týmto krokom Lekárskeho odborového združenia (LOZ), pričom väčšina z nich sa obáva negatívnych dôsledkov na zdravotnú starostlivosť. Iniciatívu odborárov však podporuje 39,1 % opýtaných.
Mnohí sú navyše skeptickí k tomu, že tento krok prinesie zlepšenie kvality zdravotníctva. Takmer polovica opýtaných (47,2 %) neverí, že hromadné výpovede lekárov situáciu vyriešia.
Dôveryhodnosť lídrov zdravotníctva: Rozdelená verejnosť
Prieskum sa zaoberal aj dôveryhodnosťou dvoch kľúčových osobností zdravotníctva – predsedu LOZ Petra Visolajského a ministra zdravotníctva Kamila Šaška. Výsledky ukazujú, že verejnosť je rozdelená.
- Visolajský si získal dôveru 43,9 % respondentov,
- Šaška podporuje 45,7 % opýtaných.
Tieto čísla odrážajú neistotu verejnosti v súvislosti s budúcnosťou slovenského zdravotníctva.
Lekári tlačia na vládu: Nadčasová práca na hrane
Vyše 3 300 lekárov z nemocníc naprieč Slovenskom podalo výpovede ako prejav nespokojnosti so situáciou v zdravotníctve. Lekári trvajú na plnení bodov memoranda z roku 2022, ktoré zahŕňa aj zlepšenie podmienok pre špecializačné štúdium zdravotníkov a reformy nemocníc.
Lekári takisto zvažujú výpovede z nadčasovej práce, čím by sa ešte viac prehĺbila kríza v nemocniciach. Odborári však upozorňujú, že sú ochotní výpovede stiahnuť, ak vláda splní ich požiadavky.
Bude zdravotníctvo zachránené?
Aj keď vláda podniká kroky na zmiernenie napätia, otázka budúcnosti slovenského zdravotníctva zostáva otvorená. Prieskum TA3 naznačuje, že verejnosť je ochotná podporiť kompromisy, no očakáva od vlády aj od odborárov jasné a zodpovedné riešenia, ktoré zdravotníctvu pomôžu z krízy.
Dokáže Slovensko nájsť cestu k stabilnému zdravotníctvu, alebo nás čakajú ďalšie mesiace plné konfliktov?
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pozor, podvodníci útočia na seniorov: „Polícia preveruje vaše peniaze!“ varujú špekulanti!
Vaše peniaze nie sú v bezpečí! Klienti známej banky prišli o úspory
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.