15.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/S.O.E).
Mnoho ľudí považuje zakrytie kríkov na zimu za jednu z najdôležitejších prác v jesennej záhrade. Hoci je to v mnohých prípadoch prospešné, pretože to chráni rastliny pred mrazom, pri nesprávnom postupe im to môže len uškodiť. Takisto takáto ochrana nie je vždy vôbec potrebná a prehnaná horlivosť prináša žalostné výsledky. Akým chybám sa možno pri zakrývaní rastlín vyhnúť? Zistite výhody a nevýhody zakrývania bielym rúnom.
Zakrývanie kríkov na zimu
Zoznam prác v jesennej záhrade je dlhý. Na prvom mieste zoznamu je zvyčajne zakrývanie kríkov na zimu. Mnohí záhradníci považujú za svoju povinnosť zakryť rastliny, ktoré sú citlivé na mráz, aby ich ochránili pred nízkymi teplotami. Týmto spôsobom chránite kríky aj pred studeným, vysušujúcim vetrom a pomáhate im prežiť pre nich najťažšie obdobie roka. Na zakrytie môžete použiť úplne prírodné aj umelé materiály, ktoré sú priepustné. Na zakrytie kríkov na zimu sa dobre hodia tieto materiály:
- slama, suché lístie, kôra, kompost alebo iný mulč,
- kopčeky zeminy,
- konáre ihličnanov,
- slamené rohože,
- jutová tkanina,
- tieniaca sieť,
- biela netkaná textília (v zime),
- ochranné kukly z agrovlákna.
Zakrývanie sa odporúča najmä pri mladých rastlinách, ktoré ešte nestihli pred zimou dobre zakoreniť. Je potrebné aj pri pestovaní druhov citlivých na mráz z teplejších klimatických oblastí, ako je naša. Mnohí ľudia túto metódu používajú aj na ochranu vždyzelených kríkov, ktoré v zime nezhadzujú listy a sú náchylné na sucho a mráz.
Pokrytie bielym agro-fleecom – najväčšie chyby
Zakrývanie rastlín na zimu býva často potrebné a prospešné. Platí to však len vtedy, ak sa to robí správne pre druhy, ktoré to naozaj potrebujú. Pri zakrývaní kríkov na zimu sa ľahko dopustíte chýb, najmä pri použití bieleho rúna. Pri nesprávnom použití môže tento materiál spôsobiť viac škody ako úžitku. Skúsený záhradník, ktorý sa o svoje poznatky delí na kanáli YouTube, upozorňuje na časté chyby pri používaní bieleho rúna. Čomu by ste sa mali vyhnúť?
- Pevné zabalenie celých rastlín do bieleho rúna počas relatívne miernej zimy znižuje ich odolnosť voči mrazu, oslabuje ich a vystavuje hubovým chorobám. Týka sa to najmä ruží, hortenzií a rododendronov.
- Používanie čierneho alebo hnedého rúna na ochranu rastlín na zimu je chybou – používajte ich na mulčovanie pôdy. V zime používajte na prikrytie len bielu agrotextíliu.
- Ak zakryjete celú nadzemnú časť vždyzelených rastlín (napr. rododendronov alebo bambusov), majú obmedzený prístup k svetlu a vode, čo spôsobuje, že po zime horšie rastú. Namiesto toho, aby ste takéto kríky dôkladne obalili, postavte okolo nich zástenu. Stačí okolo rastliny zatĺcť niekoľko kolov a cez nich natiahnuť bielu agrotextíliu, pričom konce prichytíte k sebe. Zhora zástenu nezakrývajte.
- Biela fólia nie je vždy potrebná. Ak nie sú silné mrazy, často postačí kopec rúna (najmä v prípade záhradných hortenzií a ruží).
- Niektoré rastliny by mali byť zakryté bielym rúnom, ale len počas trvania najtuhších mrazov (napr. -18°), nie počas celej zimy.
Okrem toho je vždy chybou zakrývať rastliny predčasne, čo predlžuje ich vegetačný čas a vystavuje ich mrazu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zimný kryt pre stromy, kríky a popínavé rastliny
Pred zimou tieto chyby nerobte. Mohli by ste vážne poškodiť rastliny vo vašej záhrade
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.