13.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Olena Zaskochenko).
Poznáte to – ráno sa upravíte, pohľad v zrkadle hovorí, že vyzeráte skvelo. No potom príde nejaká fotka z večera a vy premýšľate: „To vážne takto vyzerám?!“ Nie ste sami. Psychológovia odhalili, prečo sa často nepoznáme na fotografiách. Pravda je jednoduchá a spočíva… priamo v nás.
Zrkadlo, zrkadlo, kto je najkrajší na svete?
V zrkadle vidíme seba tak, ako sme zvyknutí – v dokonalom svetle, uhladení a pripravení. Ale fotografia? Tam vidíme zvláštne grimasy, nesymetrickú tvár či neprirodzenú pózu. To, čo sa nám zdá ako „katastrofa“, je pre ostatných bežný obraz, ktorý denne vnímajú.
Pravdou je, že naša tvár v zrkadle nie je úplne pravdivá. Vidíme jej zrkadlový obraz, na ktorý sme si zvykli. V skutočnosti je ľudská tvár asymetrická a to, čo vnímame ako normu, je len výplod nášho mozgu zvyknutého na známe obrazy.
Teória čistej expozície – príliš veľa zrkadla!
Podľa psychológov sa pri pohľade do zrkadla opiera náš mozog o teóriu čistej expozície. Tá hovorí, že preferujeme veci, ktoré poznáme. Zrkadlo v kúpeľni či predná kamera na selfíčka nám ukazujú náš „domáci“ obraz, ktorý je však ilúziou. Keď sa pozrieme na fotografiu z iného uhla, v inom svetle, náš mozog zažije šok – jednoducho nečaká takú zmenu.
Boj o dokonalosť: Klameme sami seba?
K tomu všetkému prispieva aj takzvaný bystander efekt – máme pocit, že nás všetci neustále sledujú a hodnotia. Tento fenomén nás núti myslieť si, že naše nedostatky sú očividné pre každého. No pravda je taká, že ľudia naše „chyby“ sotva zaregistrujú.
Výskum psychológov Nicholasa Epleyho a Erin Whitchurch ukázal, že pri hodnotení svojej tváre máme tendenciu prikláňať sa k jej upravenejšej, ideálnejšej verzii. Sme jednoducho zvyknutí vidieť sa krajších, než v skutočnosti sme.
Fotka nie je nepriateľ – je to realita
Čo s tým? Naučte sa prijímať samých seba tak, ako vás vidia ostatní. Na fotke, kde sa prirodzene smejete alebo nie ste v dokonalej póze, vidia druhí práve tú autentickosť, ktorú si na vás cenia. Fotograf nevidí chyby – vidí vás takých, akých vás má rád.
A nabudúce, keď uvidíte nejakú „katastrofálnu“ fotku, pripomeňte si, že práve tá je pre ostatných vašou najprirodzenejšou verziou. A tá je úplne v poriadku.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zvyčajne si to neuvedomujeme. 11 znakov, že sme vyrastali v dysfunkčnej rodine
Problémy vo vzťahoch budú len spomienkou. Odlomte si vetvičku a vyskúšajte babičkinu metódu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.