11.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Alliance Images)
Zdravé pre srdce, ideálne na zbavenie sa bruška a zefektívnenie tela. Kardio cvičenia sú čoraz populárnejšie. Cvičenie sa však nerovná tréningu. Ako vplýva skutočne populárne kardio na naše telo, čo môžeme získať a kde sa skrýva „háčik“? Pozrieme sa na to, čo sa deje s vaším telom, ak pravidelne cvičíte kardio a aké sú následky pretrénovania.

Foto: shutterstock.com/Alliance Images
Kardio cvičenie prináša veľa úžitku a výber druhov aktivít je obrovský – od behu až po domáce cvičenia, ako je tabata, ktoré si môžete ľahko nájsť na internete. Tento typ cvičenia je mimoriadne prospešný pre naše srdce a postavu. Kardio cvičenia sú jedným z najlepších spôsobov, ako spaľovať tuky a celkovo sa udržiavať vo forme. Majú však aj svoje nevýhody, ktoré našťastie nezakrývajú výhody. Dôležité je vybrať si taký typ aktivity, ktorý vám najviac vyhovuje a nespôsobuje vám demotiváciu alebo negatívne pocity.
Čo sa stane s vaším telom (a srdcom), ak budete príliš veľa cvičiť?
Odborníci z magazínu eatthis.com sa rozhodli pozrieť na temnú stránku behu a zistiť, čo nám môže dať pravidelná jazda na bicykli, ale skôr ako sa pozrieme na temnú stránku výkonu, stojí za to pripomenúť si, prečo je kardio tak dobré pre naše srdce a zdravie. Cvičenie, ktoré zvyšuje našu srdcovú frekvenciu, je najlepším tréningom pre srdce a pľúca, čo znamená, že zvyšuje našu výkonnosť, a lepšie prekrvenie tela a srdce ako zvon sú prínosom pre celé telo. Čo sa však stane, ak cvičíte príliš veľa?
Nie každé cvičenie musí byť vykonávané každý deň, aby bolo účinné, a najlepším príkladom takéhoto tréningu je aeróbne cvičenie. Ako vysvetľujú odborníci, stačí, ak budeme cvičiť stredne až vysoko intenzívne približne trikrát týždenne. Mimoriadne dôležitým prvkom je tu však dôslednosť; najdôležitejšie je nepreháňať to, ale nevyhýbať sa svojej dávke cvičenia.
Ak budete behať každý deň, vaše telo sa tomu začne prispôsobovať, ale oplatí sa naplánovať si čas na oddych a regeneráciu svalov. Ak cvičíte príliš veľa, môžete spáliť nielen nechcený tuk, ale aj svaly, a to znamená, že v pokoji bude vaše telo spaľovať menej kalórií.
„Ľudské telo sa mimoriadne efektívne prispôsobuje požiadavkám, ktoré sú naň kladené, čo znamená, že ak beháte každý deň, vaše telo sa zbaví všetkého, čo považuje za nepotrebné na splnenie úlohy. V tomto prípade sa zbavíte tuku a svalov.“ – vysvetľuje odborník na stránke eatthis.com. To namiesto toho, aby vás posilnilo, oslabí vaše telo a srdce a zvýši sa aj riziko zranenia.

Foto: shutterstock/Gorodenkoff
V závislosti od typu aktivity, ktorú si vyberiete, sa môžete stretnúť s rôznymi vedľajšími účinkami pretrénovania. Je dôležité prispôsobiť typ aktivity nielen svojim preferenciám (je známe, že nechuť najrýchlejšie zabíja akúkoľvek motiváciu), ale aj svojim fyzickým podmienkam.
Ak cvičíte príliš veľa
Ako vysvetľuje skúsený tréner Seth Forman, najlepšie je začať s 15-minútovým behom. Mnohí ľudia si neuvedomujú nepríjemné vedľajšie účinky takejto námahy, najmä ak sú začiatočníci. Naše telo sa musí naučiť tolerovať tento druh námahy a vrátiť sa do optimálnej formy.
Keďže pracuje celé naše telo, nielen nohy, možno očakávať nepríjemné pocity z rôznych častí tela. Po behu môžete pociťovať bolesť rebier. Ukazuje sa, že tento vedľajší účinok môže mať rozťahovanie a sťahovanie pľúc počas cvičenia. „Bolesť je úplne normálna a je súčasťou adaptačného procesu pri zavedení nového cvičenia,“ vysvetľuje Forman. Zaujímavé je, že pri behu nemusíte čakať, kým vás prestane bolieť, mierny tréning môže tieto nepríjemné pocity zmierniť.
Druhým prekvapivým vedľajším účinkom je bolesť holennej kosti v prednej časti nohy. „Svaly v prednej časti holennej kosti musia pri behu absorbovať dva až trikrát viac energie ako pri chôdzi. To spôsobuje bolesť,“ – vysvetľuje tréner. Keď sa bolesť dostaví, urobte si prestávku a beh na chvíľu nahraďte chôdzou. Nemá zmysel sa trápiť a zaťažovať svaly navyše.
Ak jazdíte na bicykli
Bicyklovanie sa považuje za jednu z nenáročných foriem kardio cvičenia. Môžete výrazne znížiť nahromadený tuk a postarať sa o svoju postavu. Zlepší sa vaša srdcová kapacita a môžete dokonca znížiť hladinu cholesterolu. Okrem toho môžete bicykel používať ako dopravný prostriedok a spojiť tak príjemné s užitočným, teda cvičiť zároveň. Všetky tieto výhody sa prejavia už počas prvých dvoch mesiacov pravidelného tréningu. Stačí si naplánovať hodinové jazdy na bicykli trikrát týždenne. Pamätajte, že nie je pravda, že cvičenie sa týka len vašich nôh.
Ak beh nie je pre vás, vyberte si iný druh cvičenia. Môžete plávať alebo cvičiť z videí dostupných na internete. V každom prípade sa vám vaše srdce a postava rýchlo poďakujú.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.