15.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Belavusava Alena).
Zamiokulkas je rastlina, ktorá sa odporúča pre amatérov, pretože sa jej darí aj pri minimálnej starostlivosti. Ak sa však chcete tešiť z nádielky nových listov, oplatí sa jej poskytnúť dodatočnú podporu a použiť lacnú domácu výživu. Poradíme vám, ako si toto účinné tekuté hnojivo pripraviť.
Charakteristickým znakom zamiokulku sú jeho nádherné, lesklé listy, ktoré priťahujú pozornosť svojou sviežou zelenou farbou. Ak ich chcete mať na rastline aj v zime, mali by ste sa o ňu dobre starať. Na to by ste mali používať proteínovú výživu, ktorú si môžete ľahko pripraviť sami doma.
Ako sa starať o zamiokulkas v zime? Poskytnite mu túto starostlivosť
Zamiokulkas je rastlina, ktorá je známa svojou odolnosťou. Vyžaduje si však náležitú starostlivosť, aby vytvárala listy. Navyše musíte zvoliť správnu starostlivosť pre dané ročné obdobie. Preto sa oplatí vedieť, ako sa starať o zamiokulkas počas chladnejšieho počasia.
Základom je obmedziť zalievanie. Rastlinu zalievajte len vtedy, keď je vrchná vrstva pôdy úplne suchá. Zvyčajne to znamená, že zamiokulkas sa zalieva každé 3 – 4 týždne. Zároveň nesmiete zabúdať na používanie vody s izbovou teplotou.
Okrem toho treba dbať na to, aby ste rastlinu neumiestnili do prievanu alebo do bezprostrednej blízkosti radiátora, pretože zamiokulkas sa bude najlepšie vyvíjať pri miernej teplote a na mieste, kde nedochádza k náhlym zmenám podmienok prostredia.
Čo sa dá urobiť, aby zamiokulku narástli nové listy? Pripravte si túto domácu výživu
Stojí za to poskytnúť vášmu zamiokulku dodatočnú podporu, aby vytváral nové výhonky a listy aj počas zimného obdobia. Na tento účel je najlepšie použiť prírodné živiny. Jednu z najúčinnejších predstavuje bielkovinová zmes, ktorá zabráni nadmernému hnojeniu.
Správne pripravená bielkovinová zmes bude obsahovať cenné živiny, ktoré budú prirodzene stimulovať rast zamiokulku. Výroba tohto domáceho tekutého hnojiva je veľmi jednoduchá, pretože stačí dodržať tieto kroky:
- V pohári vlažnej vody rozpustite 1 čajovú lyžičku želatíny.
- Dôkladne premiešajte a nechajte tekutinu vychladnúť.
- Pridajte 3 šálky filtrovanej vody izbovej teploty.
- Premiešajte a nalejte do kanvičky.
Touto výživou môžete rastlinu zalievať raz za mesiac v zime a každé 3 týždne počas vegetačného obdobia. Na jeden kvetináč nalejte 100 až 200 ml tekutého hnojiva, pričom množstvo prispôsobte veľkosti rastliny.
Čo zamiokulkas nemá rád? Týmto chybám sa vyhnite
Napriek tomu, že je zamiokulkas veľmi odolná rastlina, neznáša niektoré chyby v starostlivosti. Tie môžu prispieť k tomu, že zožltne a rastlina nebude správne rásť. Jednou z najčastejších chýb je prílišné zalievanie rastliny. Nadmerné množstvo vody v kvetináči spôsobuje, že zamiokulkas začne hniť a jeho stonky zmäknú a odumrú. Preto je lepšie používať mierny prísun vody.
Zamiokulkom by ste mali poskytnúť aj vhodné miesto na rast. Rastlina neznáša teploty pod 15 stupňov Celzia, ako aj prudké slnko, ktoré môže spôsobiť popáleniny a škvrny na listoch, preto by ste to mali zohľadniť pri hľadaní miesta pre rastlinu.
Zamiokulkas nemá rád prerezávanie. V prípade tohto druhu staré listy samovoľne opadávajú, preto by sa nemali strihať. V opačnom prípade môžete rastlinu vystaviť chorobe alebo zastaviť rast.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Chcete rozmnožiť zamiokulkas? Vyberte si list a urobte jednu vec
Túto zmes pre zamiokulkas ste ešte netestovali. Nasadí nové listy a pekne sa zazelená
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.