5.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Just dance)
Môže človek žiť dlhšie ako 120 rokov? Odpoveď na túto otázku trápi vedcov a demografov už desaťročia. Podľa Davida McCarthyho z Univerzity v Georgii hranica ľudskej dlhovekosti ešte nebola dosiahnutá. Ktoré ročníky s najväčšou pravdepodobnosťou stanovia nové rekordy?
Najstaršia žena na svete sa dožila 122 rokov. Bude jej rekord čoskoro prekonaný?
Existujúci rekord dlhovekosti patrí Francúzke Jeanne Calmentovej, ktorá zomrela v roku 1997 vo veku 122 rokov a 164 dní. Jej prípad je však kontroverzný, pretože niektorí odborníci spochybňujú pravosť dokumentácie jej veku. O niečo menej sporný je rekord najstaršieho muža, Japonca Jiroemona Kimuru, ktorý zomrel v roku 2013 a dožil sa 116 rokov a 54 dní. Odvtedy tieto výsledky nikto neprekonal, hoci priemerná dĺžka života sa postupne zvyšuje.
Nádej na prelom v oblasti dlhovekosti. Tieto ročníky sa môžu dožiť až 130 rokov
Profesor David McCarthy z Univerzity v Georgii a jeho tím analyzovali údaje o dĺžke života a dospeli k záveru, že ľudia narodení okolo roku 1910 majú jedinečnú predispozíciu prekonávať tieto rekordy. Táto téza vychádza z niekoľkých kľúčových faktorov.
Po prvé, ľudia tohto ročníka vyrastali v čase, keď zlepšenia v oblasti hygieny a výživy začali mať významný vplyv na verejné zdravie. Po druhé, v druhej polovici 20. storočia sa vďaka pokroku v medicíne vrátane liečby srdcových chorôb a rakoviny výrazne zvýšili šance dožiť sa vysokého veku.
Dnes majú ročník 1910 viac ako 110 rokov a v nasledujúcom desaťročí uvidíme, či sa niektorí z nich dožijú 122 rokov alebo ešte viac. Optimistické scenáre predpokladajú, že niektorí z týchto starších seniorov môžu dosiahnuť vekovú hranicu 130 rokov.
Čo podporuje dlhovekosť? Vedci odhalili cestu k dlhému životu
V januári 2024 uverejnil lekársky časopis JAMA Internal Medicine zaujímavú štúdiu o tom, čo podporuje dlhovekosť. Odborníci v nej identifikovali niekoľko kľúčových faktorov, ktoré prispievajú k dlhšiemu životu.
Ukázalo sa, že jedným z najdôležitejších z nich je strava bohatá na zeleninu, ovocie, celozrnné výrobky, strukoviny a orechy. Dôležité je, že ľudia, ktorí sa denne stravujú rastlinnou stravou a živočíšne produkty konzumujú len príležitostne, majú podľa odborníkov oveľa nižšie riziko rakoviny, kardiovaskulárnych ochorení, ochorení dýchacích ciest a neurodegeneratívnych porúch.
Ďalším dôležitým faktorom je životný štýl vrátane fyzickej aktivity a vyhýbania sa závislostiam. Samozrejme, dôležité je aj prostredie, v ktorom žijeme, vrátane čistého vzduchu, kvality vody a prístupu k liekom, ktorých pokroky tiež pomáhajú výrazne predĺžiť ľudský život.
Vedci zdôrazňujú, že kľúčová je aj genetika. Schopnosť tela regenerovať a odolávať degeneratívnym ochoreniam je čiastočne zapísaná v našej DNA.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Túto polievku jedia storoční obyvatelia modrej zóny. Je to tajomstvo ich dlhovekosti
Tajomstvo zdravia ľudí z modrých zón odhalené. Ide o istý nápoj
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.