8.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/holgers.pictures).
Vlhkosť v domácnosti je čoraz väčší problém, najmä počas jesenného a zimného obdobia, keď sa miestnosti vetrajú menej často a vzduch sa viac kondenzuje. Nadmerná vlhkosť vedie k tvorbe plesní, ktoré nielenže vyzerajú nevzhľadne, ale poškodzujú aj zdravie. Našťastie, naše babičky mali vlastné osvedčené spôsoby boja proti vlhkosti – oplatí sa k nim vrátiť!

Foto: shutterstock/holgers.pictures
Čo položiť na parapet, aby ste zabránili vlhkosti?
Miesto, ktoré je doslova v prvej línii boja proti vlhkosti, je okenný parapet. Vzhľadom na jeho blízkosť k oknu je vystavený kondenzácii, ktorá následne môže viesť k vzniku plesní, napríklad na stene alebo tesneniach. Ako to riešili naše babičky? Proti všetkému zdaniu – veľmi účinne. A robili to bez zložitého vybavenia, len pomocou domácich metód a kuchynských ingrediencií.
- Kuchynská soľ
Jedným z najjednoduchších a najúčinnejších spôsobov, ako si poradiť s vlhkosťou, je kuchynská soľ. Soľ výborne absorbuje vlhkosť z prostredia. Stačí umiestniť misku so soľou na parapet – pomaly bude absorbovať prebytočnú vlhkosť zo vzduchu, a keď sa nasýti, môžete ju jednoducho nahradiť čerstvou soľou.
- Ryža
Ryža, podobne ako soľ, má vlastnosti pohlcujúce vlhkosť. Suchú ryžu môžete nasypať do malej misky alebo bavlneného vrecka a umiestniť ju na parapet. Ryža je obzvlášť užitočná v chladných oblastiach, kde sa na oknách usadzuje vlhkosť. Nezabudnite ryžu každých niekoľko týždňov vymeniť, aby sa zachovala jej účinnosť.
- Kvety v kvetináčoch
Rastliny ako brečtan obyčajný a praslička roľná nielenže zdobia interiér, ale pomáhajú aj regulovať vlhkosť v domácnosti. Brečtan je jedným z najlepších prírodných pohlcovačov vlhkosti a praslička pohlcuje vodné pary zo vzduchu, čím pomáha vyrovnávať mikroklímu v interiéri.

Foto: shutterstock/mady70
Ako znížiť vlhkosť v domácnosti pomocou domácich metód?
Ak je vlhkosť vo vašej domácnosti neustálym problémom, oplatí sa zaviesť niekoľko jednoduchých návykov, ktoré pomôžu znížiť jej úroveň a udržať ju na optimálnej úrovni. Nižšie opisujeme, čo najlepšie funguje na odvádzanie vlhkosti.
- Pravidelné vetranie miestností, najmä ráno a večer, pomáha zbaviť interiér domu nadmernej vlhkosti. Aj krátke intenzívne vetranie môže výrazne zlepšiť kvalitu vzduchu a znížiť vlhkosť.
- Vyhnite sa sušeniu bielizne doma – vlhkosť zo sušenia bielizne je jednou z hlavných príčin zvýšenej vlhkosti v bytoch. Ak máte možnosť, sušte bielizeň na balkóne alebo v sušičke. Ak musíte bielizeň sušiť doma, umiestnite ju blízko otvoreného okna a nezabudnite miestnosť dobre vetrať.
- Používanie ďalších pohlcovačov vlhkosti, ako napr. octu (jeden z najuniverzálnejších nástrojov v babičkinej kuchyni, ktorý má aj protiplesňové vlastnosti. Ak na stenách alebo v rohoch okien spozorujete známky plesne, postriekajte ich roztokom octu a vody (v pomere 1:1) alebo mačacím stelivom či sódou bikarbónou (stačí nasypať sódu bikarbónu do malej nádoby a umiestniť ju na vlhké miesto).
Vlhkosť v byte alebo dome riešte hneď, ako sa objaví. Bohužiaľ, niekedy ide o väčší problém, ako sú netesniace okná a dvere, poruchy na streche alebo dokonca na vykurovacom systéme. Ak sa objaví vo vašej domácnosti a babské spôsoby nestačia, siahnite po modernejších odvlhčovacích systémoch. Ak však chyba spočíva v stavebnej, technickej stránke budovy, rekonštrukcia so zameraním na zateplenie môže byť absolútne nevyhnutná.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Postarajte sa o svoj domov najmä v zime. Babičkina metóda ochráni byt proti plesniam a vlhkosti
V zime umývam okná metódou 2:3:7. Čisté, nepraskajú a ja mám na niekoľko mesiacov pokoj
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.