05.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Anton Starikov).
Zemolez kamčatský je chutné a zdravé ovocie, na ktoré mnohí zabudli. Často sa vyberajú iné odrody bobuľovín, ale aj táto stojí za pozornosť. Zemolez kamčatský má podlhovasté sladkokyslé plody, z ktorých si môžete pripraviť lahodnú a zdravú šťavu – pomôže vám udržať pleť v perfektnej kondícii. Ako si pripravíte tento elixír mladosti?
Zemolez kamčatský je mrazuvzdorná odroda, ktorú možno úspešne pestovať v domácej záhrade. Krík zvyčajne dorastá do výšky 1,7 m a do šírky 1,5 m. Plody, ktoré z neho zbierate, sú ideálne na výrobu džúsu a ďalších produktov.
Zemolez kamčatský – nutričné hodnoty
Ovocie je zdravé – jablká, hrušky alebo paradajky sú veľmi dobrou voľbou. Tieto produkty však pochádzajú „z nášho dvora“ a oplatí sa siahnuť aj po trochu exotickejších pochúťkach. Zemolez kamčatský pochádza z Ázie a práve v tejto krajine je jeho šťava oslavovaná ako elixír života a mladosti. Prečo? Pretože zemolez kamčatský obsahuje najviac polyfenolov spomedzi všetkých druhov ovocia. Tieto organické zlúčeniny pomáhajú chrániť organizmus pred škodlivými účinkami voľných radikálov, ktoré majú okrem iného negatívny vplyv na vzhľad pokožky. Okrem toho majú protizápalový účinok, ktorý môže spomaliť proces starnutia pokožky.
Zemolez kamčatský má v sebe aj mnoho ďalších vitamínov a minerálov, ktoré umožňujú správnu funkciu organizmu. Plody obsahujú okrem iného: kyselinu listovú, fosfor, sodík, draslík, kremík, železo, horčík a množstvo vitamínov vrátane A, B a C.
Prečo jesť zemolez kamčatský ?
Toto ovocie môžete úspešne pestovať v záhrade – odrodám ako Jugana, Aurora, Wojtek a Zojka sa darí v našich klimatických podmienkach. Plody môžete konzumovať surové alebo vo forme štiav, pretože prospievajú vzhľadu pokožky a spomaľujú proces starnutia. Vďaka obsahu mnohých vitamínov a minerálov však vykazujú aj ďalšie účinky, napríklad:
- znižujú krvný tlak a zlepšujú krvný obeh,
- majú dobrý vplyv na vlasy a nechty,
- podporujú správne trávenie,
- znižujú hladinu zlého cholesterolu,
- znižujú riziko žalúdočných vredov.
Okrem toho sú dobré pre mnohé orgány vrátane mozgu, srdca a očí. Vďaka vysokému obsahu vitamínu C vykazuje aj ochranný účinok pre organizmus počas jesenného a zimného obdobia – dokáže znížiť riziko prechladnutia a chrípky.
Šťava zo zemolezu kamčatského- recept
Tieto plody sa dajú použiť mnohými spôsobmi. Čerstvé sa hodia do ovocných šalátov alebo ako občerstvenie. Dajú sa tiež zamraziť alebo z nich vyrobiť džem. Najobľúbenejším spôsobom využitia zemolezu kamčatského je však výroba šťavy. Na prípravu tohto lahodného elixíru života potrebujete:
- 1 kg čerstvého ovocia,
- 350 g jemného cukru,
- 500 ml vody.
Na začiatku ovocie dôkladne umyte (malo by byť bez stopiek) a osušte. Potom si pripravte stredne veľký hrniec a nalejte doň vodu. Počkajte, kým voda zovrie, a pridajte do nej ovocie a cukor. Dôkladne premiešajte a znížte teplotu. Šťavu varte približne 25 minút na miernom ohni. Po tomto čase šťavu preceďte – najlepšie je počkať, kým šťava trochu vychladne.
Precedenú šťavu nalejte do sterilizovaných fliaš alebo pohárov. Pevne ich zaskrutkujte a pasterizujte 15 minút.
Koľko šťavy zo zemolezu kamčatského piť?
Tento elixír mladosti môžete piť každý deň po jednom pohári. Je pomerne silný a môže mať mierne trpkú chuť, preto ho môžete zriediť vodou. Deti do 7 rokov by nemali vypiť viac ako pol pohára džúsu denne.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Prežijú mráz a sneh. Tu sú rastliny, ktoré sa zimy neboja
Najzdravšie ovocie na svete. Nie každý vie, že ich môžete pestovať vo svojej záhrade
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.