19.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mehmet Cetin).
Palina dračia je známa už po stáročia. Osvedčila sa nielen ako aromatické korenie, ale aj ako obľúbený liek v ľudovom liečiteľstve. Jej zdravotné vlastnosti boli vedecky dokázané. Palina dračia zlepšuje trávenie, má žlčopudný účinok a upokojuje. Poradíme vám, ako ju využiť v kuchyni a ako si pripraviť zdravý nálev z paliny dračej.
Palina dračia (Artemisia dracunculus) pochádza z oblastí strednej Ázie a východnej Európy. Jej názov „hadia bylina“ pochádza z čias, keď sa verilo, že rastlina má silu liečiť hadie uštipnutie. Medzi starými Grékmi a Rimanmi bola palina dračia cenená pre svoje zdravotné vlastnosti a používala sa ako liečivá rastlina. V stredoveku sa dostala do západnej Európy, kde si získala popularitu ako korenie.
Zdravotné vlastnosti paliny
Palina dračia je nielen chutným doplnkom jedál, ale aj bylinkou s mnohými zdravotnými vlastnosťami. Je to vďaka jej obsahu: nachádzajú sa v nej vitamíny A a C, ako aj fytosteroly, triesloviny, kumaríny a flavonoidy. Charakteristickú vôňu rastline dodáva estragónový olej, ktorý môže tvoriť až 1 % jej zloženia. Preto palina dračia podporuje naše zdravie na mnohých úrovniach:
- napomáha tráveniu: éterické oleje v paline stimulujú vylučovanie tráviacich štiav a žlče, čím podporujú tráviaci systém;
- upokojujúce účinky: rastlina pomáha znižovať stres a zlepšovať kvalitu spánku;
- podpora imunitného systému: palina dračia obsahuje antioxidanty, ktoré chránia telo pred poškodením voľnými radikálmi;
- fungicídne a antibakteriálne vlastnosti: vďaka nim estragón pomáha v boji proti infekciám a parazitom;
- podpora kardiovaskulárneho systému: znižuje hladinu zlého cholesterolu a krvný tlak a podieľa sa na tvorbe červených krviniek.
V minulosti sa palina dračia používala aj pre diabetikov. Na potvrdenie tohto účinku je však zatiaľ príliš málo štúdií. Aj bez toho sa však palina javí ako korenie s mnohými zdravotnými účinkami.
Palina dračia – kráľovná byliniek v kuchyni
Vôňu paliny dračej oceňujú špičkoví kuchári a hojne sa používa najmä vo francúzskej kuchyni. Pri pridávaní tohto korenia do jedál by sa však malo postupovať striedmo, pretože jej chuť a vôňa sú mimoriadne intenzívne. Tajomstvom majstrov kuchárov je pridávať palinu až na konci varenia, pretože pri príliš dlhom tepelnom spracovaní sa uvoľňuje jej horkosť.
Palina dračia je nenahraditeľným doplnkom omáčok, dipov, nakladaných uhoriek, marinád na mäso a ryby. Dokonale zvýrazňuje chuť studených vajec alebo kuracieho mäsa, preto sa ju oplatí pridávať do šalátov. Dobre sa hodí aj k zelenine, ako sú cukety, paradajky a uhorky. Palina dračia je bežnou zložkou bylinkových zmesí, ako aj prísadou do horčice, octu alebo olejov. Ak ju použijete v tejto forme, nehrozí, že to s kráľovnou korenia preženiete.
Nálev z paliny dračej- recept na zdravý čaj
Palina dračia funguje dobre nielen ako korenie, ale dá sa použiť aj na prípravu zdravého čaju. Recept na nálev z paliny je veľmi jednoduchý:
- čajovú lyžičku sušenej paliny vložte do šálky;
- zalejte horúcou, ale nie vriacou vodou (približne 90 °C);
- prikryté lúhujte 5 – 10 minút.
Nálev môžete piť na zlepšenie trávenia, na relaxáciu alebo na podporu imunitného systému. Horkú chuť bylinky vyváži pridanie medu alebo citróna. Odvar z paliny dračej môžete piť ráno na zlepšenie metabolizmu alebo večer na upokojenie. Po troch týždňoch jeho užívania liečbu na dva týždne prerušte. Dávajte tiež pozor, aby ste neprekročili dve šálky denne, to je optimálna dávka pre náš organizmus.
Čím nahradiť palinu dračiu v kuchyni?
Ak palina dračia chýba, možno ju nahradiť feniklom, tymiánom alebo bazalkou. Každá z týchto byliniek dodá jedlu svoj vlastný charakter, ale žiadna z nich plne nevyjadrí špecifickú chuť paliny. Ak nemáte po ruke palinu dračiu, môžete ju nahradiť zmesou korenín, napríklad provensálskych bylín.
V kuchynských receptoch je chybou nahrádzať palinu dračiu rozmarínom. Hoci tieto bylinky majú pre nás podobnú konotáciu, ich chuť a vôňa je veľmi odlišná. Palina dračia má jemnú anízovú arómu, zatiaľ čo rozmarín má živicovejšiu, zemitú chuť. V kuchyni sa palina často používa v jedlách inšpirovaných francúzskou kuchyňou, zatiaľ čo rozmarín sa dobre hodí do stredomorských jedál.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nielen na mäso. Dajte „kráľa korenia“ do nakladaných uhoriek. Budú chrumkavé a nestratia farbu
Hovorí sa, že je to „kráľ korenia“. Vážte si ho a začnite ním nahrádzať soľ
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.