09.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/chanus).
Príroda nikdy neprestane tešiť. Obľúbené orchidey sú všetkým dobre známe. Málokto však vie, že existuje istý zástupca orchideí, ktorý vyzerá ako kŕdeľ motýľov a vyznačuje sa intenzívnym kvitnutím. Hovoríme o pôvabnej orchidei rodu oncídium. Zistite, ako sa o ňu starať, aby pravidelne lahodila oku svojimi jedinečnými kvetmi.
Orchidea oncídium je rastlina, ktorá zaujme svojimi kvetmi, ktoré pripomínajú roj motýľov. Môže byť pozoruhodnou okrasnou rastlinou, ak sa o ňu správne staráte a poskytujete jej správne podmienky na rast a kvitnutie. Odporúčame vám, ako sa starať o orchideu oncídium.
Motýlia orchidea – čím je taká výnimočná?
Orchidea rodu oncídium je jedinečná rastlina, ktorá sa z dobrého dôvodu nazýva aj „tancujúce dámy“ alebo „motýlia orchidea“. Od ostatných rastlín tohto druhu sa odlišuje svojimi nezvyčajnými kvetmi.
Tie majú okvetné lístky zvyčajne žltej alebo oranžovej farby. Menej často sú fialové. Vyznačujú sa ozdobnými a nariasenými okrajmi, ktoré prispievajú k tomu, že v čase kvitnutia táto orchidea pripomína roj motýľov alebo šaty víriace pri tanci.
Charakteristickým znakom tejto rastliny je aj intenzita kvitnutia, ktorá je pôsobivá, pretože jeden výhonok môže naraz obsypať až desiatky kvetov. Pútavé sú aj široké listy orchidey oncídium.
Ako sa starať o oncídium?
Toto si musíte zapamätať Ak však chcete, aby sa vaša orchidea tešila z výnimočného kvitnutia, musíte sa o ňu správne starať. Rastlinu umiestnite na svetlé miesto s rozptýleným svetlom. Neumiestňujte ju na priame slnečné svetlo, pretože by mohlo dôjsť k poškodeniu listov.
Motýlia orchidea sa najlepšie vyvíja pri teplote 20 stupňov Celzia cez deň a 16 stupňov v noci. Tento teplotný rozdiel jej umožňuje lepšie kvitnúť. Ďalšou vecou, na ktorú musíte dbať, je správny substrát pre rastlinu. Oncídium potrebuje špeciálny substrát pre orchidey, ktorý zaručuje dostatočnú cirkuláciu vzduchu a nezadržiava prebytočnú vodu.
Pokiaľ však ide o zalievanie rastliny, malo by byť striedme. Orchidea by mala byť zalievaná zdola, t. j. ponorením kvetináča do vody. Počas vegetačného obdobia by sa to malo robiť raz týždenne a v zime raz za dva týždne. Voda, ktorú používate na zalievanie, by mala byť prevarená.
Hnojenie oncídia by sa malo vykonávať raz mesačne počas obdobia rastu a kvitnutia. Na tento účel je najlepšie používať hnojivá, ktoré sú určené pre orchidey.
Čo robiť po odkvitnutí? Tento krok je veľmi dôležitý
Po skončení kvitnutia motýlej orchidey sa o ňu musíte postarať, aby sa v budúcnosti mohla opäť tešiť zo svojej krásy. Keď kvetné puky odumrú, musíte ich opatrne odstrániť, aby rastlina mohla presmerovať svoju energiu na ďalší rast.
Keď však ide o listy, ponechajte tie, ktoré sú zdravé. Choré alebo uschnuté listy by sa mali odrezať, aby sa znížilo riziko vzniku chorôb.
Na čo si dať pozor pri pestovaní motýlej orchidey? Tieto príznaky sú dôvodom na obavy
Pri starostlivosti o oncídium sa oplatí byť opatrný, pretože podobne ako väčšina orchideí je náchylná na útoky škodcov. Na tejto rastline sú obzvlášť časté roztočce, strapky alebo múčnatky. Ohrozením pre orchidey sú aj hubové ochorenia, ako napríklad hniloba a sivá pleseň.
V záujme predchádzania škodcom a chorobám preto odporúčame rastlinu pravidelne kontrolovať a zabezpečiť správne podmienky pestovania, najmä cirkuláciu vzduchu a správnu zálievku.
Prvé príznaky, ktoré by vás mali znepokojovať, sú zmena farby a deformácia listov, ako aj viditeľné zmeny na koreňoch. Hneď ako si ich všimnete, musíte konať. Napadnuté časti rastliny by sa mali odstrániť a použiť vybraný ochranný prípravok.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Orchidea nechce kvitnúť? Pridajte niekoľko kvapiek do vody a obsype sa kvetmi
Zalejte 1 strúčik vodou a orchideu polejte. Parapet sa utopí v kvetoch
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.