17.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Stanislav71).
Orchidey sú určite jedny z najkrajších a najrozmarnejších kvetov. Každý, kto mal doma tento druh, vie, že dokážu byť náročné a často aj malé zmeny spôsobia, že prestanú kvitnúť a chradnú. Existuje však niekoľko trikov, ktoré môžu pomôcť a spôsobiť, že sa na orchidei objavia nové púčiky, a to v krátkom čase. Čo možno urobiť, aby kvetina rozkvitla? Vyskúšajte jednoduchú metódu záhradníkov.
Zima je pre mnohé kvety obdobím pokoja, keď prestávajú kvitnúť, zastavujú rast a prijímajú menej živín. Podobne je to aj s orchideami, ale niektoré druhy do vegetačného pokoja neupadajú a keď už raz začnú kvitnúť, môžete použiť tento trik a pokúsiť sa ich prinútiť, aby v zime nasadili nové púčiky.
Čo robiť, aby orchidey v zime kvitli?
Kvitnúce orchidey sú krásnou ozdobou domácnosti, ale keď chradnú a prestávajú pučať nové púčiky, začneme si robiť starosti. Nie vždy je to dôvod na obavy, niektoré kvety počas zimy upadajú do spánku a potrebujú si „oddýchnuť od kvitnutia“. Jednotlivé druhy orchideí však môžu vytvárať púčiky po celý rok. Ak máte doma takúto orchideu, odporúča sa použiť záhradnícky trik čistenia koreňového systému.
Tajomstvo tejto metódy spočíva vo vybratí orchidey z kvetináča a dôkladnom očistení jej koreňov, napr. od zvyškov zeminy. Na tento účel sú užitočné malé nožnice a kefka s jemnými štetinkami. Po vyčistení koreňového systému umiestnite kvet do vázy (najlepšie sklenenej), ktorá by mala byť do polovice naplnená vodou. To umožní orchidei ožiť, ale keďže každá kvetina potrebuje na kvitnutie svetlo, najlepšie je umiestniť ju na najslnečnejšie miesto v dome alebo v byte. Musíte tiež pamätať na pravidelnú výmenu vody – najlepšie približne každé 2 dni – tento typ liečby by ste mali ukončiť, keď vidíte prvé účinky. Vtedy tiež vytiahnite orchideu z vázy a vložte ju späť do kvetináča. Dôležité je použiť nový substrát.
Ktoré druhy orchideí možno stimulovať, aby vypučali púčiky?
Orchidey sa delia na tie, ktoré majú jasnú dobu pokoja, a tie, ktoré ju nepotrebujú. V prípade tých druhých, ak si všimnete, že prestávajú kvitnúť, môžete vyskúšať trik s vyčistením koreňového systému.
Orchidey, ktoré neprechádzajú do obdobia vegetačného pokoja, sú:
- Phalaenopsis,
- Cymbídia (Cymbidium),
- Črievičkovec (Paphiopedilum),
- niektoré druhy motýlich (Oncidium).
Najmä prvé dva druhy sa s obľubou pestujú v domácnostiach. Tieto druhy orchideí môžu rásť po celý rok, ale v zime je ich rast často o niečo nižší. Ak aj napriek tomu úplne prestanú kvitnúť, oplatí sa použiť toto záhradnícke ošetrenie. Pri zvažovaní čistenia koreňového systému orchideí je tiež vhodné vedieť, na ktoré rastliny ošetrenie nebude fungovať, pretože prešli do stavu pokoja, ktorý je dôležitý pre ich vývoj. Orchidey, ktoré prechádzajú do stavu pokoja, sú:
- dendróbium vznešené (Dendrobium nobile),
- katleja (Cattleya).
Ako sa starať o orchidey v zime?
V zime potrebujú tieto kvety približne 12 hodín slnečného svetla. Niekedy stojí za to zvážiť osvetlenie kvetov, ale musíte si uvedomiť, že orchidey potrebujú na optimálny rast deň aj noc. Preto ak používate umelé osvetlenie, nemali by ste to s ním preháňať. Okrem toho sú orchidey egoistické kvety, ktoré zle znášajú zimu, a nemali by ste ich vystavovať teplotným skokom. V zime môžu tiež potrebovať menej vody – je dobré venovať pozornosť ich koreňom a kvety zalievať, keď sú sivé.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Orchidea nechce kvitnúť? Pridajte niekoľko kvapiek do vody a obsype sa kvetmi
Zalejte 1 strúčik vodou a orchideu polejte. Parapet sa utopí v kvetoch
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.