13.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mark Anthony Ray).
Červienky sú sťahovavé vtáky, ktoré sa u nás zriedkavo zdržiavali na zimu. V posledných rokoch však čoraz viac jedincov neodlieta do teplých krajín. Tie, ktoré zimujú na Slovensku, potrebujú našu podporu, aby prežili ťažké mesiace. Čím by ste mali kŕmiť červienky? Ako ich prilákať ku kŕmidlu?
Nie všetky červienky na zimu odlietajú
Červienka obyčajná (Erithacus rubecula) je malý sťahovavý vták, ktorý sa dá ľahko rozpoznať podľa charakteristického oranžovo-červeného operenia na prednej strane tela. Farebná škvrna, viditeľná aj z veľkej vzdialenosti, sa rozprestiera na zobáku, hrdle a hrudi a práve tomu vďačí tento pôvabný vták za svoje meno. Perie na bruchu je biele, zatiaľ čo na chrbte a chvoste je hnedé a svetlosivé. Tento menší tvor ako vrabec má okrúhle telo, veľké a tmavé oči a krátky zobák. Pozornosť vzbudzujú aj jeho dlhé a tenké nohy.
V zimných mesiacoch nás čoraz častejšie sprevádza melodický spev červienok, ktorý trvá aj do neskorých večerných hodín. Hoci sú tieto vtáky sťahovavé, čo znamená, že v zime odlietajú na západ alebo na juh do teplejších krajín, niektoré jedince zostávajú u nás. Týka sa to najmä tých vtákov, ktoré sa vyskytujú v hniezdnych oblastiach. Slovensko je tiež domovom zimujúcich vtákov prilietajúcich zo severných európskych krajín, kde sú podmienky drsnejšie.
Ani počas miernej zimy však nie je pre vtáky ľahké prežiť. Počas najchladnejších mesiacov roka majú červienky obmedzený prístup k potrave, preto sa im oplatí pomôcť. Nielen preto, že majú neodolateľný pôvab a sú úžasnými spevákmi. Červienky sú spojencami každého záhradkára – od jari do jesene je ich základom stravy hmyz a jeho larvy, pavúky a slimáky. Preto pomáhajú znižovať počet škodcov v našich záhradách. V zime, keď im chýbajú bezstavovce, je pravdepodobnejšie, že sa začnú živiť rastlinnou potravou.
Čím sa živia červienky?
Strava týchto vtákov je pestrá a vo veľkej miere závisí od ročného obdobia, ktoré ovplyvňuje dostupnosť potravy. Ako sme už spomenuli, červienky sa živia najmä hmyzom a larvami. V zime sa však ich jedálny lístok úplne mení. Vtedy sa živia rastlinnou potravou, t. j. najmä semenami a ovocím. V našich záhradách tieto vytrvalé vtáky prehľadávajú mulč, opadané lístie a dokonca sa zahrabávajú do zeme, aby našli potravu. S radosťou prilietajú aj na naše kŕmidlá. Ak ich chceme pozvať dnu, nesmieme zabúdať, že tieto drobné vtáky, ktoré trávia veľa času na zemi, sa často stávajú korisťou mačiek. Ak vás navštevujú červienky, je lepšie mačky do záhrady nevpúšťať.
Ako môžete pomôcť červienkam prežiť zimu? V prvom rade sa oplatí pripraviť im kŕmidlo, pravidelne ho čistiť a dopĺňať. Tu je niekoľko návrhov, čím ich kŕmiť:
- slnečnicové semienka (najlepšie lúpané),
- ovsené vločky,
- kúsky jabĺk a hrušiek,
- sušené larvy múčiara,
- bobule jarabiny,
- sušené čučoriedky,
- hrozienka.
Ak chcete pomôcť červienkam, dajte si pozor na guľôčky vtáčieho tuku, ktoré sa predávajú v sieťkach. Do tohto materiálu sa môžu zamotať jemné nohy vtákov, čo pre ne predstavuje smrteľné nebezpečenstvo. Chybou je tiež kŕmiť ich chlebom – rovnako ako iné vtáky. V zime je najlepšie rozptýliť potravu v nízko zavesenom kŕmidle alebo priamo na zemi. Nezabudnite tiež postaviť napájačku a pridať do nej teplú vodu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tohto zvláštneho vtáka chce vidieť každý. Prilákajte ho ku kŕmidlu týmito pochúťkami
Krásne spieva a vyzerá, spoznáte ju podľa červenej škvrny. Takto ju navnadíte na kŕmidlo
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.