15.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Natalia Greeske).
Hľadáte alternatívu k betlehemskej hviezde, ktorá je v decembri najčastejšou okrasnou rastlinou v slovenských bytoch? Ak sa vám predsa len páči červená farba, rozhodnite sa pestovať gaultériu, ktorá svojou krásou v ničom nezaostáva za svojim obľúbenejším kolegom. Jej plody okamžite prinesú do vašej obývačky sviatočnú atmosféru.
Gaultéria ležatá je novým hitom medzi vianočnými črepníkovými rastlinami. Vytvára magickú atmosféru, ale nie je tak populárna ako betlehemská hviezda alebo vianočný kaktus, ktoré zvyčajne zdobia slovenské domácnosti v decembri.
Do vášho interiéru môže vniesť závan sviežosti. Gaultéria je nenáročná na pestovanie a určite sa bude skvele vynímať v obývačke či spálni, ale aj v kuchyni, napríklad ako dekorácia na štedrovečerný stôl. Takže si ju určite zoberte domov, keď ju uvidíte pri nákupe v záhradkárstve.
Gaultéria ležatá – čo je to za rastlinu? Konkurent betlehemskej hviezdy vám skrášli sviatky
Gaultéria je rastlina z čeľade vresovcovité, ktorú možno pestovať v záhrade ako ker aj v črepníku. Má exotický pôvod, pretože prirodzene rastie v Severnej Amerike, ale celkom dobre sa jej darí aj v slovenskom podnebí.
Gaultéria vysadená doma zvyčajne dosahuje výšku asi 10-15 cm, hoci existujú aj vyššie odrody. Jej prednosťou sú tmavozelené, lesklé listy a ozdobné červené plody v odtieni intenzívnych koralov, ktoré sa objavujú v zime a robia z nej nádhernú vianočnú dekoráciu. Kvitne ružovo od júla do augusta.
Ako pestovať gaultériu, aby potešila svojou krásou nielen počas sviatkov?
Rastlina nie je mimoriadne náročná, ale najlepšie sa jej darí v humóznej, kyslej (pH medzi 3,5 až 4,2) a stredne vlhkej pôde. Má podobné nároky ako tradičný vres.
Nie je problém ju pestovať v tmavšom kúte bytu, aj keď obľubuje svetlejšie, najlepšie polotienisté polohy. Pokiaľ ide o starostlivosť o gaultériu, mala by byť zalievaná pravidelne, ale s malým množstvom vody, pretože táto rastlina neznáša nadmerné zavlažovanie.
Jej plody sú jedlé, aj keď nie veľmi chutné, no najcennejšie živiny sa nachádzajú v listoch rastliny, z ktorých sa (preto) často získavajú extrakty. Obsahujú silice, triesloviny a glykozidy.
Vďaka tomu má rastlina protizápalové, hrejivé, antibakteriálne a analgetické vlastnosti. Výťažky z nej môžu pomôcť pri bolestiach svalov, kĺbov a opuchoch. Používajú sa okrem iného aj pri inhaláciách a aromaterapii, aby pomohli pacientovi uvoľniť sa.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vianočná hviezda nemusí byť červená. Tieto odrody kvitnú bielo
Táto rastlina poteší nielen na Vianoce. Môže kvitnúť celú zimu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.