16.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Radovan1).
Pri starostlivosti o maliny pred zimou je dôležitý rez. Na tento úkon nie je stanovený presný termín, ale skúsenosti ukazujú, že ak siahnete po strihacích nožniciach v decembri, bezpečne omladíte rastliny a pripravíte ich na budúci jarný rast a plodenie. Prerezané maliny však potrebujú zvýšenú zimnú ochranu. Starší záhradníci používajú na ich ochranu jeden spôsob, ktorý je veľmi účinný a dáva kríkom niečo viac ako viacvrstvovú „perinu“, pod ktorou zraniteľné druhy zdravo prežijú zimu.
Ako sa starať o maliny pred zimou?
Maliny v záhrade patria medzi tie rastliny, ktorým sa darí tým lepšie, čím sú staršie, pekne plodia a rozmnožujú sa, a to bez vašej veľkej podpory. Ak však chcete, aby boli každú sezónu vo výbornej kondícii a produkovali zdravé, sladké plody vo veľkom množstve, mali by ste dbať na určité ošetrenia. Jedno z najdôležitejších, ktoré pripadá na jesenné a zimné mesiace, predstavuje prerezávanie. Je to dôležitá, ale nie jediná fáza starostlivosti pri príprave malín na zimu aj na ďalšiu sezónu. Čo robiť s malinami v záhrade, keď je tu december a vidíte, že ste z jesene plynule prešli do obdobia intenzívnej skúšky odolnosti mnohých rastlín? Pred zimou, zintenzívnením mrazov a zabalením polí a záhrad do bielej pokrývky maliny potrebujú :
- odstránenie poškodených výhonkov;
- odstránenie suchých výhonkov, ktoré zostali z jesene;
- kontrolu úrovne pôdnej vlhkosti a v prípade potreby jej zlepšenie;
- ochranu proti mrazu primeranú druhu a odrode.
Ako sa postarať o maliny pred zimou?
Existuje mnoho spôsobov, ako zakryť kríky, ale ja som dala na radu staršieho záhradníka, ktorý mi poradil, aby som namiesto bežného mulču a bielej agrotextílie skombinovala dva cenné zdroje: malinové listy a kompostovaný hnoj.
Pri jesennom upratovaní riadkov pod malinami som nehrabala zdravé opadané lístie. Tie bude teraz cenným zdrojom budúceho humusu pre rastliny. V tradičnom záhradníctve bolo ponechanie opadaného lístia tam, kde prirodzene opadlo z rastliny, normou. Dôvodom na takýto postup bola príroda a to, ako vždy vyživovala pôdu v lesoch bez zásahu človeka. O svoje plodiny sa nemusíte obávať. Malinové listy neobsahujú žiadne účinné látky, ktoré by v prípade, že sa dostanú do pôdy, mohli brzdiť rast okolitých kríkov. Naopak, budú pre rastliny zdravou, pomaly sa uvoľňujúcou živinou.
Na holé listy pod malinovými kríkmi som rozprestrela vrstvu kompostovaného maštaľného hnoja, aby som vytvorila ochranný kryt pre časti koreňov citlivé na mráz. Používanie maštaľného hnoja namiesto iného mulčovania má zmysel už na začiatku. Pretože hnoj začne uvoľňovať dôležité živiny do pôdy už v decembri, takže rastliny si ich po prebudení na jar môžu okamžite vziať potrebné množstvo.
Skôr ako však siahnete po kompostovanom hnoji a rovnomerne ho rozprestriete po riadkoch, vezmite do rúk záhradnícke nožnice. Pretože kríky bez listov môžete v decembri ľahko skrátiť. Nezabudnite, že tento dátum nie je pevne stanovený, takže ak niečo vynecháte alebo na niečo zabudnete, môžete to napraviť prerezaním malín. Zvyčajne sa vykonáva už od novembra až dokonca do konca januára.
Prerezávanie malín v decembri
Záhradníci sa vyhýbajú stanoveniu správneho času na prerezávanie malín. V decembri sa už oplatí siahnuť po nožniciach alebo záhradníckych nožniciach. Pretože kríky prirodzene očistené od listov a zvyškov zaschnutých plodov sú na to ideálne. To je najjednoduchší spôsob, ako posúdiť, či je čas na neskorý rez – nedostatok listov a plodov je jasným znakom aj pre začiatočníkov. Nie ste si istí, ako presne tento postup vykonať? V prvom rade venujte pozornosť odrode, ktorú pestujete:
- letné maliny – v decembri je najlepšie zrezať len tie výhonky, ktoré v tom istom roku priniesli plody;
- jesenné maliny – na jeseň a v zime je najlepšie naplánovať rez celého kríka až k zemi, presnejšie do výšky niekoľkých centimetrov nad zemou. Pretože sa tým zníži pravdepodobnosť, že z existujúcich výhonkov vyrastú nové a stimuluje sa ich rast priamo zo zeme.
Ako strihať maliny?
Samotná technika nie je nijako zvlášť zložitá, snažte sa viesť čepeľ vždy pod miernym uhlom a nie naplocho. Ak strijáte maliny v decembri, v prípade jesenných odrôd je optimálna výška nad zemou 3 – 5 cm. Nezabudnite, že aj keď budete rezať neskoro, vaše rastliny budú na zimu dobre chránené. Pretože budú takmer úplne zakryté kompostovaným hnojom rozprestretým po riadkoch.
V prípade letných malín, aj keď ste nezabudli na pravidelný rez 2-ročných výhonkov, pri čistení jesenných odrôd ešte raz skontrolujte, či ste nevynechali žiadne nepotrebné konáre. Zvyčajne zistíte, že predtým prehliadnuté výhonky stále rastú na kríkoch. Navyše sa môže ukázať, že kríky ako celok potrebujú trochu korekcie (prestrihávanie, tvarovanie), ak počas sezóny bujne rástli. Záhradníci radia: Pri strihaní malín v decembri venujte osobitnú pozornosť počasiu a strihajte len za dobrých a stabilných podmienok. Vyhnite sa náhlemu ochladeniu a daždivým dňom, ktorých je v tomto období na niektorých miestach stále dosť.
Odrezané výhonky malín môžu ísť do kompostu, ale existuje aj iný spôsob ich využitia, o ktorom bude niečo vedieť vaša stará mama alebo starý otec. Z výhonkov burgundských malín nazbieraných v záhrade sa dá pripraviť odvar, ktorý po jemnom ochladení skvele pomôže proti zimným nachladnutiam.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
V novembri takto rozmaznávajte maliny. O rok vyrastú s množstvom plodov
Urobte to do konca novembra. V lete budú maliny prinášať ovocie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.