10.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Olga Miltsova).
Strom šťastia podľa feng-šuej má byť symbolom prosperity. Je to rastlina, ktorá sa často dáva ako darček, napríklad po kúpe bytu. Ako sa o ňu staráte?
Strom šťastia je obľúbená črepníková rastlina. Strom má mäsité, hrubé listy, ktoré sú jeho najväčšou estetickou prednosťou. Tieto črepníkové kvety pochádzajú z Južnej Afriky. Pri tejto rastline je rovnako dôležitá ako jej dekoratívna hodnota aj symbolika, ktorá sa jej pripisuje. Mnohí ľudia veria, že strom šťastia je symbolom prosperity.
Strom šťastia. Aká je jeho symbolika?
V tradícii feng-šuej sa tučnolist alebo strom šťastia považuje za „rastlinu peňazí“. Súvisiace presvedčenia pripisujú tejto rastline silu priniesť finančnú prosperitu a všeobecný blahobyt. Podľa zásad feng-šuej by mal strom stáť v juhovýchodnom rohu miestnosti, ktorý je známy ako „zóna bohatstva“. Listy tučnolistu majú symbolizovať peniaze a stabilitu.
Tieto presvedčenia sú čiastočne zodpovedné za popularitu stromčeka – pre svoje pozitívne asociácie sa stromček stal obľúbeným darčekom, ktorý sa často dáva ľuďom, ktorí prežívajú dôležité zmeny vo svojom živote.
Ako sa staráte o strom šťastia?
Odhliadnuc od povier a presvedčení – umierajúca rastlina neznamená pre nikoho šťastie. Preto sa oplatí poznať najdôležitejšie pravidlá starostlivosti o stromček šťastia. Najdôležitejšie je správne ho zalievať – strom je sukulent, čo znamená, že podobne ako napríklad aloe vera ukladá vodu do svojich listov. Preto je pre túto rastlinu najhorším možným scenárom nadmerné zavlažovanie. To môže viesť k hnilobe a opadávaniu listov. Ako teda zalievať strom šťastia? To by sa malo robiť až po úplnom vyschnutí pôdy, v priemere každé 3-4 týždne v zime a každé 1-2 týždne v lete a na jar. Zalievajte malým množstvom vody a dbajte na to, aby v kvetináči nezostala prebytočná voda. Najlepšou metódou je zalievanie zdola – nalejte vodu do taniera a počkajte 30 minút, kým sa rastlina napije. Po uplynutí tejto doby vylejte vodu, ktorá zostala na tanieriku. Táto metóda zabraňuje hnitiu koreňov. Voda by mala mať izbovú teplotu – najlepšie filtrovaná alebo odstatá.
Medzi najčastejšie chyby pri starostlivosti o tučnolist patrí okrem nadmerného zavlažovania aj použitie nevhodného substrátu. Na dne kvetináča, v ktorom rastie stromček šťastia, by mala byť drenážna vrstva – napríklad z keramzitu. Chybou môže byť aj postrek tejto rastliny – je to zbytočné a v extrémnych prípadoch aj nebezpečné – môže to spôsobiť rast húb.
Ak poznáte tieto základné princípy, môžete sa starať o strom šťastia tak, aby dobre rástol. A spolu s ním, ak veríte vo feng-šuej – možno narastie aj vaša prosperita.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Namiesto do koša, pridajte do kvetináča k zamiokulku. Bude rásť ako nikdy predtým
Hovorí sa, že prinášajú šťastie a peniaze. Pozrite sa, ako sa starať o rastliny prosperity
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.