05.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alie04).
Pestovanie orchideí nie je pre každého jednoduché. Najmä v zime, keď sú podmienky vo vykurovaných bytoch pre tieto rastliny mimoriadne náročné. Ako sa o nich starať počas tohto stresujúceho obdobia? Čím by ste ich mali vyživovať, aby aj napriek nepriaznivým okolnostiam naďalej kvitli? Poradíme vám, aké domáce hnojivo použiť v zime, aby ste orchideám pomohli vytvoriť nové púčiky jeden po druhom.
Ako sa starať o orchidey v zime?
Móda orchideí sa nevytráca. Sú to krásne črepníkové kvety, ktorými si už roky s radosťou zdobíme parapety, hoci ich pestovanie je pre mnohých skutočnou výzvou. Nie každý vie, ako splniť požiadavky orchideí a dosiahnuť, aby kvitli. Najmä v zime, keď je ťažké vytvoriť im doma optimálne podmienky. Krátke dni, a teda málo prirodzeného svetla, ovplyvňujú stav všetkých izbových rastlín – nielen orchideí. Negatívne na nich vplýva aj suchý vzduch vo vykurovaných bytoch a teplotné výkyvy spôsobené studeným prievanom.
Orchidey potrebujú našu podporu, aby prežili toto náročné a pre nich stresujúce obdobie. Môžete im pomôcť tým, že ošetrenie prispôsobíte ich potrebám. Ako sa starať o orchidey v zime?
- Zalievanie – v zime zalievajte orchidey menej často ako na jar alebo v lete. Zalievajte ich až vtedy, keď pôda v kvetináči vyschne a korene rastlín sa zmenia zo zelených na striebornobiele.
- Vlhkosť vzduchu – na jeseň a v zime je vzduch v dome suchý v dôsledku vykurovania. To nie je dobré pre orchidey, ktoré rady rastú vo vlhkom prostredí. Ak chcete zlepšiť podmienky ich rastu, umiestnite kvetináč na plytký podnos naplnený kamienkami a vodou. Vedľa rastliny môžete umiestniť aj zvlhčovač vzduchu a zapnúť ho na niekoľko hodín denne.
- Poloha – oplatí sa zvážiť, kde bude orchidea stáť počas zimy, keď sú dni krátke a slnečné. V tomto ročnom období je najlepšie umiestniť rastlinu na východné alebo južné okno za záclonu.
- Teplota – pri pestovaní orchideí v zime dávajte pozor na veľké výkyvy teplôt. Vyhnite sa prehrievaniu miestnosti (nastavenie radiátorov na maximum), čím sa vzduch rýchlo veľmi vysuší a rastliny stratia svoje kvety. Dávajte tiež pozor na studený prievan spôsobený nakláňaním okien.
- Hnojenie – v zime tieto rastliny nehnojte častejšie ako každých 6-8 týždňov (len tie druhy, ktoré neprechádzajú do vegetačného pokoja, napr. obľúbené phalaenopsisy a cymbidiá). Odporúča sa používať zriedené hnojivá pre orchidey alebo šetrné, doma vyrobené živiny. Orchidey s výrazným obdobím zimného pokoja by sa nemali hnojiť vôbec.
Výživné hnojivo pre kvitnúce orchidey
V zime sa oplatí obrátiť na prírodné spôsoby podpory orchideí, aby ste podporili ich zdravý rast a bohaté kvitnutie. V tomto ročnom období budú najlepšie fungovať doma vyrobené živiny, ktoré nie sú vysoko koncentrované a ťažko sa prehnojujú. Jedno z takýchto hnojív predstavuje voda po varení ryže. Zvyčajne ju vylievame do drezu bez toho, aby sme si uvedomili, ako je bohatá na cenné živiny. Ak ju použijete na zalievanie orchideí, dodá rastlinám energiu, pomôže vytvoriť silný koreňový systém a stimuluje tvorbu púčikov. Je to jednoduchý spôsob, ako udržať orchideu v kvete po celý čas – nielen v zime.
Ako používate ryžovú vodu pre orchidey? Môžete použiť len takú, do ktorej ste nepridali soľ. Uvarte ryžu a sceďte, pričom vodu zachyťte do misky. Tekutinu nechajte úplne vychladnúť. Potom zrieďte vodu po uvarení ryže v pomere 1:1 a použite asi 100 ml na zalievanie orchidey. Na riedenie použite mäkkú vodu (prevarenú a ochladenú alebo filtrovanú). Toto výživné hnojivo na kvitnutie orchideí sa aplikuje raz za dva mesiace.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Chradne vám vaša orchidea pred očami? Možno robíte túto chybu
Posypte pôdu a sledujte, čo sa stane. Aj tá najslabšia orchidea sa úspešne podrobí takejto záchrane
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.