10.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Monkey Business Images).
Idete do postele, pokojne zaspíte a zrazu sa zobudíte bez zjavnej príčiny. Pozeráte sa na hodinky a znova vidíte presne ten istý čas. A tak niekoľko nocí za sebou. Prečo naše telo automaticky prestane spať v rovnakom čase? Odborníci identifikovali dôvody týchto motívov a ich vysvetlenie vás určite prekvapí.

Foto: shutterstock/Monkey Business Images
Uprostred noci si pretriete oči a hodiny opäť ukazujú ten istý čas
Každý z nás zažil spontánne prebudenia presne v rovnakom čase. Keď naše telo prestane spať v presne rovnaký čas niekoľko nocí po sebe, začneme sa pýtať, či na nás nedáva pozor nejaká zvláštna sila, alebo možno od nás naše telo niečo potrebuje? Mnoho ľudí, ktorí majú sklony cítiť rôzne energie, to pripisuje prítomnosti duchov alebo mimozemským vibráciám, no vedci tento jav preskúmali a s čarodejníctvom to nemá nič spoločné.
Odborníci na spánok vysvetľujú, že najčastejšie vstávame okolo 4:00 ráno. Je to spôsobené tým, že (podľa výskumov) zaspávame okolo 23:00 a prvá fáza hlbokého spánku končí asi 5 hodín po zaspaní. Pri prechode do ľahšieho spánku často dochádza k úplnému prebudeniu. Vtedy sa spýtavo pozrieme na hodiny, ktoré opäť ukazujú tú nešťastnú 4:00. Ale okrem toho existuje niekoľko ďalších možných dôvodov pre trvalé každodenné vstávanie pred správnym časom vstávania do práce alebo školy.

Foto: shutterstock/Sergey Mironov
Poruchy spánku súvisiace s diétou a príjmom tekutín
Častým faktorom vedúcim k prebúdzaniu sa uprostred noci je nevhodná strava. Pred spaním sa vyhnite ťažkým jedlám, alkoholu a cukru. Výkyvy v tom druhom môžu viesť k pravidelným narušeniam snov. Zabezpečiť by ste si mali aj dostatočný prísun horčíka, ktorý má preukázateľne významný vplyv na to, koľko a koľko spíme.
Pravidelné vstávanie v rovnakom čase môže tiež naznačovať potrebu vyprázdniť močový mechúr. Zvážte teda, či pred zaspávaním pijete vždy rovnaké množstvo vody alebo čaju. Mali by ste prestať piť akékoľvek tekutiny aspoň dve hodiny pred spaním, aby ste sa vyhli potrebe použiť v noci toaletu.
Čím sme starší, tým je väčšia šanca, že sa zobudíme
Ako starneme, naše vzorce spánku a bdenia sa menia. Súvisí to s poklesom produkcie melatonínu v tele, potrebného pre správny nočný odpočinok. Lieky na stavy súvisiace s vekom: hypertenzia alebo srdcové problémy často ovplyvňujú kvalitu spánku u seniorov ako vedľajšie účinky.
Je dobré urobiť potrebné testy, ktoré ľudí v dôchodkovom veku navedú na príčinu nespavosti, ako aj zaobstarať si prírodné prostriedky, ktoré zlepšia nočný spánok a skončia s opakovaným budením.

Foto: shutterstock/Stasonych
Stres je nepriateľom pokojného spánku
Podľa jednej z Bupových správ sa 32 miliónov Britov zobudí presne o 4:05 niekoľko nocí za sebou kvôli… stresu. Nočné budenie bez konkrétneho dôvodu je nočnou morou 3/5 populácie.
Väčšina z týchto ľudí zažíva prerušovaný spánok kvôli úzkosti, zhonu života a nedostatku pokoja. Pred spaním sa oplatí využiť meditáciu alebo iné relaxačné techniky, ktoré zohľadňujú upokojenie napätia v mozgu a sústredenie sa na dýchanie, čo sa priamo premietne do lepšej nočnej regenerácie a časom aj eliminácie prebúdzania sa.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Spomaľujú sa vaše črevá na zimu? Lekár vám poradí, čo robiť
Je ranné pitie citrónovej vody naozaj zdravé? Odborníčka vyvracia pochybnosti
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.