Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Záhrada,

Akébia päťpočetná namiesto živého plota. Výsadba a pestovanie čokoládového viniča

20.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Anna Krzywania). Akébia päťpočetná je očarujúca liana, ktorá dokáže v rýchlom tempe vytvoriť hustú zelenú stenu. Okrem toho koncom apríla a začiatkom mája rozkvitá...

20.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Anna Krzywania).

Akébia päťpočetná je očarujúca liana, ktorá dokáže v rýchlom tempe vytvoriť hustú zelenú stenu. Okrem toho koncom apríla a začiatkom mája rozkvitá voňavými kvetmi (rastlina sa pre svoju farbu a vôňu často označuje ako čokoládový vinič). Ako pestovať akébiu päťpočetnú? Kedy a ako ju vysadiť? Zistite, ako pestovať čokoládový vinič.

Táto rastlina sa nazýva akébia päťpočetná a získava si čoraz viac obdivovateľov.
Foto: shutterstock/Anna Krzywania

Akébia päťpočetná – rýchlo rastúci popínavý strom

Akébia päťpočetná (Akebia quinata) je rýchlo rastúca popínavá rastlina, ktorá pochádza z Ázie (vyskytuje sa v Číne, Kórei a Japonsku). Je to rýchlo rastúca rastlina, ktorá môže v priaznivých podmienkach dosiahnuť výšku 10 – 12 m (ročný prírastok 1 – 3 m). Jej dlhé stonky sa ovíjajú okolo všetkých druhov podpier a vytvárajú nádherný závoj. Akébia päťpočetná vytvára dekoratívne, prstovité listy, ktoré sa zvyčajne skladajú z piatich oválnych listov uložených na dlhých stopkách. Mladé druhy sa vyznačujú zaujímavou zelenofialovou farbou a pri raste sa zazelenajú. V našich klimatických podmienkach je akébia čiastočne vždyzelená – jej listy zostávajú zelené, keď teplota v zime neklesne pod -15 °C, ale po veľkých mrazoch opadávajú.

Treba tiež vedieť, že akébia päťpočetná je jednodomá a dvojdomá rastlina. To znamená, že samičie a samčie kvety sa vyvíjajú oddelene na tej istej rastline (tie prvé sú väčšie a nápadnejšie). Objavujú sa koncom apríla alebo začiatkom mája, sústredené v skupinách po niekoľkých. Kvety akébie majú zvyčajne hnedofialovú farbu, ale môžu byť aj biele alebo ružové (v závislosti od odrody). Táto rastlina má aj výraznú vôňu – jej kvety krásne voňajú po škorici alebo čokoláde, preto sa často označuje ako čokoládový vinič.

Na jeseň (v septembri až októbri) vytvára akébia päťpočetná jedlé plody. Majú podlhovastý tvar a svojím vzhľadom pripomínajú klobásy (môžu dosahovať dĺžku až 15 cm). Po dozretí plod praskne a odhalí bielu dužinu s množstvom čiernych semien. Je jedlá a svojou chuťou pripomína melón. Zaujímavosťou je, že v Číne sa plody akébie považujú za pochúťku a dokonca sa používajú v ľudovom liečiteľstve (majú močopudné, protizápalové a analgetické účinky).

Výsadba a starostlivosť o akébiu päťpočetnú

Akébia päťpočetná nie je náročná na pestovanie, takže je výbornou voľbou aj pre začínajúcich záhradkárov. Na trhu často nájdete zakorenené odrezky v kvetináčoch, ktoré môžete vysádzať takmer počas celého vegetačného obdobia. Najlepšie je to však urobiť skoro na jar alebo neskoro na jeseň, aby sa rastlina stihla aklimatizovať pred nástupom extrémnych poveternostných podmienok. Pred výsadbou popínavej rastliny do zeme by sa mala pôda prekopať a zbaviť buriny. Okrem toho sa oplatí zmiešať pôdu s kompostom, aby mala rastlinka hneď od začiatku zabezpečený správny rast. Akébiu vysádzajte aspoň 30 cm od stien alebo iných rastlín. Hoci ide o jednodomú rastlinu, niekedy je problém s opelením. Preto sa oplatí vysadiť v záhrade viac ako jednu akébiu.

Akébia päťpočetná uprednostňuje slnečné stanovište, ale môže rásť aj v polotieni (nemá však rada príliš horúce alebo tienisté miesta). Darí sa jej takmer v každej priemernej záhradnej pôde (okrem mokrej alebo veľmi suchej), ale najlepšie jej vyhovuje úrodný a dobre odvodnený substrát. Ak je pôda vo vašej záhrade ťažká, musíte dodať drenáž. Na tento účel treba na dno jamky nasypať trochu štrku alebo piesku.

Hoci akébie nie sú úplne mrazuvzdorné a vo veľmi tuhých zimách môžu zamrznúť, vydržia mrazy až do -20 stupňov Celzia. V prípade mladých rastlín sa oplatí dbať na ich ochranu pred nízkymi teplotami. Aby rastlina mohla nerušene rásť, radšej jej zabezpečte pevnú oporu. Akébia má rada mierne vlhkú pôdu, preto by sa mala pravidelne zalievať (najmä v horúcom počasí). Dobrou správou je, že znáša občasné sucho aj záplavy. Na podporu zdravého vývoja rastliny sa odporúča prihnojovať akébiu organickými hnojivami (napr. kompostom).

