Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Tipy, Zdravie,

Čo sa stane s vaším telom, ak cvičíte príliš veľa kardio cvičení?

11.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Alliance Images) Zdravé pre srdce, ideálne na zbavenie sa bruška a zefektívnenie tela. Kardio cvičenia sú čoraz populárnejšie. Cvičenie sa však nerovná tréningu. Ako...

11.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Alliance Images)

Zdravé pre srdce, ideálne na zbavenie sa bruška a zefektívnenie tela. Kardio cvičenia sú čoraz populárnejšie. Cvičenie sa však nerovná tréningu. Ako vplýva skutočne populárne kardio na naše telo, čo môžeme získať a kde sa skrýva „háčik“? Pozrieme sa na to, čo sa deje s vaším telom, ak pravidelne cvičíte kardio a aké sú následky pretrénovania.

Čo sa stane s vaším telom, ak cvičíte príliš veľa kardio cvičení?
Foto: shutterstock.com/Alliance Images

Kardio cvičenie prináša veľa úžitku a výber druhov aktivít je obrovský – od behu až po domáce cvičenia, ako je tabata, ktoré si môžete ľahko nájsť na internete. Tento typ cvičenia je mimoriadne prospešný pre naše srdce a postavu. Kardio cvičenia sú jedným z najlepších spôsobov, ako spaľovať tuky a celkovo sa udržiavať vo forme. Majú však aj svoje nevýhody, ktoré našťastie nezakrývajú výhody. Dôležité je vybrať si taký typ aktivity, ktorý vám najviac vyhovuje a nespôsobuje vám demotiváciu alebo negatívne pocity.

Čo sa stane s vaším telom (a srdcom), ak budete príliš veľa cvičiť?

Odborníci z magazínu eatthis.com sa rozhodli pozrieť na temnú stránku behu a zistiť, čo nám môže dať pravidelná jazda na bicykli, ale skôr ako sa pozrieme na temnú stránku výkonu, stojí za to pripomenúť si, prečo je kardio tak dobré pre naše srdce a zdravie. Cvičenie, ktoré zvyšuje našu srdcovú frekvenciu, je najlepším tréningom pre srdce a pľúca, čo znamená, že zvyšuje našu výkonnosť, a lepšie prekrvenie tela a srdce ako zvon sú prínosom pre celé telo. Čo sa však stane, ak cvičíte príliš veľa?

Nie každé cvičenie musí byť vykonávané každý deň, aby bolo účinné, a najlepším príkladom takéhoto tréningu je aeróbne cvičenie. Ako vysvetľujú odborníci, stačí, ak budeme cvičiť stredne až vysoko intenzívne približne trikrát týždenne. Mimoriadne dôležitým prvkom je tu však dôslednosť; najdôležitejšie je nepreháňať to, ale nevyhýbať sa svojej dávke cvičenia.

Ak budete behať každý deň, vaše telo sa tomu začne prispôsobovať, ale oplatí sa naplánovať si čas na oddych a regeneráciu svalov. Ak cvičíte príliš veľa, môžete spáliť nielen nechcený tuk, ale aj svaly, a to znamená, že v pokoji bude vaše telo spaľovať menej kalórií.

„Ľudské telo sa mimoriadne efektívne prispôsobuje požiadavkám, ktoré sú naň kladené, čo znamená, že ak beháte každý deň, vaše telo sa zbaví všetkého, čo považuje za nepotrebné na splnenie úlohy. V tomto prípade sa zbavíte tuku a svalov.“ – vysvetľuje odborník na stránke eatthis.com. To namiesto toho, aby vás posilnilo, oslabí vaše telo a srdce a zvýši sa aj riziko zranenia.

Čo sa stane s vaším telom (a srdcom), ak budete príliš veľa cvičiť?
Foto: shutterstock/Gorodenkoff

V závislosti od typu aktivity, ktorú si vyberiete, sa môžete stretnúť s rôznymi vedľajšími účinkami pretrénovania. Je dôležité prispôsobiť typ aktivity nielen svojim preferenciám (je známe, že nechuť najrýchlejšie zabíja akúkoľvek motiváciu), ale aj svojim fyzickým podmienkam.

Ak cvičíte príliš veľa

Ako vysvetľuje skúsený tréner Seth Forman, najlepšie je začať s 15-minútovým behom. Mnohí ľudia si neuvedomujú nepríjemné vedľajšie účinky takejto námahy, najmä ak sú začiatočníci. Naše telo sa musí naučiť tolerovať tento druh námahy a vrátiť sa do optimálnej formy.

Keďže pracuje celé naše telo, nielen nohy, možno očakávať nepríjemné pocity z rôznych častí tela. Po behu môžete pociťovať bolesť rebier. Ukazuje sa, že tento vedľajší účinok môže mať rozťahovanie a sťahovanie pľúc počas cvičenia. „Bolesť je úplne normálna a je súčasťou adaptačného procesu pri zavedení nového cvičenia,“ vysvetľuje Forman. Zaujímavé je, že pri behu nemusíte čakať, kým vás prestane bolieť, mierny tréning môže tieto nepríjemné pocity zmierniť.

