10.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Georgy Dzyura).
Vianočný stromček je povinným atribútom Vianoc a v mnohých domácnostiach je živý. Bohužiaľ, vo vykurovaných a príliš vysušených miestnostiach začne jeho ihličie rýchlo opadávať. Naše babičky na to mali osvedčenú metódu. Stačia dve korenia a stromček bude stáť v plnej kráse niekoľko týždňov.

Foto: shutterstock/Georgy Dzyura
Pri výbere vianočného stromčeka do domácnosti sa často rozhodujeme pre stromček v kvetináči v nádeji, že bude dlhšie tešiť naše oči. Aj táto verzia si však vyžaduje náležitú starostlivosť. Vďaka dvom jednoduchým ingredienciám z kuchyne bude dlho vyzerať fenomenálne.
Spôsob, ako predĺžiť životnosť vianočného stromčeka
Každý sníva o tom, aby mal doma vianočný stromček čo najdlhšie. Preto si vyberáme vianočné stromčeky v kvetináčoch alebo ich umiestňujeme do špeciálnych stojanov s výmenou vody. Samotné polievanie alebo výmena vody však nemusí stačiť, stromček aj tak začne opadávať. Vianočný stromček bez ihličia vyzerá nevzhľadne a stráca svoj sviatočný lesk. Ak chcete, aby váš vianočný stromček vydržal dlhšie, pridajte do vody, ktorou ho zalievate, dve prísady: cukor a soľ. Cukor stromček vyživí a soľ pomôže udržať vlhkosť v ihličí, takže nebude opadávať.
Ako vyrobiť výživu, aby váš vianočný stromček vydržal dlhšie?
Výživa pre vianočný stromček je veľmi jednoduchá na výrobu. V litri vody rozpustite dve polievkové lyžice soli a cukru. Roztokom zalejte vianočný stromček alebo ho do odvaru vložte. Tieto prírodné zložky vášmu stromčeku nijako neublížia a pomôžu mu dlhšie vydržať. Len nezabudnite často polievať alebo meniť vodu. V zime sa naše byty môžu prehrievať a vzduch v nich je suchý, preto musíte vianočný stromček pravidelne polievať. Jeho rezaný kmeň je schopný absorbovať až liter vody denne.
Toto predĺži životnosť vášho vianočného stromčeka
Zalievanie cukrom a soľou nie je jediným spôsobom, ako predĺžiť životnosť vianočného stromčeka. Vo fáze výberu venujte pozornosť vzhľadu a typu stromčeka. Mal by vyzerať zdravo a zeleno. Kaukazská jedľa a smrek pichľavý zostanú v dome dlhšie, hoci ich vôňa nebude taká intenzívna ako u bežného smreka. Ak máte možnosť, otužujte prinesený stromček v prechodných podmienkach – v garáži alebo na balkóne. Takto nezažije šok z presunu z chladu do skleníkových podmienok našich domovov. Kmeň vianočného stromčeka však v tom čase zabaľte vlhkou látkou.
Po prenesení stromčeka do bytu mu trochu skráťte kmeň, aby ľahšie prijímal vodu. Doma by mal byť vždy ponorený vo vode, do ktorej môžete vhodiť niekoľko medených mincí. Tie zastavia rast baktérií, ktoré by mohli poškodiť vianočný stromček. Umiestnite ho tiež mimo zdrojov tepla a nepreťažujte ho ozdobami a vydrží vám niekoľko týždňov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Umelý vianočný stromček ako živý? Takto si vyberiete ten ideálny. V obchode sa riaďte jedným
Pred kúpou vianočného stromčeka urobte rýchly test. Takto skontrolujete, či je čerstvý
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.