Akébia má rada prerezávanie, preto sa tohto ošetrenia netreba obávať. V prvých dvoch rokoch po výsadbe sa rastlina prerezáva na výšku 30-40 cm. Potom musíte vybrať 5-7 silných, rozrastajúcich sa výhonkov a pripevniť ich k opore. Na jar (skôr ako začne rásť) akébiu zrežte. V tomto období môžete odstrániť aj poškodené alebo odumreté výhonky. Okrem toho sa každých 4 – 5 rokov vykonáva omladzovací rez (pri ňom sa rastlina skracuje približne 30 – 40 cm nad zemou).

Použitie akébií v záhrade

Akébia päťpočetná sa čoraz častejšie objavuje v záhradách, a to z dobrého dôvodu. Poteší svojím atraktívnym vzhľadom a navyše má množstvo zaujímavých možností využitia. Jej stonky sa ovíjajú okolo podpier a vytvárajú krásny závoj. Vďaka tomu je ideálna na osádzanie pergol, altánkov, stien alebo plotov. Navyše, akébia sa dá pestovať aj bez opory – môže rásť ako pôdopokryvná rastlina. Pomôže zakryť nevzhľadné časti záhrady a zároveň zvýši estetickú hodnotu pozemku. Akébia päťpočetná vyzerá najvýraznejšie, keď kvitne. Jej kvety okolo seba šíria sladkú, čokoládovú alebo korenistú vôňu a navyše lákajú opeľujúci hmyz.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Chryzantéma mu musí uvoľniť miesto. Znáša mráz a sucho a rastie niekoľko rokov

Znáša extrémne podmienky. Priťahuje motýle a lahodí oku až do mrazov


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Pestovanie paradajok v zime na parapete. Ako rýchlo rastú plody?

20.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Inna_Kandybka). Pestovanie paradajok v zime na parapete je čoraz populárnejšie. Je to skvelý spôsob, ako si vychutnávať čerstvé plody…

Palina dračia zlepší trávenie a upokojí vás. Takto si pripravíte zdravý nálev

19.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mehmet Cetin). Palina dračia je známa už po stáročia. Osvedčila sa nielen ako aromatické korenie, ale aj ako obľúbený…

Záhrady 2025: Výbuch farieb, exotika a psí raj priamo pred vaším domom!

18.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/J.photo). Už žiadne sterilné trávniky „od pravítka“ a nudné kvetinové záhony! Rok 2025 prináša do našich záhrad novú vlnu…

Toto je posledná výzva na vápnenie pôdy. Táto technika najlepšie pripraví vašu záhradu na jar

17.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/richsouthwales). Vápnenie je určené na zlepšenie kvality pôdy v záhrade. Najčastejšie sa vykonáva po zbere úrody, t. j. začiatkom…

Ako pestovať cesnak v kvetináči? Ako sadiť a starať sa o cesnak doma

17.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/TayaJohnston). Cesnak je jednou z rastlín, ktoré si môžete ľahko vypestovať doma. Nepotrebujete na to veľa miesta ani špeciálne…

Auto Trendy

Automobilky zastavujú výrobu! Nová legislatíva EÚ môže zatriasť trhom s autami

20.12.2024 Redakcia Auto trendy - Nová emisná norma EÚ CAFE, ktorá vstupuje do platnosti už v januári, vyvoláva medzi automobilkami paniku. Prísnejšie limity, vysoké pokuty a tlak na zvýšenie podielu…

Renesancia klasiky: Lada Largus ako nový ruský bestseller

21.12.2024 Redakcia Auto trendy - Pamätáte si ešte Daciu Logan v jej prvej generácii? Tento model, ktorý kedysi brázdil cesty Európy, sa vďaka ruskému automobilovému priemyslu dostáva opäť do výroby,…

Chcete si kúpiť dobrú kameru do auta? Venujte pozornosť týmto funkciám a parametrom

20.12.2024 Redakcia Auto trendy - Kamera do auta je dobrý nápad na vianočný darček. Ale ktorá kamera (ľudovo, čierna skrinka) bude dobrou voľbou, ktorá nezruinuje váš rozpočet? Tu sa dozviete,…

Volkswagen: Auto pre ľud alebo luxus na kolesách? Nemecký minister prehovoril jasne!

20.12.2024 Redakcia Auto trendy - Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck napomenul automobilku Volkswagen a pripomenul jej význam mena, ktoré nesie – auto pre ľud, nie luxusný voz. Požaduje dostupnejšie elektromobily,…

Lacné triky, ktoré vás môžu vyjsť draho! Čomu sa vyhnúť počas zimy

20.12.2024 Redakcia Auto trendy - Zima je v plnom prúde a mrazivé rána nás nútia tráviť viac času pri odmrazovaní a odhŕňaní áut. Avšak pozor! Nesprávne postupy vás môžu nielen…

Waymo Robotaxi v akcii: Takto vyzeralo 37 kôl v kruhovom objazde.

20.12.2024 Redakcia Auto trendy - Technológia autonómnych áut nám mala uľahčiť život a zredukovať stres za volantom. No zdá sa, že aj umelá inteligencia môže zažiť poriadne zmätky. V Spojených…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov