16.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe ().
Ako často by sa mali uteráky meniť? Táto otázka je závažná, pretože po niekoľkých dňoch sa na nich objaví obrovské množstvo baktérií, ako aj vírusov a plesní. Niektorí ľudia ich po týždni alebo dvoch hodia do práčky. Čo na to hovoria odborníci?
Pravidelné pranie oblečenia, posteľnej bielizne a uterákov je dôležité nielen z estetických a pachových dôvodov, ale predovšetkým zo zdravotných dôvodov. Osobitnú pozornosť musíme venovať materiálom, ktoré sa používajú na utieranie nášho tela.
- Vlhkosť, prach a nečistoty, ktoré sa na nich hromadia, sa môžu rýchlo stať živnou pôdou pre baktérie, ktoré sú nebezpečné pre naše zdravie.
Ako často by sa mali uteráky prať? Odborníci to vysvetľujú jednoducho. Po tomto čase ich treba vymeniť
Uterák sa rýchlo zašpiní a nahromadí sa v ňom množstvo baktérií, ktoré sú nebezpečné pre naše zdravie.
,,Čím dlhšie zostávajú uteráky vlhké, tým dlhšie zostávajú kvasinky, baktérie, plesne a vírusy živé a aktívne“.
– vysvetľuje dermatológ Dr. Alok Vij z Clevelandskej kliniky. Otázke frekvencie prania uterákov sa venoval aj doktor Pedi Mirdamadi, ktorý je aktívny na sociálnych sieťach. Lekár konštatuje, že každým dňom sa na našich uterákoch objavuje čoraz viac baktérií.
,,Na piaty deň používania uterák obsahuje toľko baktérií, že ich niektorí z vás určite cítia. Práve odtiaľ pochádza nepríjemný zápach mokrého uteráka: baktérie sa živia telesnými olejmi, aby prežili a darilo sa im v materiáli uteráka“.
– vysvetľuje Dr. Pedi Mirdamadi.
,,Podobne je to aj s uterákmi, ktoré používame na utieranie tváre. Tu je však obzvlášť dôležitá ich výmena“.
Podľa lekára by sa to malo robiť trikrát týždenne, pretože na tretí deň sa uterák stáva živnou pôdou pre baktérie. Zdôrazňuje, že príliš zriedkavé pranie uterákov môže viesť k problémom s pokožkou vrátane akné.
A ako je to s materiálmi používanými na utieranie rúk?
Ako často si meníte uterák na tvár? Ten na ruky si vyžaduje osobitnú pozornosť
Charles Gerba, mikrobiológ z Arizonskej univerzity, sa v rozhovore pre Time v roku 2017 zameral na uteráky na ruky, ktoré najčastejšie používajú všetci členovia domácnosti.
,,Ak si po dvoch dňoch osušíte tvár uterákom, budete mať na tvári pravdepodobne viac baktérií E. coli, ako keď strčíte hlavu do záchoda a spláchnete ju“.
– povedal Charles Gerba v rozhovore pre Time. Mikrobiológ preto odporúča meniť uteráky nie menej často ako každý druhý deň.
- V súhrne by sme podľa odborníkov mali uteráky používané na utieranie tela meniť aspoň každých päť dní, pričom tie na tvár by sme mali meniť každé tri a tie na ruky maximálne po dvoch.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Skladujete takto tu uteráky? Je to zlé pre vaše zdravie
Tajomstvo dlhovekosti Sardínčanov. Regeneruje a čistí pečeň
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.