5.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/New Africa).
Imelo, jemná rastlina s bielymi bobuľami, sa každoročne objavuje v našich domovoch ako vianočná dekorácia a symbol lásky. Odkiaľ pochádza táto tradícia? Čo sa skrýva za zvykom bozkávania sa pod imelom? Alebo možno stojí za to pozerať sa na to ako na amulet prinášajúci šťastie a ochranu? Vydajte sa s nami do sveta mágie a starovekých povier!
Odkiaľ pochádza tradícia vešania imela?
Tradícia vešania imela pochádza z dávnych čias a je plná mystických významov. Kelti považovali imelo za posvätnú rastlinu božského pôvodu. Jeho schopnosť rásť na duboch – stromoch, ktoré boli v ich kultúre uctievané – ho robila výnimočným. Verilo sa, že imelo odháňa zlých duchov, chráni dom pred nešťastím a zvyšuje plodnosť zeme aj ľudí.
V škandinávskej mytológii malo imelo tiež osobitné miesto. Jedna legenda hovorí o Baldurovi, bohu svetla a radosti, ktorý bol zabitý šípom vyrobeným práve z imela. Po jeho smrti sa bohovia rozhodli urobiť z imela symbol mieru a lásky, aby sa už nikdy nestalo nástrojom ničenia.
S príchodom kresťanstva získalo imelo novú symboliku – začalo sa považovať za znak zmierenia a harmónie. Staré presvedčenie o jeho magických vlastnostiach sa preto vplietlo do nového vianočného príbehu a jeho prítomnosť v domácnostiach sa stala neoddeliteľnou súčasťou vianočnej tradície.
Kedy a ako zavesiť imelo?
Najlepší čas na zavesenie imela je začiatok sviatočného obdobia, t. j. december. Imelo sa umiestňuje na centrálne miesto v dome, napríklad na vchodové dvere, strop obývačky alebo nad jedálenský stôl. Takto má jeho symbolická sila zasiahnuť všetkých členov domácnosti a hostí.
Ak veríte v jeho magické vlastnosti, je dobré si uvedomiť, že imelo by mal vešať niekto, kto prináša pozitívnu energiu a láskavosť. V niektorých kultúrach sa zavesenie imela spája s rituálom želania šťastia a zdravia pre všetkých obyvateľov domu.
A ako dlho by malo imelo visieť v dome? Tradícia umožňuje rôzne interpretácie. Niektorí ho ihneď po Vianociach odstránia, pretože veria, že príliš dlhé uchovávanie rastliny môže priniesť nešťastie. Iní ju nechávajú visieť až do nasledujúcich Vianoc a považujú ju za talizman, ktorý chráni domácnosť po celý rok.
Bozkávanie pod imelom – vianočné kúzlo a romantika
Na tradíciu bozkávania pod imelom tiež nemožno zabudnúť! Najviac sa rozšírila v Anglicku, kde sa stala súčasťou vianočných rituálov už v 18. storočí. Verilo sa, že každý pár, ktorý si vymení bozk pod imelom, získa božské požehnanie pre šťastie v láske a harmóniu vo vzťahu. Človek však musel byť opatrný, pretože nerozhodní ľudia, ktorí sa bozkávali pod konármi, riskovali smolu v citových vzťahoch!
Tento zvyk si rýchlo získal popularitu po celom svete. Zaujímavé je, že v dávnych časoch sa dodržiavali pravidlá: Po každom bozku sa musela z imela odtrhnúť jedna bobuľa. Keď boli všetky bobule preč, čas na bozkávanie sa skončil. Dnes má táto tradícia predovšetkým romantický charakter, ale stále symbolizuje lásku a radosť, ktoré sú počas sviatkov mimoriadne dôležité.
Imelo v mágii a symbolike
Okrem sviatočnej dekorácie sa imelo už stáročia používa aj v ľudovom liečiteľstve. Pripisovali sa mu liečivé vlastnosti – vraj posilňuje imunitu, reguluje krvný tlak a podporuje činnosť srdca. V mágii rastlina symbolizovala prosperitu, lásku a ochranu pred zlými silami. Nosenie vetvičky imela ako amuletu tiež prinášalo šťastie a chránilo pred chorobami.
Zaujímavé je aj to, že imelo je poloparazitická rastlina, čo znamená, že živiny získava zo stromu, na ktorom rastie. Tento biologický jav mu dodáva auru nezvyčajnosti – zdá sa, že samotné imelo je rastlinou, ktorá žije „medzi svetmi“.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tieto znamenia zverokruhu budú mať v roku 2025 šťastie. Čaká ich kopec úspechov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.