8.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alliance Images)
Trávenie času v interiéri je príjemné a pohodlné, ale dlhodobé vyhýbanie sa pobytu vonku môže mať negatívne dôsledky na fyzické a duševné zdravie. Nedostatok pohybu, kontaktu s prirodzeným svetlom a čerstvým vzduchom ovplyvňuje mnohé aspekty nášho života. Od fyzickej kondície až po stav pokožky.
Zhoršenie fyzickej kondície
Nedostatok pravidelného pohybu na čerstvom vzduchu môže viesť k oslabeniu svalov, zníženiu vytrvalosti a zhoršeniu celkovej kondície. Sedavý spôsob života tiež podporuje priberanie na váhe. Platí to najmä vtedy, ak si sedenie v interiéri radi spestrujete kalorickým občerstvením. To všetko následne zvyšuje riziko ochorení, ako sú cukrovka, ateroskleróza a hypertenzia.
Ak z nejakého dôvodu nemáte možnosť ísť von, skúste si napriek tomu zabezpečiť dennú dávku pohybu. Strečing, aeróbne cvičenia a jogu môžete vykonávať v rámci svojich štyroch stien doma bez zložitého vybavenia a veľkého priestoru
Dlhodobým pobytom doma a zabúdame na zdravotné následky
Zimné mesiace sú najpriaznivejšie na to, aby sme uprednostňovali pobyt doma pred pobytom vonku. Tento stav môže byť pre niektorých ľudí problémom bez ohľadu na dátum v kalendári. Aby sme tomu čelili, je dobré si uvedomiť, že sa vystavujeme riziku nedostatku vitamínu D. Slnko je hlavným faktorom, ktorý ho v ľudskom tele produkuje. Udržiavanie jeho správnej hladiny je kľúčové pre zdravie kostí, imunitný systém a endokrinný systém. Ak sa vzdáme pobytu na čerstvom vzduchu, riskujeme oslabenie kostí, zvýšenie rizika osteoporózy a zhoršenie nálady na vlastnú žiadosť.
Prečo by ste ešte mali zaradiť do svojho programu každodenné prechádzky? Nedostatok kontaktu s rôznymi mikroorganizmami, ktoré sa nachádzajú vo vonkajšom svete, môže viesť k oslabeniu imunitného systému. Tým sa stávame náchylnejšími na infekcie.
Dlhodobé sedenie v jednej polohe, napríklad pri počítači, zvyšuje pravdepodobnosť problémov s krvným obehom, ktoré sa z dlhodobého hľadiska prejavujú opuchmi nôh, kŕčovými žilami a dokonca trombózou.
Pekný zlý začiatok – vplyv na duševné zdravie a pohodu
Pochmúrne počasie za oknom vás nepovzbudzuje k tomu, aby ste vyšli von. Najmä keď vás v teple domova čaká huňatá deka, obľúbená kniha alebo televízny seriál. Znie to lákavo? V každom prípade, pokiaľ to nie je jediný spôsob trávenia času. Pobyt v uzavretom priestore obmedzuje kontakt s prírodou, ktorý preukázateľne znižuje stres a zlepšuje pohodu. Nedostatok prístupu k dennému svetlu môže viesť aj k sezónnej depresii.
Svetlo tiež reguluje naše biologické hodiny a ovplyvňuje tvorbu melatonínu, hormónu zodpovedného za spánok. Vyhýbanie sa vychádzaniu z domu môže spôsobiť ťažkosti so zaspávaním a znížiť kvalitu spánku. Vzniká tak začarovaný kruh, pretože pocit notorickej únavy nepovzbudzuje ľudí k zmene svojich návykov.
Nevychádzate z domu? Účinky uvidíte na svojej pokožke
Zhoršený zdravotný stav možno zistiť nielen vyšetreniami, ale aj tým, že ho uvidíte na vlastné oči. Pri pohľade do zrkadla si všimnete, že vaša pleť je sivá, mdlá a pôsobí unavene? Spomalený krvný obeh sťažuje prísun kyslíka a živín do najväčšieho orgánu ľudského tela. Dlhé hodiny strávené v interiéri, kde je často suchý vzduch (napr. v dôsledku vykurovania), môžu spôsobiť vysušenie pokožky, jej podráždenie a zhoršenie problémov, ako sú ekzémy alebo akné.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Šesť signálov, že vám chýbajú vitamíny. Jeden z nich už môžete vidieť na svojej tvári
Tento príznak poukazuje na nedostatok vitamínu B12. Jasný signál z tela
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.