16.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Demkat).
Máte pocit, že chodíte príliš často na toaletu a príliš veľa močíte? Alebo je to možno práve naopak? Nebojte sa, koľko moču denne vylúčime závisí od mnohých faktorov. Existujú však signály, ktoré by vás mali prinútiť dávať si pozor. Urológ vysvetľuje, koľkokrát denne by sme mali navštíviť toaletu a na čo si dať obzvlášť pozor.

Foto: shutterstock/Demkat
Máte pocit, že musíte močiť častejšie, ako by ste mali, alebo je to možno len váš subjektívny dojem? Urológ Gregory Quayle vysvetľuje, čo to spôsobuje a kedy počas dňa naozaj potrebujete ísť na toaletu. Čo je normálne a kedy by sme sa mali obávať? Nie je to každému jasné.
Na záchod chodí každý, no málokto sa nad touto činnosťou hlboko zamyslí. Koľko moču vylúčime, prečo sa to deje a je možné cikať príliš veľa alebo málo? Na všetky tieto otázky sa rozhodol odpovedať urológ Gregory Quayle v magazíne o zdraví Reader’s Digest. Stojí za to venovať pozornosť niekoľkým detailom.
Ako často máme chodiť močiť?
Koľkokrát by ste mali počas dňa močiť, závisí od viacerých faktorov, existujú však určité konvenčné normy. Frekvencia močenia samozrejme závisí najmä od množstva skonzumovaných tekutín, ale zaujímavé aj od našich návykov a kapacity močového mechúra.
Ako vysvetľuje odborník, priemerný močový mechúr pojme 700 až 800 ml moču u mužov a 500 až 600 ml moču u žien. Signál, že je čas navštíviť toaletu, sa však objaví oveľa skôr, ako je už močový mechúr plný. Vaše telo túto informáciu dostane, keď moč naplní približne polovicu objemu močového mechúra, čo zodpovedá približne 300 ml.
„Ak močíte štyri až dvanásťkrát denne a nepociťujete žiadne príznaky, ako je bolesť alebo pálenie pri močení, alebo zvláštny zápach či farba moču, tak močíte normálne a váš močový mechúr je pravdepodobne zdravý“
– vysvetľuje urológ.
Ukazuje sa, že frekvencia močenia má veľmi široký rozsah, v rámci konvenčnej normy. Samozrejme, čím viac tekutín vypijete, tým častejšie by ste mali pociťovať potrebu vyprázdniť močový mechúr.
„Štyri až desať ciest na toaletu denne sa považuje za normálne, v závislosti od toho, koľko tekutín vypijete“
– dodáva doktor Quayle.
A zvyčajne každý spadá do tohto rozsahu. Športovec, ktorý počas dňa vypije 20 pohárov vody, však určite navštívi toaletu niekoľkonásobne viac a nie je na tom nič nezvyčajné.
Oplatí sa však venovať pozornosť úplne iným detailom, aby sme sa uistili, že sme stále zdraví.

Foto: shutterstock/PR Image Factory
Po prvé, rutina!
Rovnako ako v prípade vyprázdňovania, aj tu môžete vyčítať oveľa viac informácií či alarmových signálov z možných zmien, najmä tých, ktoré sa objavia náhle. Zmenilo sa niečo? Zrazu bez zjavnej príčiny stále beháte na záchod alebo naopak cikáte čoraz menej? To je naozaj dobrý dôvod navštíviť lekára a nechať sa diagnostikovať.
Po druhé, farba
Na farbe záleží a môže veľa povedať o vašom zdraví. Dokonca aj to, koľko vody vypijete, ovplyvňuje farbu vášho moču.
- Ak je váš moč číry a bezfarebný, je to najčastejšie znak toho, že pijete príliš veľa vody.
- Keď je moč tmavý a jantárový, pozor, môžete byť dehydrovaný.
- Ak je však farba nezvyčajná: hnedá, hnedá, červenkastá (a to ste nejedli cviklu) alebo oranžová, je načase nechať sa otestovať a dohodnúť si stretnutie s lekárom. Oplatí sa na to pozrieť.
Nemôžete močiť alebo neustále cítite potrebu
Ak si všimnete, že toaletu navštevujete príliš zriedka, mali by ste o tom tiež povedať svojmu lekárovi. Podobne, keď cítite neustály tlak na močový mechúr alebo nemôžete cikať, aj keď cítite potrebu.
Nikdy nepodceňujte správy, ktoré vám vaše telo posiela, a farba, vôňa a vzhľad vášho moču a zmeny vo vašej toaletnej rutine môžu byť dôležitými varovnými signálmi.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Znižujú riziko sklerózy a demencie. Stačí zjesť niekoľko kúskov denne
Tajomstvo dlhovekosti Sardínčanov. Regeneruje a čistí pečeň
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.