16.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Darkangel8688).
Starostlivosť o črepníkové rastliny nie je pre začiatočníkov jednoduchá úloha. Mnohé doma pestované okrasné, zelené aj kvitnúce, pôvodné aj exotické, majú špecifické potreby, ktoré sa líšia medzi jednotlivými druhmi a niekedy aj odrodami tých istých rastlín. Správne zavlažovanie je veľmi dôležitý postup a príliš málo aj príliš veľa vody môže spôsobiť vážne škody. Stáva sa vám, že preháňate to a prelievate nevinné rastliny? Poradíme vám, ako v zime šikovne zalievať črepníkové kvety.
Ako zalievať črepníkové kvety v zime?
Prežitie zimy u črepníkových rastlín nie je tak náročné a zložité ako u záhradných rastlín, ktoré sú priamo vystavené rýchlo sa meniacim poveternostným podmienkam. Je to veľká skúška ich odolnosti voči mrazu a zároveň ich celkovej kondície a výdrže. To však neznamená, že črepníkové rastliny nemajú svoje potreby a že zima je im ľahostajná.
Tieto druhy potrebujú podporu v iných kategóriách, ale len správna starostlivosť im umožní dokonale fungovať v strete medzi teplom v domácnosti, nízkou vlhkosťou a nízkou dostupnosťou slnečného svetla a extrémne odlišnými podmienkami za oknami.
Kvetiny v kvetináčoch pestované v interiéri, zelené aj kvitnúce druhy, potrebujú určité množstvo substrátu a vzdušnej vlhkosti. Musíte však mať na pamäti, že táto potreba sa v zime mení v dôsledku vstupu do stavu posezónneho pokoja. Čo vaše rastliny v zime skutočne potrebujú? Dôležité je nielen množstvo vody, ale aj správny spôsob jej aplikácie.
Aký je najbezpečnejší spôsob zalievania izbových rastlín počas zimy?
- Na zalievanie si pripravte vodu izbovej teploty, čím sa zníži tepelný šok pre rastlinu.
- Rastlinám dávajte menej vody ako predtým, ale nezabúdajte, že množstvo závisí od podmienok, v ktorých sa kvetiny v kvetináčoch nachádzajú.
- Rastliny zalievajte podľa ich individuálnych potrieb – zdola (vložte ich do nádoby s vodou na 12 – 15 minút, potom vyberte a nechajte odkvapkať) alebo zhora, pričom sa vyhnite listom.
- Pri nízkych izbových teplotách (pod 18 °C) zalievajte rastliny približne raz za 2 týždne, pokiaľ daný druh nepotrebuje viac vody.
- Pri vyšších izbových teplotách (nad 20 °C) zalievajte častejšie, aj raz týždenne.
- Vždy odstráňte (vypustite) prebytočnú vodu z taniera alebo obalu.
Ak si nie ste istí, či rastlina v kvetináči potrebuje zálievku, vykonajte jednoduchý test prstom. Vložte ho do pôdy do hĺbky proximálneho interfalangeálneho kĺbu, čo je jednoducho „druhý kĺb“ meraný od nechta. Ak zistíte, že pôda v tejto oblasti je suchá, znamená to, že kvetina potrebuje zálievku. Najmä v zime si musíte dávať pozor, aby ste to nepreháňali – vyschnutie aj utopenie vo vode môže rastlinu vážne poškodiť.
Účinky nadmerného zavlažovania kvetov
V niektorých prípadoch je pri pozorovaní rastliny zo strany ťažké posúdiť, či sú príznaky, ktoré vidíte, dôsledkom nadmerného zavlažovania alebo preliatia. Možno si myslíte, že ju zalievate správne, ale v praxi zistíte, že pre zimné podmienky dávka vody nezodpovedala jej skutočným potrebám. Preto skôr, ako sa budete snažiť rastlinu zachrániť, skontrolujte, čo presne bolo príčinou zhoršenia jej stavu. V zime zvyčajne vzniká problém, keď má rastlina sucho z koreňov a zároveň z listov. Ukazuje sa, že keď sú zapnuté radiátory a vlhkosť v interiéri citeľne klesá, zaťažuje to okrasné rastliny tropického pôvodu – pre nich je správna vlhkosť kľúčom k prežitiu bez ohľadu na ročné obdobie. Na druhej strane k výraznému zhoršeniu kondície dochádza, keď neznížite frekvenciu zalievania a množstvo vody, napriek tomu, že rastliny prechádzajú do stavu pokoja a spomaľujú svoju životnú činnosť. Výsledkom nadmerného zalievania je:
- žltnutie listov,
- zmena štruktúry listovej čepele – viditeľné zvrásnenie,
- zmena farby končekov listov – pri nadmernom množstve vody môžu zhnednúť,
- ochabnutie výhonkov a hniloba koreňov,
- sivá pleseň na pôde.
Aby ste rastliny ochránili pred nadmerným zalievaním, musíte dodržiavať presné zásady zalievania pri ich každodennej zimnej starostlivosti. Chcete si starostlivosť o svoje črepníkové krásky ešte viac uľahčiť? Namiesto toho, aby ste si viedli súpis ich druhových požiadaviek a strácali čas prezeraním poznámok pri hľadaní informácií o tom, koľko vody treba dať konkrétnej črepníkovej rastline, použite jednoduchý trik, ktorý sa na internete celkom ujal.
Trik so šiškami
Vedeli ste, že obyčajná šiška môže fungovať ako profesionálny vlhkomer? Možno trochu preháňam, ale určite vám pomôže určiť, aké podmienky sú v danom čase v miestnosti a či vaše rastliny potrebujú dodatočnú zálievku.
Trik so šiškami v kvetináči naozaj uľahčuje každodennú starostlivosť o kvety v zime. Ako zistíte, kedy je čas zaliať konkrétnu rastlinu? Vložte šišku do kvetináča, jednoducho ju položte na zem ako bežnú dekoráciu (ak je navyše pokrytá mulčovaním, jemne ju rozhrňte tak, aby sa chvost šišky dotýkal zeme) a pozorujte jej reakciu na prevládajúce podmienky. Ak si všimnete:
- uzavreté šupiny šišky – s najväčšou pravdepodobnosťou to znamená, že rastlina je stále vlhká;
- otvorené šupiny šišky – nastal čas na zalievanie.
Prečo práve táto reakcia? Nuž, šišky sú prirodzeným senzorom úrovne vlhkosti vo vzduchu. Ich šupiny viditeľne menia svoje usporiadanie, keď sú vystavené vlhkosti. Keď je hladina vlhkosti vysoká, zväčšujú sa a keď je okolo nich sucho, otvárajú sa a rozťahujú do strán v teple.
Je šiška v kvetináči zreteľne otvorená a ukazuje všetky svoje vlastnosti? Tak pre istotu ešte raz skontrolujte substrát prstom, môže sa stať, že rastliny potrebujú extra dávku vody a je najvyšší čas siahnuť po kanvici.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zbierajte na prechádzke a umiestnite pod hortenziu. Je to najlepšie jesenné hnojivo
Vaša zelenina bude rásť oveľa rýchlejšie. Stačí len pár šišiek
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.