18.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/PeopleImages.com – Yuri A).
Výmena chemikálií za ekologické výrobky pomáha nielen znížiť negatívny vplyv každodenných domácich prác na životné prostredie. Predovšetkým je to jednoduchý spôsob, ako sa vyhnúť alergiám na silné chemikálie obsiahnuté v hotových tekutinách a práškoch. Zvyčajne siahame po octe alebo octových roztokoch, ale už nejaký čas mám iný spôsob zmäkčovania oblečenia. Nie je to jediný spôsob, pretože sused mi dal niekoľko návrhov, ktoré som zhrnula do stručného sprievodcu ekologickým praním – vyskúšajte ich a vaše oblečenie bude mäkké ako nové.
Ako prať ekologicky?
Časté nosenie, a teda aj pranie obľúbených odevov vedie k ich znehodnoteniu – strate farby, pružnosti a mäkkosti materiálu. Na dotyk príjemné nadýchané vlákna, ktoré si dlhodobo zachovávajú svoju štruktúru, spôsobujú, že si oblečenie radšej obliekame. Chcete, aby si vaše svetre, blúzky a pletené šaty zachovali mäkkosť, intenzívnu farebnosť a tvar aj po mnohých praniach? Rozdiel nie je len v spôsobe sušenia a žehlenia, ale predovšetkým v nevhodnom praní, ktoré má vplyv na stav vlákien.
Ako môžete chrániť svoje oblečenie tým, že ho budete prať ekologicky a šetrnejšie?
- Aby vaše oblečenie vyzeralo stále skvele, perte ho len vtedy, keď to naozaj potrebuje. Nie je potrebné hádzať oblečenie do práčky už po 1 dni nosenia, ak nie je prepotené alebo na ňom nie sú žiadne známky znečistenia.
- Dávajte pozor na farebnú kompatibilitu v bubne, aby sa vám oblečenie nezašpinilo, a dávajte pozor na miešanie rôznych textúr látok. Niektoré sa môžu trením pokrčiť a poškodiť vlákna jemnejších odevov.
- Dávajte pozor na štítky. Zbytočne nevoľte vyššie teploty alebo intenzívnejšie programy, ako uvádza výrobca. Kratšie a šetrnejšie cykly nielenže šetria energiu, ale sú aj dôležitým krokom k predĺženiu životnosti vášho oblečenia.
- Namiesto toho, aby ste siahali po silných pracích prostriedkoch, pri odolnejšej špine použite tzv. predpieranie, ktoré špinu rozpustí a pomôže rýchlejšie sa zbaviť škvŕn.
Nezabudnite tiež, že hotové pracie prostriedky, hoci sú ľahko dostupné a niekedy naozaj lacné, môžu byť škodlivé pre jemné vlákna. Hoci vďaka ich komplexnému zloženiu a vysokej koncentrácii účinných látok je oblečenie po vypraní naozaj čisté, jeho životnosť sa každým pracím cyklom znižuje.
Navrhujeme, ako prať ekologicky nahradením hotových pracích prostriedkov jednoduchými domácimi výrobkami. Roztoky octu alebo sódy so soľou nestačia.
Zostavili sme zoznam zmäkčovačov, ktoré dobre fungujú pri ručnom praní aj praní v práčke – oblečenie je mäkké, príjemné a po usušení sviežo vonia.
Ako zmäkčiť oblečenie bez chemikálií?
Stále je veľa ľudí, ktorí do bielizne pridávajú hotové zmäkčovadlá, pretože nielenže dodávajú tkaninám mäkkosť, ale oblečenie aj krásne prevonia. Navyše sa ľahko používajú – nemusíte robiť nič viac, než naliať odmerané množstvo do príslušne označenej zásuvky alebo priehradky práčky.
- Domáce prostriedky na jemné tkaniny po praní sú však rovnako jednoduché ako účinné a neobsahujú ani gram škodlivých alebo alergizujúcich látok.
- Sú vhodné pre väčšinu tkanín a zanechávajú dávkovač v práčke čistý, voňavý a bez známok rastu plesní, ku ktorým dochádza pri usadeninách z hotových pracích prostriedkov.
Ako zmäkčiť oblečenie bez chemikálií? V minulosti som na pranie používala len obyčajný ocot, ale suseda mi poradila, čo by moje oblečenie ešte viac nadýchalo a dodalo mu sviežu vôňu. Zodpovedný za úspech ekologického prania je…. citrón. Môžete ho používať samostatne alebo v kombinácii s iným kuchynským prostriedkom s osvedčeným čistiacim a zmäkčujúcim účinkom.
Čistý citrón
- Vyberte si čerstvé ovocie strednej veľkosti a nakrájajte ho na plátky.
- Vložte ich do hrnca a zalejte vodou tak, aby boli všetky zakryté a mierne zdvihnuté.
- Hrniec položte na sporák a celé to priveďte do varu.
- Po vychladnutí je odvar vhodný na pridanie do práčky tam, kde zvyčajne pridávate avivaž.
Roztok sódy s citrónovou šťavou
- Ak chcete, aby metóda fungovala aj na hrubšie a objemnejšie vlákna vášho oblečenia, skombinujte čerstvo vylisovanú šťavu z 2 stredne veľkých citrónov s 2 polievkovými lyžicami jedlej sódy.
- Ďalším doplnkom, ktorý zvýši účinnosť prostriedku, bude nastrúhané sivé mydlo – stačí ho trochu vmiešať do predtým vytvoreného hustého roztoku.
Tento domáci prípravok najlepšie funguje, keď oblečenie periete v rukách namiesto toho, aby ste ho hodili do práčky.
- Dbajte na to, aby ste tkaninu netreli, ale aby ste na ňu tlačili a žmýkali ju bez krútenia.
Bojujete s problémom elektrizujúceho oblečenia?
- Stačí pridať trochu (približne 2 polievkové lyžice) glycerínu do štandardného pracieho cyklu rovnako, ako by ste predtým pridali hotový prací prostriedok.
Táto jednoduchá látka vo forme olejovitého hustého sirupu nielenže zmäkčí vodu – uľahčí aj žehlenie ľahko pokrčených tkanín a nahradí aj antistatický sprej tým, že vytvorí neviditeľnú bariéru pre elektrické náboje na vašom oblečení.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čím čistíte škvrny na obrusoch? Odstráňte škvrny od vína, mastnoty a džúsov
Čistenie bubna práčky. Zbavíte sa tak nepríjemných pachov a plesní z tesnení
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.