5.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/AnkaFed).
Je potrebné stromy nejakým spôsobom pripraviť na zimu? Nie všetky, ale mnohé druhy potrebujú bielenie kmeňov, aby boli chránené pred negatívnymi účinkami mrazu. Platí to najmä pre ovocné stromy, ktoré sú obzvlášť citlivé na zmeny teplôt. Ak chcete, aby na jar a v lete prinášali ovocie, nepýtajte sa, prečo je potrebné stromy bieliť, ale kedy a ako to správne urobiť. Odpovede som pripravil nižšie.

Foto: shutterstock.com/AnkaFed
Prečo bieliť stromy? Záhradníci nepochybujú
Bielenie stromov spočíva v natieraní kmeňov stromov špeciálnou vápennou zmesou, ktorá odráža slnečné lúče. Tým sa zabráni nadmernému zahrievaniu kmeňov stromov počas slnečných dní v zime a začiatkom jari, čo pomáha predchádzať nebezpečnému praskaniu kôry. Náhle zmeny teploty medzi dňom a nocou (najmä v období od januára do marca) spôsobujú praskanie kôry, čo otvára cestu patogénom a škodcom.
Ako vidíte, hlavnou funkciou bielenia stromov je ich ochrana pred prírodnými živlami. Ak by som mal presne určiť, prečo by som svoje stromy bielil – aby som zabránil vzniku chorôb, udržal rastliny zdravé a v novej sezóne sa tešil z ich bujného rastu a bohatého plodenia.
Ktoré stromy treba bieliť? Nie všetky stromy ho potrebujú
Nie všetky stromy v záhrade treba bieliť – je to úloha najmä pre ovocinárov. Ktoré stromy je potrebné bieliť, aby ste ich ochránili? V prvom rade sa toto ošetrenie aplikuje na ovocné stromy, ako sú jablone, hrušky, slivky a čerešne. Ovocné stromy sú obzvlášť citlivé na náhle zmeny teplôt a ich kôra ľahko praská, keď sú vystavené mrazu a teplu.
Bieliť môžete aj mladé okrasné stromy s tenkou kôrou, ako sú brezy alebo javory, ktoré tiež môžu trpieť náhlymi zmenami teplôt. Treba mať na pamäti, že staršie stromy s hrubou kôrou sú menej náchylné na praskanie, hoci bielenie je pre ne stále prospešné.

Foto: shutterstock/Anuta23
Kedy je potrebné vybieliť stromy? Práve teraz
Účinnosť samotného bielenia závisí od troch vecí: správnej techniky, dobre pripravenej zmesi a správneho času na vykonanie ošetrenia. Kedy bieliť stromy? V tejto oblasti sa názory rozchádzajú, a to nielen na základe osobného presvedčenia alebo tradícií, ale aj na základe pozorovania poveternostných podmienok. Určite sa oplatí vyhradiť si čas na ošetrenie koncom jesene/začiatkom zimy, t. j. od konca novembra do začiatku januára (najneskôr!).
V tom období natrite kmene stromov vrstvou vápna, ktorá ich ochráni pred prvými intenzívnymi slnečnými lúčmi počas zimy. Nechajte si časovú rezervu na možné úpravy či doplnenie náteru, pretože silné zrážky alebo sneh dokážu vápenný náter zmyť. V takejto situácii sa odporúča zopakovať bielenie vo februári alebo začiatkom marca, keď sa dni predlžujú a slnko silnejšie prehrieva kmene stromov. Pamätajte na včasné ošetrenie, lebo jarné slnko napácha najväčšie škody práve v čase, keď kôra najviac praská.
kôra najviac praská.

Foto: shutterstock/Photo_mts
Čím môžem vybieliť svoje stromy? Dôležitý je pomer zložiek v zmesi
Ak sa pýtate na bielenie stromov, záhradkári najčastejšie siahajú po vápennom mlieku, ktoré vzniká zmiešaním nehaseného vápna s vodou. Môžete pridať aj malé množstvo ílu, aby ste dosiahli lepivejšiu konzistenciu, ktorá lepšie priľne ku kmeňu stromu a je odolnejšia voči vyplavovaniu dažďom.
Na trhu sú aj hotové prípravky na bielenie stromov, ktoré obsahujú ďalšie posilňujúce látky na ochranu proti škodcom a chorobám. Ak si chcete pripraviť bielenie sami, potrebujete približne 2 kg haseného vápna na 10 litrov vody. Vápno dôkladne rozpustite vo vode, aby ste získali homogénnu, snehobielu zmes, ktorá sa ľahko rozotrie na kmene.
Ako vidíte, bielenie stromov je jednoduché, ale veľmi účinné ochranné ošetrenie, ktoré nám môže pomôcť vyhnúť sa vážnym zdravotným problémom v sade. Nezabudnite, kedy stromy bieliť – najlepšie koncom novembra/začiatkom decembra, najneskôr začiatkom januára – a čím stromy bieliť – vhodnou vápennou zmesou, ktorá chráni kmene pred škodlivými poveternostnými vplyvmi. To zaručí odolnosť voči mrazu, ktorý na jar prinesie ovocie (doslova).
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Bielenie ovocných stromov na jeseň. Pomáha bielenie, chyby pri bielení stromov
Tieto rastliny sa v zime rozhodne nestrihajú. Inak nebudú kvitnúť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.