16.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/SyomaBarva)
Pred Vianocami mnoho ľudí pri dôkladnom upratovaní umýva aj okná a perie záclony. Preto sa oplatí vedieť, ako to robiť správne, aby vaše záclony neboli po vypraní pokrčené, a ako ich vyčistiť tak, aby získali späť svoju snehobielu farbu. Na rozdiel od toho, čo si možno myslíte, na dosiahnutie tohto efektu stačí dodržať niekoľko jednoduchých krokov. Zistite, čo robiť, aby boli vaše záclony po praní nádherne čisté a bez záhybov.
Záclony sú po praní často veľmi pokrčené. Niekedy je problém taký veľký, že je ťažké odstrániť záhyby aj pomocou žehličky. Preto sa oplatí vedieť, ako správne prať záclony, aby neboli pokrčené, a čo použiť na obnovenie ich snehobielej farby. Tu je niekoľko tipov, ako na to.
Ako často by ste mali prať záclony? Tu sú informácie, ktoré by ste mali vedieť
Ako často by ste mali záclony prať, závisí od miestnosti, v ktorej sú zavesené. Bez ohľadu na to však platí, že prať ich len dvakrát ročne na Vianoce rozhodne nestačí. Mali by sme to robiť častejšie, pretože na záclonách sa zhromažďuje prach, ako aj nečistoty z vonkajšieho prostredia.
Preto by sa mali pravidelne prať v miestnostiach, ktoré majú výhľad na ulicu, ako aj v kuchyni a v miestnostiach, kde žijú alergici. Preto sa predpokladá, že v spálni alebo obývačke by sa záclony mali prať 3 – 4 krát ročne. V kuchyni alebo v miestnosti, ktorá je vystavená vyššie uvedeným faktorom, to však robíme každé 2 mesiace.
Ako správne prať záclony aby sa nepokrčili?
Dôležité je aj to, ako záclony periete. Ovplyvňuje to nielen to, aké sú čisté a ako dlho vydržia, ale aj to, či sa po vypraní veľmi nepokrčia. Ak si teda chcete uľahčiť ich neskoršie žehlenie, oplatí sa vedieť, ako ich správne prať. V prvom rade by sme mali skontrolovať štítok záclony a podľa neho vybrať spôsob prania, teplotu a tiež správny prací prostriedok. Je veľmi dôležité vybrať správny prací prostriedok, pretože niektoré tkaniny zle reagujú na silné pracie prostriedky. Preto je lepšie pre istotu použiť jemný prací prostriedok.
Ak však vaša záclona nemá štítok, nastavte práčku na program pre jemné tkaniny a teplotu na 20-30 stupňov. Okrem toho nastavte nízke otáčky, maximálne 500 otáčok za minútu. Je to dôležité, pretože príliš vysoká teplota by mohla spôsobiť zvlnenie alebo zrazenie látky. Na druhej strane, príliš vysoké otáčky by mohli spôsobiť záhyby, ktoré sa ťažko odstraňujú.
Dôležité je aj to, čo urobíte so záclonami po praní. Najlepšie je ihneď ich zavesiť na záclonovú tyč a podlahu chrániť uterákmi. Tým sa zabezpečí, že sa látka pri sušení vlastnou váhou roztiahne a nevytvoria sa záhyby typické pre záclony zavesené na sušičke.
Chcete, aby vaše záclony boli snehobiele? Dajte ich do bubna spolu s týmto
Oplatí sa tiež zabezpečiť, aby naše záclony získali snehobielu farbu aj po vypraní. Aby sme to dosiahli, musíme v prvom rade pamätať na to, aby sme práčku úplne nenaplnili. Takto bude práčka účinne plákať a odstraňovať všetky nečistoty.
Okrem toho sa oplatí používať domáce metódy, ktoré nám umožnia dodatočne vybieliť naše záclony. Na tento účel môžeme použiť sódu bikarbónu nasypanú do bubna práčky alebo kuchynskú soľ použitú počas namáčania po praní. Na bielenie možno použiť aj aspirín. Stačí použiť 1-2 tablety počas namáčania a nechať záclony vo vode 2-3 hodiny.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Len takto vyčistíte zažltnuté rámy okien. Veľa ľudí robí chyby a potom plače
Ako často meníte uteráky? Pravdepodobne to robíte príliš zriedkavo
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.