17.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tatiana Foxy).
Lopatkovec je u nás veľmi obľúbený. Niet divu – je to krásna a štýlová dekorácia do každého interiéru. Oplatí sa mu venovať osobitnú starostlivosť aj v zime. Jediná prísada môže spôsobiť, že bude bujne kvitnúť a poteší oko nádherným olistením.
Lopatkovec nekvitne? Najčastejšie to svedčí o chybe v starostlivosti, ktorú robíte. Možno ide o to, že sa k rastline dostáva príliš málo svetla. V dôsledku toho nemôže naplno ukázať, čoho je schopná, t. j. bujne kvitnúť. Ďalšou chybou môže byť nesprávny spôsob zalievania. Príliš veľa vody aj nízka frekvencia zalievania môžu spôsobiť, že rastlina bude pred vašimi očami chradnúť.
Ak sa vás tieto chyby v starostlivosti netýkajú, problém môže spočívať v nedostatku vhodných živín. Môžete vyskúšať dva jednoduché triky, vďaka ktorým bude vaša rastlina vyzerať úžasne aj v zime.
V zime vyživujte lopatkovec jedinou zložkou. Bude sa mu dariť
Na tento účel sa dobre hodia škrupiny z arašidov. Ako vidíte, nemusíte ich hneď po konzumácii vyhadzovať – jednoducho ich rozdrvte tĺčikom. Šupky z arašidov potom položte na substrát v kvetináči, v ktorej je umiestnený lopatkovec. Je dôležité ho pravidelne zalievať, pretože škrupiny zadržia vlhkosť v pôde a postupne uvoľňujú živiny. To dodá rastline silu kvitnúť.
Namiesto orechových škrupín môžete pripraviť živný roztok aj z banánových šupiek. Potrebujete šupky z troch alebo štyroch plodov a dva litre studenej vody. Banánové šupky nakrájajte na malé kúsky a vložte ich do veľkej nádoby. Celé to zalejte vodou tak, aby v nej boli ponorené. Zmes nechajte stáť jeden týždeň.
Počas tejto doby sa šupky rozkladajú a uvoľňujú živiny do vody. Po týždni šupky sceďte a odvar nalejte do fľaše alebo kanvice. Zrieďte zálievku v pomere 1:5. Lopatkovec zalievajte odvarom každé 1 – 2 týždne. Listy a kvety môžete touto výživou aj postriekať.
Čo má lopatkovec rád?
Starostlivosť o lopatkovec nie je veľmi zložitá. Rastlina miluje vysokú vlhkosť, preto sa oplatí pamätať na časté postrekovanie. Má tiež rád svetlé miesta, ale také, na ktoré nedopadá priame slnečné svetlo. Nemá rád prievan. V zime je pre neho ideálna teplota 16 až 18 stupňov Celzia. V tomto období by sa mala obmedziť aj zálievka.
Lopatkovec je známy svojou schopnosťou čistiť vzduch od toxických látok. Rastlina, ktorá sa prirodzene vyskytuje v Strednej a Južnej Amerike, vytvára trsy hustých, dlhých, tmavozelených listov s lesklým povrchom. Keď kvitne, na stonkách sa objavia biele kvety vydávajúce jemnú vôňu.
Lopatkovec môže doma kvitnúť po celý rok. Stačí mu poskytnúť vhodné podmienky – ak sa o neho budete starať, určite sa vám odvďačí krásnym vzhľadom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Lopatkovec tieto semená miluje. Vďaka nim má veľa nových listov
Ako zalievať lopatkovec, aby pekne rástol? Tajomstvo je jednoduché
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.