16.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/LN team).
Echinacea purpurová je nielen krásna kvetina, ktorá zdobí záhrady v lete a na jeseň. Predstavuje aj cenný zdroj s mnohými zdraviu prospešnými vlastnosťami, ktorých potenciál môžete využiť počas zimných mesiacov. Vďaka svojim imunitu posilňujúcim, protizápalovým a regeneračným účinkom sa hojne využíva pri prevencii a liečbe infekcií. Echinacea je dostupná v rôznych formách a predstavuje spôsob podpory zdravia aj krásy.
Echinacea purpurová je rastlina s intenzívnymi fialovými kvetmi, ktorá sa v prírodnej medicíne používa už stáročia. Hoci sa spája najmä ako záhradná okrasná rastlina, vďaka svojim liečivým vlastnostiam sa na ňu oplatí pozrieť aj z praktickejšieho hľadiska.
Liečivé vlastnosti echinacey purpurovej
Je známa predovšetkým pre svoj imunostimulačný účinok, t. j. posilňuje imunitný systém. Ako liečivá surovina sa používajú nadzemné časti aj korene získané z rastlín pestovaných najmenej dva až tri roky. Echinacea purpurová je prirodzene bohatá na bioaktívne látky, ako sú vitamín C, polysacharidy, flavonoidy a deriváty kyseliny kávovej, ktoré zodpovedajú za jej zdravie podporujúce účinky. Aké vlastnosti vykazuje táto rastlina?
- Protizápalové – podporuje ľudský organizmus v boji proti infekciám.
- Antivírusové a antimikrobiálné – pomáha v boji proti patogénom.
- Antioxidant – neutralizuje voľné radikály, čím spomaľuje proces starnutia.
- Regeneračné – urýchľuje hojenie rán a regeneráciu poškodenej, podráždenej pokožky.
Majte ju po ruke počas infekcií
Pri odpovedi na otázku: s čím pomáha echinacea purpurová, sa treba v prvom rade zamerať na jej účinok pri podpore liečby infekcií. Počas jesenných a zimných mesiacov nie je ťažké ochorieť, čo môže znepríjemniť život. Echinacea sa využíva pri liečbe a prevencii prechladnutia a infekcií horných dýchacích ciest.
Používanie bylinných prípravkov skracuje trvanie prechladnutia a znižuje závažnosť nepríjemných príznakov. Má antipyretický, potopudný a uvoľňujúci účinok (ktorý pomáha napríklad pri odkašliavaní). Dobre pôsobí pri problémoch s dutinami, znižuje zápal a vedie k jeho postupnému vymiznutiu. Zároveň zmierňuje bolesti hlavy. Okrem toho podporuje liečbu vírusových infekcií, ako sú chrípka a herpes.
Mechanizmus účinku echinacey spočíva v stimulácii aktivity bielych krviniek, ktoré zodpovedajú za imunitnú odpoveď organizmu a boj proti chorobám. Musíte si však uvedomiť, že účinok echinacey najlepšie funguje pri krátkodobom užívaní. Neodporúča sa ju používať dlhšie ako 10 dní bez prestávky, aby si na ňu telo nezvyklo.
Kozmetické použitie echinacey
Rastlina sa používa aj v dermatológii. Jej regeneračné a protizápalové vlastnosti sa používajú na liečbu akné, psoriázy a drobných poranení a rán. Má upokojujúci účinok na podráždenú pokožku.
Účinné látky echinacey purpurovej navyše stimulujú syntézu kyseliny hyalurónovej, ktorá pomáha udržiavať optimálnu úroveň hydratácie pokožky. To je dôležité najmä v období, keď je náchylná na vysušovanie. Podieľajú sa aj na syntéze kolagénu, takže pôsobenie echinacey spomaľuje starnutie pokožky a môže redukovať vrásky na tvári.
V akej forme je echinacea purpurová k dispozícii?
V tomto ročnom období by ste ju na záhonoch sotva čakali. Našťastie je echinacea purpurová dostupná v rôznych variantoch. To vám umožní prispôsobiť jej použitie vašim individuálnym potrebám.
V lekárňach a obchodoch s bylinkami nájdete sušenú echinaceu, ktorá je ideálna na prípravu domácich nálevov. Pripravíte ho veľmi jednoducho tak, že bylinu povaríte 15 minút. Po vychladnutí sa nápoj stáva silným.
Bylinné čaje sú k dispozícii aj na pravidelnú podporu imunity. Sirupy a kvapky s echinaceou v zložení dobre fungujú pri liečbe infekcií dýchacích ciest. Tablety a kapsuly sa hodia na každodenné užívanie ako doplnok stravy, zatiaľ čo masti a krémy sa odporúčajú na lokálne použitie na regeneráciu pokožky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Na jeseň potrebuje echinacea tieto ošetrenia. Vďaka nim bude kvitnúť dvakrát
Kvitne 90 dní. Poteší oko, zlepší vzhľad pokožky a podporí žalúdok
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.