06.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Amelia Martin).
Smútivky sú častým problémom, ktorý mnohým milovníkom rastlín nedá spať. Je to nepríjemný hmyz, ktorý poletuje okolo našich rastlín a jeho larvy môžu zničiť korene kvetov, čo vedie k ich oslabeniu. Preto sa oplatí poznať prírodné metódy boja proti týmto škodcom. Jedna z nich si vyžaduje, aby sme použili obľúbené korenie. Zistite, ako si poradiť so smútivkami jednoduchým, domácim spôsobom.
Mnohí záhradníci hľadajú prirodzené a jednoduché spôsoby boja proti smútivkám. Ukazuje sa, že môžeme použiť obľúbený kuchynský výrobok, ktorý často pridávame napríklad do koláčov. Reč je o škorici, ktorá nám pomôže, keď bojujeme so smútivkami. Zistite, ako funguje a ako ju používať, aby ste sa nemuseli obávať škodcov.
Škorica vs. smútivky – ako pôsobí proti škodcom?
Škorica je nielen chutné a zdravé kuchynské korenie. Má aj vlastnosti, vďaka ktorým môže byť užitočná pre záhradkárov. Škorica je účinná proti smútivkám, pretože vôňa škorice pôsobí na dospelé jedince ako odstrašujúci prostriedok. V dôsledku toho sa vyhýbajú kladeniu vajíčok do pôdy, ktorá bola posypaná škoricou.
Okrem toho má toto obľúbené korenie baktericídne a fungicídne účinky, takže zároveň dokáže zabrániť tvorbe plesní a iných patogénov v pôde. Je však dôležité vedieť, že škorica sa smútiviek ani ich lariev priamo nezbavuje, ale iba im sťažuje život.
Pôsobí ako ochranná bariéra a zabraňuje ďalšiemu rozvoju škodcov. Možno ju použiť ako preventívne opatrenie alebo ako opatrenie, ktoré podporuje iné metódy boja proti smútivkám. Oplatí sa ju však používať, pretože ide o prírodný produkt, ktorý neobsahuje chemické látky. Okrem toho má vďaka svojim početným vlastnostiam mnoho funkcií.
Ako sa pomocou škorice zbaviť smútiviek?
Použitie škorice v boji proti smútivkám nie je zložité. Môžeme to však urobiť niekoľkými spôsobmi, pričom si vyberieme metódu, ktorá sa nám zdá najvhodnejšia a vyhovuje našim potrebám. Tu je niekoľko nápadov, ako použiť škoricu v boji proti smútivkám:
- Posypanie pôdy – ide o najjednoduchšiu metódu, ktorá zahŕňa rovnomerné posypanie pôdy mletou škoricou. Na odradenie dospelého hmyzu stačí len tenká vrstva. Nezabúdajme však, že korenia nesmieme posypať príliš veľa, pretože príliš hrubá vrstva škorice by mohla brániť prísunu kyslíka do pôdy.
- Škoricový nálev – účinok korenia môžeme tiež trochu posilniť a pripraviť z neho nálev. Stačí, ak zmiešame dve polievkové lyžice mletej škorice s 200 ml horúcej vody. Po vychladnutí odvar precedíme cez gázu a potom ním zalejeme rastlinu. Tento roztok je užitočný najmä vtedy, ak máme podozrenie, že sa v pôde objavili larvy smútiviek.
- Kombinácia metód – rôzne metódy môžeme aj kombinovať, aby sme dosiahli ešte lepšie výsledky. Dobrým nápadom je posypať pôdu škoricou a potom použiť nálev. Môžeme tiež dodatočne použiť lepiace dosky na zachytenie dospelých smútiviek.
Čo ešte môžeme urobiť pre to, aby smútivky už neboli problémom? Vyskúšajte tieto metódy
Ako sme už spomenuli, škorica sa najlepšie používa ako doplnok k iným metódam kontroly smútiviek. Okrem toho by sme mali infikované rastliny premiestniť do samostatnej miestnosti. Zabránime tak šíreniu týchto nepríjemných škodcov.
Ďalej je dobré vymeniť pôdu. Počas tohto procesu by sa mali dôkladne očistiť korene rastlín a až potom by sa mali rastliny presadiť do nového substrátu. Mnohí ľudia používajú aj tzv. octovú pascu. Na tento účel zmiešame ocot, vodu a prostriedok na riad a tento odvar nalejeme do žltej nádoby. Farba priláka smútivky, ktoré sa tak chytia do nastavenej pasce.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Po smútivkách nebude v kvetináči ani stopy. Napadnutie škodcami sa dá zvládnuť za dva týždne
Vidíte tie muchy poletujúce okolo kvetináčov? Urobte to a už sa nevrátia
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.