19.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ahanov Michael).
Na Slovensku niet človeka, ktorý by nepoznal vývar. U nás pravdepodobne nie je nikto, kto by nemal rád vývar. V každej domácnosti má trochu inú tvár a každý kuchár doň niečo pridáva. Výsledok je však vždy rovnaký – vývar je chutný, a to je všetko. A ak použijete náš trik s namáčaním mäsa pred varením, konečný výsledok bude ešte lepší, pretože bude bez peny.
- Dobrý vývar by mal byť jasný a výrazný
- Mali by ste vedieť, ako zabezpečiť, aby bol vždy dokonalý.
- Predovšetkým nešetrite na prísadách.
Najväčším potešením spojeným s vývarom je, samozrejme, jeho konzumácia. Predtým sa však musí pripraviť. A ako všetci vieme, veľké umelecké diela (vrátane kulinárskeho umenia) si vyžadujú prácu a čas. V prípade vývaru veľa času.
Ako pripraviť dokonalý vývar?
Pri vývare je dôležitý každý krok a každá použitá prísada. Nebudeme ho šľahať so smotanou, ktorá môže zamaskovať prípadné chyby, ani ho zahusťovať zemiakmi alebo múkou. Dobrý vývar musí byť číry, výrazný a bez akýchkoľvek umelých „zvýrazňovačov chuti“.
Ako to urobíme? V prvom rade dbáme na kvalitu mäsa a zeleniny. Ak použijete zvädnutú zeleninu a najlacnejšie mäso, nečakajte na tanieri zázraky.
Prísady pridávajte usporiadane. Do studenej vody v hrnci najprv pridajte mäso, potom očistenú a umytú zeleninu a nakoniec korenie. Tu buďte opatrní: zrnká korenia, nové korenie a bobkový list by ste mali pridať skôr, aby mali čas uvoľniť svoju arómu do vývaru. Čerstvo mleté korenie a majoránka by sa mali pridať až ku koncu varenia, aby vplyvom teploty nestratili svoju chuť a vôňu.
Základom chuti je mäso
Aké mäso by som mal vybrať do vývaru? Vývar je výživná a veľmi zdravá polievka, v ktorej sú tučné oči takmer povinné. Nezbavujte sa ich, pretože tuk je skvelým nositeľom chuti a uľahčuje aj asimiláciu výživových hodnôt. Preto by sme sa mali vyhýbať príliš chudému mäsu. Namiesto toho si vyberajte kúsky s kosťou – dodá to chuti „šmrnc“.
Pri varení mäsového vývaru na bujón vzniká problém s nevzhľadnými usadeninami. V zásade existujú dva názory. Jedna hovorí, že sa majú vyloviť usadeniny, aby bol vývar úplne čistý. Podľa druhej sa majú nechať rozpustiť alebo klesnúť na dno. To síce negatívne ovplyvní čírosť polievky, ale vyplatí sa to vďaka ďalšej chuti. Rozhodnutie je na vás.
Trik, ako sa zbaviť usadenín vo vývare
Môžete tiež použiť trik, ktorý zabezpečí, že sa pena vôbec neobjaví. Pred varením mäso dobre namočte. Potom ho mierne povarte pri relatívne nízkej teplote. Potom vodu vylejte, mäso zalejte čerstvou studenou vodou, ktorá už bude základom pre celý vývar. Usadenina by sa nemala objaviť.
Nezabudnite, že čím dlhšie vývar varíte, tým je chutnejší. Krátke varenie nenahradí dlhé a pomalé varenie. Iba tak dodáte vývaru profesionálny charakter.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako dlho môže vývar zostať v chladničke? S týmto jednoduchým trikom vydrží až týždeň
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.