14.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/larisa Stefanjuk)
Prípravy na sviatky zahŕňajú aj čistenie sklenených nádob, v ktorých budeme podávať nápoje počas rodinných stretnutí. Odporúčame, ako vyčistiť a vyleštiť poháre, poháriky alebo krištáľové karafy. Zaručujeme, že sklo získa svoj pôvodný lesk.
Pred príchodom sviatkov mnohí z nás plánujú generálne upratovanie. Dôležité je vyčistiť sklo v kuchyni od všetkých usadenín alebo vodného kameňa. Predtým, ako položíme naše dekoratívne sklo na sviatočný stôl, skontrolujme, či nepotrebuje vyleštiť, utrieť prach alebo odstrániť nevzhľadné škvrny. Prinášame komplexného sprievodcu čistením skleneného riadu v domácnosti.
Čistenie skla od usadenín
Usadeniny na pohároch a pohárikoch sa najčastejšie objavujú v dôsledku umývania v umývačke riadu. Ak toto zariadenie doma nemáme, ale naše poháre sú po dlhšom používaní matné a „zahmlené“, je to znamenie, že vinníkom je tvrdá voda, ktorá zanecháva na skle nevzhľadné šmuhy.
Ako vyčistiť sklenený riad od usadenín?
Vložte poháre a poháriky do umývadla naplneného teplou vodou. Pridajte do nej niekoľko kvapiek prostriedku na umývanie riadu, potom poháre ponorte do vody a utrite ich hubkou. V druhej miske si pripravte studenú vodu s 3 lyžicami octu a opláchnite v nej všetky predtým umyté poháre. Čistenie skla octom zabráni vzniku škvŕn a fľakov a navyše sklo vyleští. Po opláchnutí všetkých pohárov ich dôkladne vyleštite handričkou z mikrovlákna.
Ako odstrániť vodný kameň zo skleneného riadu?
Objavil sa na vašich pohároch a kryštáloch nepríjemný a ťažko čistiteľný vodný kameň? Najčastejšie sa nachádza na dne pohárov, a preto sa ťažko odstraňuje. Našťastie na to máme liek.
Pripravte si špeciálnu zmes – zmiešajte 3 čajové lyžičky kuchynskej soli s pohárom octu. Zmes rozotrite prstami na miesta pokryté usadeninami vodného kameňa a nechajte ju niekoľko minút pôsobiť. Potom ju opláchnite špongiou a opláchnite vo vlažnej vode. Potom vyleštite handričkou z mikrovlákna. Ocot v kombinácii so soľou odstráni usadeniny vodného kameňa a dodá okuliarom a kryštálom lesk.
Ako sa čistí sklo zvnútra?
Vo fľašiach, karafách a vázach sa na dne zvyčajne zhromažďujú usadeniny ako zvyšky nápojov alebo vody z kvetov. Preto je potrebné sklo vnútri čistiť špeciálnou kefkou. Najprv nasypte na dno úzkej nádoby 3 čajové lyžičky kuchynskej soli a potom ju zalejte octom. Zmes nechajte pôsobiť 2 – 3 hodiny a potom pomocou kefy na čistenie fliaš vydrhnite dno. Čisté sklo opláchnite studenou vodou a utrite do sucha handričkou.
Podobne bude fungovať aj nápoj kolového typu. Jednoducho nalejte niekoľko centimetrov nápoja na dno nádoby a nechajte ho pôsobiť aspoň hodinu. Potom dno fľaše dôkladne vyčistite špeciálnou kefkou – po usadeninách nezostane ani stopa.
Čistenie skla od vosku
Niekedy sa stane, že sa naše svietniky alebo iné sklenené predmety zašpinia voskom zo sviečok. Vyzerá to nevzhľadne, takže ak ich chcete opäť vystaviť na vianočnom stole, oplatí sa ich dôkladne vyčistiť. Existuje niekoľko spôsobov odstraňovania vosku zo skla.
- Prvým je zmrazenie. Vložte sklo pokryté voskom do mrazničky. Po niekoľkých hodinách ho vyberte a uvidíte, že vosk popraskal a dá sa ľahko odstrániť napríklad plastovou vidličkou. Nakoniec stačí sklo umyť vodou a prostriedkom na umývanie riadu a bude opäť žiariť čistotou.
- Druhým riešením je zahrievanie. Vložte sklenený predmet pokrytý voskom do hrnca s horúcou vodou. Teplota 80 až 100 stupňov rozpustí vosk alebo ho zmäkčí a bude pre nás jednoduchšie odstrániť ho ručne.
- Ďalším riešením na odstránenie vosku zo skla je namáčanie cez noc. Sklenenú nádobu znečistenú voskom vložte do misky s teplou vodou s teplotou približne 50 až 60 stupňov a nechajte ju tam cez noc alebo 24 hodín. Počas tejto doby by sa mal vosk rozpustiť, oddeliť od skla a stuhnúť vo vode. Zvyšky vosku, ktoré sa zo skla neodstránili, sa však dajú ľahko odstrániť obyčajným špáradlom.
Ako môžem zabrániť zmatneniu skla?
Sklo najčastejšie zmatnie, keď sa umýva v umývačke riadu, preto venujte osobitnú pozornosť jeho starostlivosti.
Skontrolujte teplotu vody v umývačke riadu. Ak je voda príliš horúca, môže variť proteíny a spôsobiť zakalenie povlaku. Ak je teplota vody príliš nízka, môže na skle zanechať mastný povlak, ktorý tiež vyzerá zakalene. Umývačku riadu pravidelne čistite, aby ste zabránili tvorbe minerálnych usadenín na sklenenom riade. Pred vložením skleneného riadu do umývačky riadu vopred opláchnite mlieko a mliečne výrobky.
Nie všetok sklenený riad je vhodný do umývačky riadu. Predtým, ako ich tam vložíte, si to skontrolujte.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zapnúť umývačku riadu a odísť? Obrovská chyba. Mohli by ste skončiť v kuchyni ako v armagedone
Odolné usadeniny a mastnota okamžite zmiznú. Vaša umývačka riadu sa bude lesknúť bez drhnutia
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.