18.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/LanaG).
Schlumbergera je rastlina spojená s Vianocami. Počas tohto magického obdobia nádherne zdobí byt zvončekovitými kvetmi, ktoré sa objavujú v rôznych farbách. Čo sa však dá urobiť, aby tento druh kvitol ešte dlhšie, dokonca až do jari? Kľúčovým prvkom je zalievanie. Nie každý to robí správne.
Schlumbergera, inak známa ako vianočný kaktus, má iné požiadavky ako púštne kaktusy, pretože vo svojom prirodzenom prostredí nerastie v pôde, ale ako epifyt pripevnený na iné rastliny. Tentoraz sa zameriame na jej zalievanie. Ako často ju zalievať? Akým chybám sa treba vyhnúť? Odpovede na tieto otázky nájdete v tomto článku.
Frekvencia zavlažovania vianočného kaktusu – tieto faktory sú dôležité
Frekvencia zalievania vianočného kaktusu závisí od viacerých faktorov. Napríklad, ak je teplota v miestnosti pomerne vysoká, musíte túto rastlinu zalievať častejšie. To isté platí pre menší kvetináč, v ktorom substrát rýchlejšie vysychá. Nezabudnite, že táto rastlina nemá rada dlhotrvajúcu vodu, preto je vhodné poskytnúť jej priepustnú pôdu.
Ďalším faktorom, ktorému by ste mali venovať pozornosť pred zalievaním, je stav kaktusu. Ak má mäkké a ochabnuté listy, mali by ste znížiť jeho zalievanie, zatiaľ čo tie usychajúce a opadávajúce naznačujú nedostatok vody.
Na jar a v lete musíte vianočný kaktus zalievať pravidelne, každých 7-10 dní. To poskytne pôde čas na vyschnutie. Naopak, na jeseň a v zime by sa to malo robiť menej často, štandardne raz za dva týždne. Tým sa rastlina pripraví na tvorbu kvetov.
Počas samotného kvitnutia rastlinu často zavlažujte – hneď ako pôda vyschne. Najlepšie je preto ponoriť prst do pôdy 2-3 cm. Ak nie je vlhká, začnite ihneď zalievať.
Bezprostredne po odkvitnutí kaktusu, t. j. v stave pokoja, znížte zálievku. Stačí to raz za 2 týždne, niekedy aj menej často.
Prílišné zavlažovanie a nadmerné sušenie ako hlavné chyby v starostlivosti o vianočný kaktus
Hlavnou chybou pri starostlivosti o vianočný kaktus je jeho nadmerné zalievanie. To sa stáva, ak si kúpite kvetináč bez drenážnych otvorov. Ak však máte špeciálny kvetináč, nesmiete dovoliť, aby sa v podmiske hromadila prebytočná voda. V opačnom prípade dôjde k hnilobe koreňov. Potom budete musieť rastlinu presadiť do novej, čerstvej pôdy.
Ďalšou rovnako častou chybou je príliš zriedkavé zalievanie, ktoré vedie k usychaniu listov a nedostatočnému kvitnutiu. Dlhodobé sucho môže kaktus natoľko oslabiť, že bude trvať oveľa dlhšie, kým sa zotaví.
Ako správne zalievať vianočný kaktus? Najdôležitejšie pravidlá
Lepšie je vianočný kaktus vysušiť, ako ho príliš zalievať. Nadmerné množstvo vody môže spôsobiť, že sa úplne znehodnotí. Preto odporúčame zalievať ho metódou „zdola nahor“. Tá spočíva v umiestnení kvetináča do misky s vodou na 20 minút. To umožní rastline, aby sama prijala správne množstvo vody. Nezabudnite však, že by mala byť prevarená alebo filtrovaná.
Vianočný kaktus uprednostňuje miernu vlhkosť. Preto sa ho oplatí pravidelne kropiť alebo do jeho blízkosti umiestniť zvlhčovač vzduchu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Urobte to a vianočný kaktus bude na Vianoce kvitnúť. Táto kvetina neodpúšťa lenivosť
Vianočný kaktus sa topí v kvetoch. Musíte to však urobiť do polovice decembra
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.