09.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/KELENY).
Vznešené a nádherne sfarbené difenbachie sú nádhernou ozdobou každého interiéru. Okrem majestátneho vzhľadu majú ešte jednu dôležitú vlastnosť – dokonale filtrujú vzduch. Nemali by sa však umiestňovať do detských izieb alebo priestorov, kde sa nachádzajú domáce zvieratá. Odporúčame, ako sa starať o difenbachiu, aby krásne rástla.
Difenbachia – vlastnosti a odrody
Difenbachia pochádza z Brazílie a je pomenovaná podľa slávneho rakúskeho cisárskeho záhradníka Josepha Diefenbachia. Táto obľúbená izbová rastlina, patriaca do čeľade áronovitých (Araceae), môže dosahovať výšku až 120 cm. Má vzpriamený habitus a dekoratívne sú najmä veľké strakaté listy. Musíte mať veľké šťastie, aby ste videli kvet difenbachia, pretože kvitne veľmi zriedkavo a vytvára guľovité banky.
Diffenbachia – odrody
Rod difenbachia má viac ako 50 druhov, ale v pestovaní sa najčastejšie vyskytujú hybridy a okrasné odrody.
Medzi odrodami sú najobľúbenejšie rastliny s veľkými zelenými listami zdobenými výrazným bielym alebo krémovým vzorom, napr. Compacta, Reflector, Tropic Snow, Camilla, Mars, alebo s takmer úplne zelenými listami, napr. Green Magic.
Ako sa starať o difenbachiu?
Ak budete s difenbachiou zaobchádzať opatrne, môže byť táto rastlina nádhernou ozdobou vášho domova po mnoho rokov. Aby sa však správne vyvíjala, musíte jej zabezpečiť správne podmienky na pestovanie. V prírode difenbachie obývajú tienisté a vlhké rovníkové lesy, takže aj v byte očakávajú podobné podmienky.
Poloha
Rastlina najlepšie rastie na teplých (20 – 25 °C), vlhkých miestach, dobre reaguje na polievanie a uprednostňuje svetlé alebo mierne zatienené miesta. Rastlinu nevystavujte slnečnému žiareniu, pretože by mohlo dôjsť k spáleniu listov.
Zálievka
Substrát, v ktorom difenbachia rastie, by mal byť bohatý a mierne vlhký (substrát by tiež nemal vyschnúť, pretože potom okamžite vädne a vysychá alebo dokonca opadávajú listy). Počas zimy obmedzte zalievanie a premiestnite kvetináč na chladnejšie miesto.
Hnojenie a presádzanie
Od jari do jesene radšej hnojte difenbachiu 1-2x týždenne hnojivami pre rastliny s okrasnými listami. Na jar sa tiež oplatí rastliny presadiť do nového substrátu a v prípade potreby aj do väčšieho kvetináča, aby mali lepšie podmienky na rast a vývoj. Difenbachiu môžete tiež rozmnožovať. Robí sa to odrezkami výhonkov.
Choroby a škodcovia
Žltnutie listov difenbachie býva spôsobené roztočcom, ktorý sa v nej usídlil. Ak vaša rastlina slabne a jej listy žltnú, prvým krokom, ktorý musíte urobiť, je dôkladná kontrola listov. Ak si všimnete jemnú pavučinu alebo biele bodky, znamená to, že sa na vašej rastline usídlil škodca. Napadnuté listy by sa mali odrezať, kvetináč a tanier dôkladne umyť a vrchnú vrstvu zeminy zasypať novým substrátom. V nasledujúcich dňoch skontrolujte, či sa škodca stále šíri. Ak sa škodca vráti – odporúča sa použiť chemický insekticíd. Rastlinu tiež musíte odstaviť od ostatných kvetov vo vašom dome.
Ďalším dôvodom žltnutia listov je presušenie rastliny. Difenbachia by sa mala pravidelne zalievať malým množstvom vody a vlhkosť substrátu by sa mala priebežne monitorovať. Listy môžu zožltnúť aj v dôsledku nadmerného zavlažovania rastliny. To je bežné najmä v zime, pretože v tomto ročnom období potrebuje rastlina oveľa menej vody ako na jar a v lete.
Je difenbachia jedovatá?
Difenbachia je mimoriadne dekoratívna a dokáže účinne čistiť vzduch od mnohých toxínov (napr. xylén, toluén), ale môže byť aj nebezpečná, pretože jej tkanivá obsahujú okrem iného veľmi jedovatú šťavu obsahujúcu oxaláty vápnika a tráviace enzýmy. Považuje sa za jednu z najnebezpečnejších jedovatých črepníkových rastlín. Svedčí o tom skutočnosť, že Indiáni ju používali na otrávenie šípov. Rastlina síce nie je nebezpečná na diaľku a stojac na parapete nikomu neublíži, ale keď sa jej šťava dostane do očí, nosa a úst alebo sa dostane do kontaktu s pokožkou, môže spôsobiť mnohé zdravotné problémy (napr. pálenie, oparenie, zápal, opuch, ťažkosti s dýchaním). Prehltnutie listov dieťaťom alebo domácim zvieraťom môže spôsobiť podráždenie a dokonca dočasné ochrnutie hlasiviek.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Do spálne si dajte 3 rastliny. Zachytia prach a alergény. Bude sa vám ľahšie dýchať
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.