17.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Evtushkova Olga).
Zelenina je synonymom zdravia. Ale vedeli ste, že niektoré druhy vám môžu skôr uškodiť, ak ich konzumujete nesprávne? Obsahujú škodlivé látky, ktoré blokujú vstrebanie živín, oslabujú štítnu žľazu alebo dokonca zaťažujú pankreas. O ktoré druhy ide a prečo ich netreba jesť surové? Pozrite sa!
„Zelená“ na zemiakoch? Pozor, to nie je zdravé!
Každý z nás to už zažil – zemiaky začínajú klíčiť alebo sa na nich objavia zelené škvrny. Tieto miesta sú plné glykoalkaloidov, prirodzených „pesticídov“, ktoré chránia rastliny pred škodcami. Pre náš organizmus však predstavujú nebezpečenstvo. Pri ich konzumácii môže dôjsť k hnačkam, zvracaniu či bolestiam žalúdka. Rada? Zelené časti zemiakov vždy odstráňte a vyhýbajte sa klíčiacim hľúzam.
Brokolica, kaleráb, kel či kapusta? Nie pre každého!
Kapustová zelenina je plná vitamínov a antioxidantov, ale obsahuje aj tioglykozidy, ktoré bránia vstrebaniu jódu. Nedostatok jódu môže oslabiť štítnu žĺazu a zhoršiť ochorenia ako Hashimotová choroba. Dobrou správou je, že tepelná úprava znižuje hladinu týchto látok a stále si zachováte čaro ich výživovej hodnoty. Takže varte, duste, ale surovú kapustu jedzte s mierou!
Rebarbora a špenát: Zdraviu prospešné, ale pozor na kosti!
Obsahujú oxaláty/šťavely, látky, ktoré narušujú vstrebávanie vápniku a vitamínu D. Nadmernou konzumáciou si môžete oslabiť zuby, kosti a dokonca zvýšiť riziko obličkových kameňov. Ako na to? Stačí jesť tieto rastliny v primeraných dávkach a ideálne ich kombinovať s potravinami bohatými na vápnik.
Fazuľa a šošovica: Plné bielkovín, ale aj lektyn!
Strukoviny sú vynikajúcim zdrojom rastlinných bielkovín, no surové obsahujú lektyny, ktoré môžu dráždiť červo a spôsobiť zažívacie problémy. Dobrou správou je, že jednoduché varenie a prepláchnutie týchto látok sa často zbaví. Zabudnite na surové fazuľové šaláty!
Zrnká a celozrnný chlieb? Výživné, no fitynáty to komplikujú
Celozrnné pečivo je chválené pre vysoký obsah vlákniny a minerálov. Avšak fytáty v zrnkách znižujú vstrebávanie železa. Prečo je to dôležité? Nedostatok železa spôsobuje úvnávu a anémiu. Naša rada? Kombinujte celozrné potraviny s vitamínom C, ktorý podporí vstrebanie železa.
Zelenina je skutočne nenahraditeľná vo výžive, ale aj pri nej platí „všetko s mierou“. Niektoré druhy zeleniny potrebujú tepelnú úpravu, aby sme predišli nepriaznivým úcinom na naše zdravie. Dôležité je poznať ich skryté „nástrahy“ a zároveň si ich užívať v tej najzdravšej forme. Vaše telo sa vám poďakuje!
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zlatý nápoj z Indonézie. Pite každý deň a zabudnete na prechladnutie a tráviace problémy
Kto by nemal jesť vlašské orechy? Pozor si musia dávať nielen alergici
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.