09.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Liderina).
„Traja ľudia sú príliš veľa na to, aby udržali tajomstvo a málo na zábavu,“ hovorí sa. Koľko blízkych priateľov si teda ženy myslia, že by mali mať? Výsledky výskumov dokazujú, že „ideálny“ počet priateľov existuje a ak sú súčasťou „vnútorného kruhu“, ktorý je podľa psychológa nevyhnutný, máme šancu na dlhý a zdravý život.
Blízke priateľstvá zlepšujú zdravie a predlžujú život
Vplyv vzťahov plných dôvery a čestnosti na náš život je veľmi rozsiahly. Každý z nás pri stretnutí s ľuďmi, s ktorými sa cíti dobre, cíti radosť, uvoľnenie a reguluje nahromadené emócie. Úzky kontakt s ľuďmi, ktorí sú pre nás dôležití, je kľúčový pre správne fungovanie a, ako ukazujú výskumy, dokonca aj pre zlepšenie nášho zdravia.
- V roku 2005 austrálska štúdia založená na informáciách od viac ako 300 000 ľudí zistila, že miera prežitia sa zvýšila o 50 percent u ľudí, ktorí mali silnejšie priateľstvá.
Pozitívny vplyv na imunitu a výrazne nižší výskyt civilizačných chorôb sú na zamyslenie. Koľko blízkych ľudí teda potrebujete, aby ste si naplno užili výhody priateľstva?
Ideálny počet priateľov podľa žien
Sociálna sieť Peanut uskutočnila prieskum medzi 5000 ženami, pokiaľ ide o tému priateľstva.
Výsledky sú prekvapivé:
- 76 percent účastníčok malo menej blízkych priateľov ako pred rokom.
- Viac ako polovica (52 %) uviedla, že troch ľudí považuje za „blízkych priateľov“.
- 53 % potvrdilo, že traja ľudia sú ideálny počet našich najbližších.
Štúdia tiež zistila, že je pre nás čoraz ťažšie udržiavať priateľstvo:
- 65 percent ľudí, ktorí stratili priateľov za posledný rok, uviedlo, že ich vzťahy sa zhoršili kvôli pracovným povinnostiam.
- Približne jedna tretina opýtaných žien (33 %) uviedla, že ich priateľstvá utrpeli kvôli vzdialenosti od miesta, kde žili.
- 27 % uviedlo, že dôvodom, pre ktorý stratili priateľov bola starostlivosť o deti.
- 17 percent uviedlo, že uprednostňujú trávenie času s rodinou pred priateľmi.
Napriek rozdielnym názorom na tému hierarchie je drvivá väčšina, až 94 percent respondentov priznalo, že by chceli svojich priateľov vidieť častejšie, kým 7 percent žien – čo je veľmi znepokojujúce – odpovedali, že vo svojom okolí nemajú nikoho, koho by mohli považovať za blízkeho človeka.
Vnútorný kruh: 5 ľudí, ktorí sa majú držať blízko
Robin Dunbar, profesor evolučnej psychológie na Oxfordskej univerzite a tvorca Dunbarovho čísla – ktoré určuje počet sociálnych vzťahov, ktoré je človek schopný udržiavať – priznáva, že výsledky prieskumu Peanut sú podobné záverom, ktoré vyvodzuje pri skúmaní témy o priateľstve a medziľudských vzťahoch všeobecne.
Podľa psychológa každý z nás má, alebo by mal mať tzv „vnútorný kruh“, pozostávajúci z piatich blízkych ľudí – priateľov aj rodinných príslušníkov. Toto číslo vyplýva z nášho obmedzeného sociálneho kapitálu, t. j. schopnosti venovať čas a emocionálne zdroje iným ľuďom – blízkym a chápaným ako spoločnosť všeobecne. Tým, že sa stará o všetky tieto vzťahy, riziko vzniku depresie klesá takmer na nulu, tvrdí ďalšia jeho štúdia, pokrývajúca viaceré európske krajiny. Dunbar ukázal, že každý, kto udržiaval dobrú úroveň kontaktu so svojím „vnútorným kruhom“, sa cítil lepšie po fyzickej aj psychickej stránke.
Preto stojí za to postarať sa o svojich dôveryhodných priateľov a pokúsiť sa ich obnoviť do stavu, kedy je kontakt zriedkavý alebo žiadny. Ak sa však z už skôr spomínaných prozaických dôvodov – zhon života, stres, množstvo každodenných povinností – vzťah s blízkym človekom oslabil, je dobré – po malých krôčikoch – ho vrátiť do života. Budeme z toho mať úžitok my, ale aj naši priatelia.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nové pravidlá dôchodkov: Ktoré zmeny potešia a ktoré vezmú úsmev z tváre?
Psychotest: Čo si želajú vaši blízki? Nie každý to s vami myslí dobre
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.