Druhým prekvapivým vedľajším účinkom je bolesť holennej kosti v prednej časti nohy. „Svaly v prednej časti holennej kosti musia pri behu absorbovať dva až trikrát viac energie ako pri chôdzi. To spôsobuje bolesť,“ – vysvetľuje tréner. Keď sa bolesť dostaví, urobte si prestávku a beh na chvíľu nahraďte chôdzou. Nemá zmysel sa trápiť a zaťažovať svaly navyše.

@home.gym.exercises

What happens to your body if you jump rope for a minute for thirty days? • #back #exercise #exerciseathome #training

♬ som original – Home×Gym Exercises

Ak jazdíte na bicykli

Bicyklovanie sa považuje za jednu z nenáročných foriem kardio cvičenia. Môžete výrazne znížiť nahromadený tuk a postarať sa o svoju postavu. Zlepší sa vaša srdcová kapacita a môžete dokonca znížiť hladinu cholesterolu. Okrem toho môžete bicykel používať ako dopravný prostriedok a spojiť tak príjemné s užitočným, teda cvičiť zároveň. Všetky tieto výhody sa prejavia už počas prvých dvoch mesiacov pravidelného tréningu. Stačí si naplánovať hodinové jazdy na bicykli trikrát týždenne. Pamätajte, že nie je pravda, že cvičenie sa týka len vašich nôh.

Ak beh nie je pre vás, vyberte si iný druh cvičenia. Môžete plávať alebo cvičiť z videí dostupných na internete. V každom prípade sa vám vaše srdce a postava rýchlo poďakujú.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Palacinky sa opäť pokazili? Pravdepodobne robíte túto častú chybu

22.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa). Hoci sa palacinky považujú za jedno z najjednoduchších jedál, môžu byť prekvapivo problematické. Namiesto tenkých a pružných…

Termálne pramene zadarmo. Kalameny ponúkajú oddych ako pre kráľa

22.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/MEDIANA). Termálne kúpaliská sú čoraz populárnejšie, no nie vždy musíte míňať desiatky eur na vstupné. Len kúsok od Liptovského…

Ako bielkoviny v strave ovplyvňujú chudnutie? Výsledky výskumu sú jasné

22.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Olena Ivanova). Aké zložky stravy pomáhajú trvalo a efektívne sa zbaviť nadváhy? Tím vedcov z University of Illinois Urbana-Champaign…

Zodpovedá za režim boja alebo úteku: Hormón, ktorý nám umožňuje prežiť

23.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/valiantsin suprunovich). Naše telá sú fascinujúce: keď to potrebujeme, dokážu sa v sekunde "prepnúť" z režimu odpočinku do režimu…

Akú powerbanku môžete vziať do lietadla? Kľúčové je jedno číslo

22.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/VADZIM SHUBICH). Balenie na cestu, najmä keď do cieľa cestujete lietadlom, prináša mnoho otázok o batožine. Jedna z nich…

Auto Trendy

Pravidlo pravej ruky zachraňuje životy: Ako správne vytvoriť záchranársku uličku

22.4.2025 Redakcia Auto trendy - Predstavte si situáciu: Stojíte v dlhej kolóne áut, keď zrazu počujete zvuk sirény záchranárskeho vozidla. Viete, kam máte uhnúť? Podľa prieskumov až tretina vodičov netuší,…

Nepodceňujte únavu na cestách: 7 tipov, ako zostať v pozore za volantom

22.4.2025 Redakcia Auto trendy - Dlhé cesty autom môžu byť vyčerpávajúce a často nás nútia ísť na hranicu vlastných možností. Únava, strata koncentrácie či mikrospánok však môžu byť nebezpečné nielen…

Dovolenka za babku: Tri skryté európske perly, kde si užijete leto bez davov a prázdnej peňaženky

22.4.2025 Redakcia Auto trendy - Snívate o letnej dovolenke s tyrkysovým morom, nádhernými plážami a historickými mestami, ale váš rozpočet vám nedovoľuje luxusné destinácie? Máme pre vás skvelú správu! Existujú…

Významná zmena v Mapách Google. Umelá inteligencia dorazila aj sem

22.4.2025 Redakcia Auto trendy - Mapy Google sa snažia bojovať proti nepoctivým používateľom. Využije na to umelú inteligenciu. Tá už pracuje. Doteraz zasiahla až 310 miliónov krát. A to všetko…

Dacia za milión eur? Táto rumunská raketa ovládla púšť!

22.4.2025 Redakcia Auto trendy - Zdá sa vám, že Dacia je len o lacných autách pre bežných smrteľníkov? Omyl! Táto "ľudová" značka prekonala všetky očakávania a jej model Sandrider sa…

Šialenstvo v Dubaji: Registračné značky za cenu luxusnej vily šokujú svet

22.4.2025 Redakcia Auto trendy - Predstavte si, že by ste za kúsok plechu s pár číslami zaplatili viac než za samotné auto. Znie to absurdne? V Spojených arabských emirátoch je…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov